האם יש דרך למגר קבלת שוחד בקרב נותני שירות לציבור?

16/04/2018 ב- 03:22 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על האם יש דרך למגר קבלת שוחד בקרב נותני שירות לציבור?

עד לפני לא הרבה שנים פעולת השוחד נראתה בישראל כמעשה שמתבדחים עליו, מפני שלא היה שכיח בכלל. היה מנהג נפוץ לומר בשיחת רעים "תן לו בקשיש, יא קמצן", כשהכוונה היא שישנה דרך לשדל פקיד לזרז תהליכים תקועים בסבך הבירוקרטי, בזמן שהכול יודעים כי הוא לא יראה גרוש מאיתנו. המילה "בקשיש", אותה ירשנו מהעות'מנים, כבר נעלמה משפת היומיום. גם התמימות סרה מעלינו. כיום, אנו עושים שימוש במילה המקראית "שוחד" כל הזמן, ודומה כי הפסוק המצוטט ביותר בתנ"ך בשנים אלה הינו: "השוחד יעוור עיני חכמים ויסלף דברי צדיקים" (דברים ט"ז, י"ט).

הארץ כולה נסערה כשנודע בשנת 1990 כי שר הפנים אריה דרעי חשוד בקבלת שוחד, אך כשנודע בשנת 2004 כי שר העבודה והרווחה שלמה בניזרי חשוד בקבלת שוחד כבר לא סערו הרוחות. הן סערו מחדש כשנודע בשנת 2008 כי ראש הממשלה אהוד אולמרט חשוד בקבלת שוחד, ובימים אלה כשראש הממשלה בנימין נתניהו חשוד בקבלת שוחד כבר לא סוערות הרוחות במיוחד בגין דבר זה, אלא בשל התנהלותו בחייו הפרטיים ובחיים הציבוריים. האם הורגלנו לקבלת שוחד אצל בכירים בשלטון כמו היה זה חלק בלתי נפרד מחיינו? או, האם הרמנו ידיים מתוך ייאוש שלא ניתן לעשות הרבה כנגד רעה חולה זו, ובאותו הקשר מצוטט הפסוק מספר דברים?

הכלכלן ההודי קאושיק באסו שמרבה לעסוק בתורת המשחקים, חושב שישנה דרך להילחם בקבלת שוחד – להפוך את מתן השוחד לחוקי. קבלת שוחד עדיין תישאר פשע. ברגע הראשון בטוחים שהצעתו גובלת בעצמה בשחיתות, אך יש לו הסבר: על פי החוקים הקיימים, נותן השוחד ומקבל השוחד הם שותפים לדבר עבירה, ולכן יש לשניהם אינטרס משותף להסתיר את עסקת השוחד מרשויות החוק. ברם, אם מתן השוחד לאיש ציבור יהיה חוקי, האינטרסים של נותן השוחד ומקבלו לא יהיו עוד זהים, ותגדל הסבירות שנותן השוחד ילשין על האיש שקיבל שוחד ממנו.

המתנגדים להצעה טוענים שהיא איננה יעילה דיה, ורק תגביר את גובה השוחד. כאשר יוצע שוחד לבכיר בשירות הציבורי כדי לקדם עסקה כלשהי בתחום סמכותו, והוא ייאות לקבלה, אזי עשוי הלה לדרוש סכום גבוה יותר מאשר ידרוש בתנאי החוק הקיימים, מפני שרמת הסיכון שלו תעלה כאשר יהא חשוף יותר להלשנה.

מאידך, סבור אני כי הדרך המיטבית לטפל בנגע השחיתות הציבורית היא להעצים את הענישה כלפי נותן השוחד. כיום, נותני השוחד מתפתים לשמש עדי מדינה כי לפי ראות רשויות החוק חמורים יותר מעשיהם של מקבלי השוחד מפני שהם משרתי ציבור ואילו נותני השוחד הם אנשים פרטיים. אולם, אם נותן שוחד היה מושלך למאסר עולם לכל ימיו מבלי אפשרות של קיצור העונש, מסופקני אם מישהו היה מעז להציע שוחד. מוטב כבר לרצוח כדי להשיג את המטרה שלשמה משחדים מאשר לשחד עבורה כיוון שאז יושבים פחות שנים בכלא. מה גם שהטובה הגדולה ביותר שיכול איש ציבור להצמיח למען זולתו אינה שוות ערך לחיים עד מוות בבית האסורים.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: