תצפיות בגידול ביתי של עקרב מים

09/05/2018 ב- 08:31 | פורסם במשפחתי וחיות אחרות | סגור לתגובות על תצפיות בגידול ביתי של עקרב מים

מכל מיני סיבות טריוויאליות לא מגדלים בכלל עקרבי מים כחיות מחמד: אין מי שמוכר אותם. גם בטבע הם קשים להשגה ונתקלים בהם במקרה. מפרך ביותר להתחקות אחר הדינמיקה שלהם. הגדולים שבהם חיים בבריכות מים מדבריות. אל אותן בריכות יש לנסוע מאות קילומטרים כדי לגלות שלפעמים הן יבשות. וישנן בריכות שניתן למצוא אותם שם במשך עונה אחת, ובעונות הבאות לא נראה פרטים שלהם שוב, על אף שהן מלאות. כמו כן, הם נוהגים לכסות עצמם בעפר בדרך של התחפרות על מנת להסתיר את רוב גופם ויש לגרוף את הקרקעית כדי להוציאם ממנה. עקרבי מים נזקקים למזון חי, ועל כן, יש לקנותו או לגדלו או ללקטו בחוץ (תוך הקפדה שהטרף הפוטנציאלי אינו נגוע בריסוס כימי). אם מאפשרים להם לייבש את כנפיהם הם עלולים לעופף, ובאין מכסה למיכל שלהם יגיעו לכל פינה בבית; ועקיצתם הרעלנית נחשבת לאחת המכאיבות ביותר עבור האדם.

אחזקתו של עקרב המים היא פשוטה. הוא אינו דורש תנאי מחיה יוצאי דופן. יש לספק לו כלי עם מים נקיים ומקום מוגבה שיוכל להניח עליו את ארבע רגליו. עם זאת, גידול של עשרות עקרבי מים דורש שטח נרחב שלא בעונת הרבייה מפני שהם קניבלים. אם משכנים אותם יחדיו הם עשויים למצוץ זה את לשדו של זה.

לצפייה בתמונה באיכות גבוהה יותר לחצו כאן.

עקרב מים הוא פשפש שנושם אוויר אטמוספרי באמצעות צינור היוצא מקצהו האחורי של הגוף. אורך גופו ללא הצבתות הוא ארבעה ס"מ ואורך צינור הנשימה הוא שלושה ס"מ ותמיד יימצא קצהו מחוץ לפני המים. לפיכך, עקרב המים יימצא בעומק של עד שלושה ס"מ. בדרך כלל, פחות מכך. שלא בטבע, מצטמצם אורך גופו מבקיעה במיכל ביתי ועד בגרות בעשרים אחוזים, והוא מעדיף לנוח על צמחים צפים בקרבה סמוכה מאד לפני המים. עקרב המים ממעט לזוז ממקומו וממתין כל העת לטרפו שיגיע אליו במקום שיחפש אחריו. את טרפו הוא אוחז ברגל צבת אחת או בשתיים ואז פונה להזריק לגוף הטרף את ארסו החזק שגם ממוסס את איבריו הפנימיים. הוא ניזון מארוחותיו באמצעות שתייה מקשית, אפשר לומר. מה הוא אוכל? את זאת ביקשתי לבדוק.

קודם כל, יש לציין כי מן הניסויים שביצעתי לא הבחנתי שעקרבי מים עוזבים את מקום מחייתם בעיתות רעב, וגם לא לצורך רבייה. רק כאשר מורידים את פני המים לא מותירים להם ברירה, או כאשר משנים את הטמפרטורה שלהם. אולם, לא הצלחתי למצוא סף טמפרטורה שגורם לעזוב את המים. כנראה, עצם השינוי שבו הם מבחינים מביאם לכדי כך, אך מהו אותו שינוי אין לדעת. לעיתים זהו שינוי פתאומי ולעיתים זהו שינוי מדורג. לעיתים זהו שינוי גדול ולעיתים זהו שינוי קטן. אצל אותו הפרט מבחינים בתנודות ההתנהגות הללו ולא מצאתי להן הסבר. כשהם מצויים במצב עקה כתוצאה מן השינוי הם עשויים לנעול את צבתותיהם ולהימנע מכל תזונה במשך ימים ולילות.

ניתן להאכיל עקרבי מים באופן ידני. באמצעות פינצטה ארוכה אפשר להגיש לנגד עיניהם חרק בוגר, זחל של חרק או דג מנוטרל והם מיד יתפסוהו בצבתות. באופן טבעי, הם מבכרים מזון הצף על פני המים. אני השלכתי אליהם דבורים והם לכדו אותן על נקלה. זחלי חיפושית הקמח שקעו מטה, וחרף התפתלותם לא הבחינו בהם עקרבי המים או מיאנו לגשת אליהם. גם דגים ששוחים בקרבתם לא עניינו אותם או שלא מצאו דרך לתפוס אותם. הדגים הורעבו במכוון כדי שיהיו חלושים יותר וגם יתפתו לחפש מזון כל העת תוך סיכון תמידי. לבסוף מצאתים מתים מרעב מבלי שייטרפו בכלל.

לצפייה בתמונה באיכות גבוהה יותר לחצו כאן.

נקבת עקרב המים מטפסת על קרקע לחה ומטילה ביצים בצפיפות רבה זו לזו, שכולן מצוידות בקני נשימה זעירים לעצמן. בתנאי חום שאולי כמעט בלתי נסבלים עבורה מתבצעת התטולה במרווחים קטנים, ואפשר כי בגלל זאת שוקעות הביצים הנפרדות אל תוך המצע. אולם, אין השקיעה ואין הטמפרטורה הגבוהה משפיעות על שיעור בקיעת הצאצאים שהוא פחות ממחצית מסך כל הביצים. לא נמצאו הבדלים ניכרים במשך זמן התפתחות העובר בביצה כשהפרשי טמפרטורת המים היו גדולים באופן יחסי. אינני יודע לספר האם העובר מסוגל לנשום דרך קליפת הביצה את החמצן המומס במים. ביצים שהנחתי בתוך המים לא בקעו, אולם יתכן כי כך לא קרה מסיבות שאינני יודע מהן. עקרבוני המים הבוקעים זהים בחזותם לבוגרים ורק צבעם וגודלם שונה. גם הם טורפים מיומנים למדי משעת ההאכלה הראשונה. צבעם משתנה לצבע הבקיעה אחרי כל התנשלות ומתכהה מחדש כעבור יממה. בזמן הזה הם אינם אוכלים.

לצפייה בתמונה באיכות גבוהה יותר לחצו כאן.

יש שיאמרו כי זוהי חיה משעממת. אני גיליתי בה עניין רב. גם רגעים של שעשוע מופיעים מבלי הכנה. כאשר הנחתי אבן אלמוגים בתוך הכלי במקום גזיר עץ ניסה עקרב המים ללכוד את בועות האוויר המסתלקות מן האבן כלפי מעלה. הוא אפילו זז קמעא על פני האבן במרדף זוטא אחר סוג זה של טרף מדומיין אשר בלבל אותו כהוגן. בכל פעם שתפס בועה התנפצה היא בצבתותיו לבועיות בלתי נראות כמעט.

האם ממליץ אני לגדלו אצלכם? ובכן, רק אם הנכם מגדלים בבית את צרעות הפלך כמותי. והוא לא נועד לילדים בכלל! אין לגעת בהם אחרת תצטערו מאד על כך.

אם גמרתם אומר לגדלם חשוב לדעת מראש כי ההוצאה הכספית ללכידת כמות הגונה מהם היא יותר מעשרים אלף שקל עבור הוצאות דלק ובזבוז ימי עבודה, והללו עשויים להתפרש לאורך שנים, אלא אם אתם נמנים על שכניהם.

הו, כמעט שכחתי. בעונת הרבייה הם משמיעים קולות בלילה. בניגוד לנשותינו במיטה, אצלם אלה הזכרים. מין צרצור מעצבן שאי אפשר להשתיק. מתישהו מגיעים לשיחה הבלתי נמנעת: אני או הם? לא מוכרחים להיכנע מיד, ובד בבד, יש להרחיק מהישג ידן את חומרי ההדברה שבבית. אם ישנו אויב אמיתי לעקרב המים הריהו אשה מרוגזת בגלל חוסר שינה.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: