איך הפכו השמיים התכולים בציורו של מורילו לאפורים?

07/04/2018 ב- 08:30 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על איך הפכו השמיים התכולים בציורו של מורילו לאפורים?

ברטולומיאו אסטבן מורילו היה אחרון הציירים הגדולים של "תור הזהב הספרדי". נסיבות מותו בעקבות תאונה הופרכו לא מכבר, וטרם נודעה הסיבה האמיתית. בשנת חייו האחרונה, 1682, צייר את 'השילוש הארצי והשילוש השמימי' עבור מי ש-8 שנים אחרי כן ייקרא המרקיז של פדרוסו על ידי המלך קרלוס ה-2.

זהו ציור מעורר מחשבה: על הארץ כורעים מרים ויוסף ואוחזים מכל צד בידיו של הילד ישו, אשר כבר ניצב על מדרגות לרקיע. מעל ראשו מעופפת יונה המסמלת את רוח הקודש בנצרות ואלוהים מביט עליהם מגג השמיים. ונשאלת השאלה האם התכוון מחבר הבשורה על פי לוקאס, ג' 22: "וירד עליו רוח הקודש בדמות כגוף כיונה" לומר שהיא באה מתוך שמיים אפורים? הרי בפסוק לפני כן כתוב: "והנה השמיים נפתחו". קרי, לא היו בהם עננים. תכולים היו בהכרח. ואילו בציור של מורילו בכל זאת מופיעים שמיים אפורים.

החוקרים היו משוכנעים כי השמיים צוירו תכולים. כך תיארו אותם כל מי שהתבונן בציור לפני שלוש מאות שנה. אז מהי הסיבה לשינוי? הם נטלו דגימות זעירות משכבת הצבע ובדקו את מרכיביו. היה זה סמאלט (Smalt), אחד מהפיגמנטים הכחולים שהיה נפוץ בשימוש נרחב על ידי אמנים במאה ה-17. פיגמנט זה הוא תערובת של קובלט, סיליקה ואשלג שחוממו באש כדי ליצור זכוכית בצבע כחול עמוק, שהיתה אז נכתשת לאבקה. עוצמת הצבע הכחול תלויה בתכולת הקובלט ומידת הטוהר של חלקיקי הפיגמנט כאשר מכינים ממנו משחה. אולם, מתברר שפיגמנט זה אינו יציב ונוטה לאבד את הצבע המקורי שלו במרוצת הזמן, עד כדי עיוות הפרשנות של הציור. מבחינה כימית, חלה נדידה של יוני אשלגן בתוך הפיגמנט, והיא יוצרת סביבה שונה עבור יוני הקובלט שכבר אינם יכולים לבוא לביטוי בגוון כחול. במאה ה-18 הסמאלט היה פחות נפוץ. התווספו פיגמנטים מלאכותיים אחרים בצבע כחול שהיו זמינים יותר, וגם יציבים, כך רואות עינינו.

לקריאה נוספת:

Laurianne Robinet, Marika Spring, Sandrine Pages-Camagna, Delphine Vantelon & Nicolas Trcera. 2011. Investigation of the discoloration of smalt pigment in historic paintings by Co K-edge micro X-ray absorption spectroscopy. Analytical Chemistry 83 (13): 5145-5152

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.