פילוסופיה בגרוש: 241-246

23/04/2018 ב- 05:07 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 241-246

הלקט השלושים ושלושה של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

241. במהלך קרב ספוטסילבניה בשנת 1864, במסגרת מלחמת האזרחים האמריקנית, התקדמו בזהירות גיסותיו של הגנרל ג'ון סדג'ו'יק עד שנעצרו כ-900 מטרים מול קווי ההגנה של האויב, שהחל לירות לעברם. עם השמע שריקות הקליעים בצד אוזניהם נסו חייליו של סדג'ו'יק לתפוס מחסה בעוד קולו הרועם גוער בהם לצאת החוצה "מפני שממרחק כזה אי אפשר לפגוע אפילו בחיה גדולה כמו פיל". ובעוד הם מביטים בו בתימהון צנח פתאום ארצה ולא קם יותר. קליע פגע בראשו והרגו.

242. האף האנושי התפתח כפי שהתפתח למניעת החדירה של מים לגרון ולריאות תוך כדי שחייה, גרסה אליאן מורגן, ממפתחות ההשערה שאבות אבותינו היו קופים מימיים. ולגבי קימוט הגבות הייחודי לאדם מכל הפרימטים, הרי שזוהי תגובה אבולוציונית לצורך חסימת הסנוור מאור השמש המוחזר מפני המים. האסטרונום פרד הויל הציע, ספק ברצינות ספק בלצון, שהאף האנושי התפתח עם נחיריים כלפי מטה כדי למנוע נפילת חרקים ונבגי בקטריות מהחלל לתוכם. ואילו פנגלוס ב'קנדיד', יצירתו של וולטר, אומר שהאף האנושי התפתח לפי צורתו כדי שיתאים לשאת משקפיים. אכן, האדם אינו חדל לדון בפונקציונליות של האף אחרי שהאנושות הגיעה למסקנה שאין לו תפקיד אסטטי, ולראייה הניתוחים ההמוניים בדורנו שמבקשים לדחוק אותו פנימה אל פנינו. ומדוע קיבל גב הסוס את צורתו? בעבר האמינו כי התפתח כפי שהתפתח כדי להעניק לאדם מושב נוח לרכיבה; ומי הים מכילים חומרים אלקליים, כמו מגנזיום וסיד, למען יוכלו הספנים לכבס את בגדיהם בלי סבון; והגאות והשפל נועדו להתקיים רק כדי לסייע לספינות לצאת ולבוא בנמלי הים. חיים ללא פשר הוכרו כאיומים ונוראים כבר מראשית הכתב, ואולי מלפני כן. לכל דבר ראוי שתהא סיבה, אחרת נצא מדעתנו.

243. אלסקה, "ארץ גדולה" בלשון האסקימואים, שוכנת מעבר למצר ברינג, רק 90 ק"מ מסיביר. בעבר היתה זו נחלה רוסית שכונתה "אמריקה הרוסית", אך נעשתה לעול על הרוסים באמצע המאה ה-19 בשל מרחקה העצום ממוסקבה, ומלבד היותה מקור לפרוות לא מצא בה הצאר אלכסנדר ה-2 שום עניין. לכן הסכים בשנת 1867 להצעתו של מזכיר המדינה האמריקני דאז, ו'יליאם סיוארד, שארה"ב תצרף את אלסקה לתחומה, ובתמורה יקבל 7.2 מיליון דולר שיכסו חלק מחובותיה של רוסיה אשר תפחו כתוצאה ממלחמת קרים. על אף המחיר הנמוך, ראה בכך העם האמריקני הסכם מיותר ובזבוז של כספי ציבור והתנגד לעסקה, שברבות הימים תתגלה כמוצלחת ביותר בהיסטוריה, עת נתגלו שם מרבצי זהב, פחם, נפט וגז.

244. בבקבוק תבערה השתמש לראשונה לגיון הזרים של פרנסיסקו פרנקו כשבאוקטובר 1936 הותקפו חייליו על ידי טנקי T-26 מדרום למדריד. את הכינוי "קוקטייל מולוטוב" הדביקו לו הפינים שנים אחדות אחרי כן כשהשתמשו בו במלחמת החורף. השר הסובייטי ויאצ'סלב מולוטוב טען כי הצבא האדום אינו מפציץ את הפינים אלא מנחית עליהם חבילות שי של מזון, וצבא פינלנד הגיב על דבריו כשהעניק בתשורה על שמו משקה דליק לחיילי ברית המועצות.

245. את אחד מביצועיו כשחקן מעדיף בראד פיט לשכוח. במהלך צילומי הסרט 'טרויה' שיצא לאקרנים בשנת 2004, זינק על אויבו הקטור ונחת בצורה גרועה. סצנת הקרב המבוימת הזאת הסתיימה בקריעת גיד האכילס שלו במציאות. מה שמשונה הוא שבראד פיט גילם את הגיבור היווני אכילס. במיתולוגיה מסופר כי אימו, נימפת הים תטיס, טבלה אותו במימיו של נהר השאול מיד לאחר היוולדו כדי להופכו לבלתי פגיע. בעת שעשתה כן אחזה בעקבו של העולל באגודלה ובאצבעה, וכך נותר חלק זה בגוף ללא מגן. בזמן המלחמה, הנסיך הטרויאני פאריס פגע בעקבו של אכילס באמצעות חץ שהיה משוח בדמה הארסי של הידרה, והרגו. נקודת תורפה זו הפכה ברבות הימים למטבע הלשון "עקב אכילס" המתאר נקודת חוּלשה פוטנציאלית.

246. הטמפרטורה על פני כוכב הלכת Gliese 436 b היא 439 מעלות צלזיוס והוא מורכב בעיקר ממים במצב קיפאון. קרח לוהט כזה נוצר בנסיבות של לחץ גבוה הנובע מכוח הכבידה הרב של הפלנטה הזו.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.