המקרה המוזר של תסמונת המבטא הזר

16/03/2018 ב- 03:43 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על המקרה המוזר של תסמונת המבטא הזר

יש המספרים כי אחת ההמצאות הפולניות, יחד עם ההתכחשות החלקית לשואה, היא שמלחמת העולם השנייה החלה ב-1 בספטמבר 1939 כשפלשה גרמניה אל פולין. ואכן, מבחינת עימות בין צבאות החלה המלחמה רק ב-9 באפריל 1940 ולא יום אחד לפני כן. או אז פלשו הגרמנים אל נורבגיה. הנורבגים נלחמו בכל כוחותיהם נגד האויב והחזיקו מעמד 61 ימים. לשם השוואה, הצרפתים נכנעו כבר אחרי 42 יום.

למרות שהממשלה הנורבגית הכריזה על ניטראליות מתוך אהדה מסוימת להיטלר, הורה הצורר הנאצי לכבוש את נורבגיה מחשש שהבריטים יקדימו את צבאו. דרך נורבגיה עבר נתיב האספקה של עפרות ברזל מן המכרות בשבדיה אל גרמניה, ובלעדיהן לא יכלה להתקיים תעשיית הנשק הגרמנית. כמו כן, בלעדי השתלטות על נמלי הים של נורבגיה היתה מוגבלת תנועת הצי הגרמני באוקיינוס האטלנטי. דנמרק, צרפת ובריטניה שלחו כוחות סיוע לנורבגים אך ללא הועיל, והארץ נכבשה בידי גרמניה.

לנאצים היו הרבה מעריצים בנורבגיה ששמחו לשתף עימם פעולה, ומאידך היו לא מעט שדרשו לסלק ממולדתם את הפולשים. מכיוון שהנורבגים, אנשי הים וההרים, נחשבים לאזרחים הכי בלתי נשלטים, ומן העילה הזו הקימו את החברה הליברלית ביותר בעולם, נאלצה גרמניה עד כניעתה להשאיר בארץ מעוטת-אוכלוסין כנורבגיה כוח של מאות אלפי חיילים כדי לשמור על הסדר. להשמיד אותם הם לא יכלו. הרי אדולף היטלר ושותפיו טענו כל הזמן כי הם צאצאי הנורדים צהובי השיער. לפיכך, כך אומרים, אחת הסיבות העיקריות להפסד של גרמניה במלחמה היתה שלא יכלה להעביר את החיילים הללו לחזיתות השונות כאשר כה נזקקה להם.

את ההיסטוריה מכתיבים המנצחים שממשיכים להתעלם מכך שנורבגיה עוד הופצצה עד שנת 1942, עת הוקמה בה ממשלת בובות בראשות וידקון קוויזלינג שהיתה עוינת לבעלות הברית. בעקבות אחת ההפצצות האוויריות על אוסלו שהתרחשה שנה קודם לכן, ב-6 בספטמבר 1941, אירע אחד המקרים המפורסמים בתולדות הרפואה: אשה נורבגית בת 30 בשם אסטריד נפצעה בצד שמאל של ראשה מרסיסים של פצצה שפגעה בכביש לא הרחק ממנה. וכששבה להכרתה אחרי ארבעה ימים החלה לדבר פתאום במבטא גרמני, שפת האויב.

כיום אנו יודעים כי 'תסמונת המבטא הזר' (Foreign accent Syndrome) תוארה לראשונה בשנת 1907 על ידי נוירולוג צרפתי בשם פייר מארי (Pierre Marie) שתיאר אדם בפאריס הדובר במבטא אלזסי לאחר שהתעורר משבץ מוחי, אם כי לא התגורר אף פעם באזור הגבול הצרפתי-גרמני, שבו השפה המדוברת. אולם, את התופעה הנדירה כל כך החלו לחקור רק מן המקרה המוזר של אסטריד.

'תסמונת המבטא הזר' היא תופעה שנגרמת כתוצאה משבץ מוחי או מפגיעה טראומטית אחרת במוח, כמעט תמיד בצד השמאלי. בשל כך נפגעת הקואורדינציה של קבוצות שרירים כמו השפתיים, הלשון ומיתרי הקול, ובעקבות זאת משתנה האיזון ביניהם ומפריע לדיבור בצורת הביטוי, בתזמון שלו, באינטונציה, ובמיקום הלשון. כך נוצר עיוות בצלילים והם נשמעים לפתע שונה. נדמה כאילו אותו אדם מדבר במבטא זר, שפעמים רבות נותר אצלו לכל חייו.

שנתיים לאחר הפגיעה בה, ב-20 בספטמבר 1943, אסטריד נפגשה עם הנוירולוג גיאורג הרמן מונרד-קרוהן, שהבחין מיד כי למרות שאין לה שום קושי להתבטא בנורבגית, פציעתה עיוותה את הקצב ואת נגינת הדיבור שלה. באופן משונה נשמרו יכולותיה המוסיקליות של אסטריד. היא הצליחה לזמזם נעימות ידועות במבטא נורבגי. רק הדיבור שלה נשמע במבטא גרמני.

מונרד-קרוהן היה אובד עצות. הוא לא ידע איך לסייע לה. נורבגיה היתה תחת הכיבוש הנאצי כבר יותר משלוש שנים. תסיסה אנטי-גרמנית לפתה את הארץ. אסטריד התלוננה בפניו עד כמה נעשו חייה מרירים בשל המבטא הגרמני. שכנותיה נמנעו מחברתה. ידידיה דחו את קרבתה, ואפילו כשהיתה מבקרת בחנויות היו מודיעים לה שאין מה למכור לה, כי הכול אזל.

מונרד-קרוהן הלך לעולמו ב-9 בספטמבר 1964 ולא ב-1 בספטמבר כפי שרשום בויקיפדיה האנגלית מזה שנים ועד עתה. ואם יורשה להוסיף עוד הערה: מסקירת המקרים מצאתי כי נשים סבלו מן התסמונת הזו פי שלוש מאשר גברים. למה?

לקריאה נוספת:

Georg Herman Monrad-Krohn. 1947. Dysprosody or Altered 'Melody of Speech'. Brain 79: 405-415

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.