פילוסופיה בגרוש: 234-240

06/04/2018 ב- 05:57 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 234-240

הלקט השלושים ושניים של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

234. גילוי התה משויך לשנונג, קיסר סין האגדי, שכשישב ללגום מים חמים מכוסו נפלו לתוכה מספר עלים של תה, והוא נהנה מטעמו של המשקה. עד ימינו לוגמים את התה באיטיות בעיקר כשהוא חם למדי. ואילו ביפן אין לספלי התה ידיות. לטענת היפנים אם תה הוא חם מכדי להחזיקו ביד הוא חם גם מכדי שישתו אותו.

235. הכול מכירים את המימרה "אפשר לברך על המוגמר". בעבר, לא היה משמעה לברך על דבר שהסתיים והושלם בהצלחה. מוגמר היה שמו של עץ קטורת שהניחו אותו על גבי גחלים וריח טוב עלה מתמרות עשנו. בהלכות ברכות על סעודה שנדונות במשנה נאמר: "לאחר המזון, אחד מברך לכולם, ואומר על המוגמר, אף על פי שאין מביאין את המוגמר אלא לאחר הסעודה". כלומר, זה שמשמיע בשם כלל המסובים לשולחן את ברכת המזון (ברכה אחרונה הנאמרת בסיום כל סעודה), הוא שיברך גם "בורא מיני בשמים" על ריחו של המוגמר.

236. מקור מנהג ההקשה בעץ לאחר התפארות בהצלחה או בבריאות ששפרה על פלוני מקורה באמונה כי אם מקישים על עץ הצומח ביער שבו שוכנת רוח שוחרת טובה, מזמנים אותה להגן על האיש בפני סכנה.

237. צבע לבן וצבע שחור אינם צבעים בכלל בהגדרתם הפיסיקאלית. הלבן, למעשה, מכיל את גלי האור מכל אורך שהוא המעורבבים זה בזה, ועצם לבן לחלוטין הוא זה שמחזיר את כל גלי האור. למשל, בחלב יש חלקיקי חומר הפועלים כמחזירי אור בתוך מימיו ולכן הוא נראה לבן. מנגד, השחור אינו מכיל כלל גלי אור, כך שעצם הסופג את כל גלי האור הוא שחור לגמרי. בשנת 2014 פיתחה חברת 'ננו סיסטמס' את הפיגמנט הכי שחור שנוצר אי-פעם ואשר מצליח לספוג 99.96 אחוזים מן האור הפוגע בו. האפקט הנראה לעין הוא דו-מימדי ואמנים רבים היו נרגשים מששמעו על כך, אלא שאז קרה דבר שהוא "בל יעשה" בחוגי האמנות. את זכויות השימוש הבלעדיות רכש האמן ההודי-יהודי אניש קאפור והוא אינו מאפשר לאיש מלבדו להשתמש בפיגמנט הזה, בניגוד לרוח הליברלית הנושבת בקהילת האמנים. אין פלא שהתפרץ זעם רב כלפיו. כולם מחו נגדו והשמיצוהו אך היו אובדי עצות. ואז מצא האמן סטיוארט סמפל דרך מקורית להשיב לקאפור כגמולו. בעזרתם של כמה מומחים פיתח את הפיגמנט הוורוד ביותר שנוצר אי-פעם וכולם מורשים להשתמש בו מלבד קאפור. סמפל מוכר את הפיגמנט באתר האינטרנט שלו במחיר של ארבע ליש"ט לצנצנת בצירוף תנאי לרוכש: על ידי הוספת המוצר הזה לעגלה הקניות שלך אתה מאשר שאינך אניש קאפור, אינך קשור בשום צורה לאניש קאפור, אינך רוכש את הפריט הזה עבור אניש קאפור או שותף של אניש קאפור.

238. הקיסר הרומי יוליאנוס הכופר השיג את כינויו במסגרת מאבקו הבלתי מתפשר בדת הנוצרית. בין השאר, הפקיע את כל הרכוש שקיבלה הכנסייה מידי הקיסר קונסטנטינוס הגדול. לטענתו, עשה זאת מפני שביקש לסייע למאמינים לשמור על אידיאל העוני כפי שציוותה עליהם הברית החדשה.

239. קלמנט ולנדיגהאם היה עורך דין מכובד מאוהיו. ב-17 ביוני 1871 ביקש להדגים בבית המשפט כיצד יתכן שקרבן הרצח לכאורה שבגינו הואשם לקוחו הוא זה שירה בעצמו בשוגג כאשר התרומם ממצב כריעה תוך שהוא שולף את אקדחו מן הכיס. פתאום נשמע קול ירייה באולם. קליע נורה בטעות מאקדחו של ולנדיגהאם ופגע בבטנו. הוא נהרג, כמובן. ההדגמה שלו היתה כה משכנעת עד שחבר המושבעים זיכה פה אחד את הנאשם.

240. בשנת 1898 יצאה לאור הנובלה 'טיטאן הטרופה' מאת מורגן רוברטסון ובה מסופר על אוניה הקרויה טיטאן אשר שוקעת בליל אפריל בצפון האוקיינוס האטלנטי לאחר התנגשות בקרחון, ורוב נוסעיה טובעים מהיעדר סירות הצלה. ארבע-עשרה שנה אחרי כן שקעה טיטאניק באותן נסיבות. בזמן שהפליגה בצפון האוקיינוס האטלנטי היא התנגשה בקרחון לילה אחד באפריל, ורבים מנוסעיה טבעו בגלל מחסור בסירות הצלה.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: