נתגלה מחדש פרח נדיר אחרי 151 שנה

13/03/2018 ב- 04:17 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על נתגלה מחדש פרח נדיר אחרי 151 שנה

הבוטנאי האיטלקי אודוארדו בקארי (Odoardo Beccari) נולד בפירנצה בשנת 1843. לאחר שסיים את לימודיו באוניברסיטה שהה במשך כמה חודשים בגנים הבוטניים של קיו בלונדון, ופגש שם את ג'וזף דלטון הוקר וחברו הטוב צ'ארלס דרו'ין, וגם את הראג'ה של סראו'אק שהזמין אותו לבקר באי בורנאו. באפריל 1865 הפליג לשם מסאות’המפטון.

שנה אחרי כן היטיב המזל עם בקארי כשגילה בבורנאו צמח הפורח במשך כמה שבועות בשנה, ובשאר הזמן חבוי לגמרי בתוך האדמה. הוא הוסיף למחברתו רישומים של צורת הפרח, ולימים גם קבע את שמו המדעי Thismia neptunis, אך לא השאיר מידע מפורט היכן מצא אותו. מאז לא נראה עוד הפרח עד השנה שעברה. החוקרים התוודעו אליו מחדש במקרה, לא הרחק מן המקום שבו התאכסן בקארי בעת ההיא, וזיהוהו באמצעות איוריו.

הצמח גדל בקרקע הלחה שלצד הנהר ביער הגשם, ואינו מצמיח עלים פוטוסינתטיים מפני שאינו נזקק לאור השמש. מערכת השורשים שלו מחוברת לפטריות תת-קרקעיות וקולטת מהן את החומרים החיוניים לתזונתו. על מנת להתרבות הוא מוציא מן האדמה פרח בגובה 9 ס"מ. כפי הנראה, חרקים מעופפים מאביקים אותו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

עצם הגילוי של הפרח לאחר זמן כה ממושך עורר רושם רב אצל בוטנאים ובקרב חובבי טבע, להפתעתי המרובה. הרי מדובר בצמח שנחשף תקופה קצרה בשנה לעיניו רואיו. הוא מתקיים ביערות-עד בלתי נגישים, ומי שמשוטט שם ונתקל בו ודאי אינו נמנה על המומחים הספורים בתבל ששמעו עליו בכלל. עם זאת, אף אחד לא השמיע שתי תמיהות שאי אפשר להימלט מהן.

תמיהה אחת היא שלפני 150 שנה די היה במילת כבוד של בוטנאי כדי לצרף מין חדש לידיעה המדעית, אפילו אם לא ליקט אותו וייבשו למען עשביית המוזיאון. כיום אף לא מסתפקים במורפולוגיה של צמח חי לנגד העיניים, אלא בודקים אותו מבחינה גנטית כדי לדעת אם הוא מין חדש או וריאציה של מין מוכר. אינני מפחית בחשיבות ידיעותיו של בקארי שלבטח הכיר מיני צמחים רבים בגני קיו, והעובדה שהיה מיודד עם דרו'ין והוקר גם מוסיפה למהימנותו, אולם מי יודע לספר כמה כמותו היו אשר הוסיפו לספרות המדע מינים חדשים על דעת עצמם בעיקר.

תמיהה שניה היא שפרט אחד של צמח נראה פעם יחידה במשך 150 שנה ואיש לא חשב להכליל אותו עד היום ברשימת המינים הנכחדים. אפשר כי האמינו שימצאו אותו מחדש ביום מן הימים או שאולי שכחו ממנו כליל ואף אחד לא התייחס יותר לעצם קיומו. מי יודע לספר כמה מינים דוגמתו ישנם שלא נראו שוב כבר עשרות שנים ואולי באמת נעלמו מן העולם. והנה, אף אחד אינו סבור אפילו שהם מצויים בסכנת הכחדה. פשוטו של דבר הוא שמתעלמים מהם כאילו היו משהו שאיש לא חפץ להתקרב אליו, כעין סרח עודף.

לקריאה נוספת:

Michal Sochor, Zuzana Egertova, Michal Hrones & Martin Dancak. 2018. Rediscovery of Thismia neptunis (Thismiaceae) after 151 years. Phytotaxa 340: 71–78

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: