כיצד צבא העם מגן על הדמוקרטיה?

11/03/2018 ב- 03:19 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על כיצד צבא העם מגן על הדמוקרטיה?

על רקע הכישלון המתמשך בפתרון סוגיית אי-שירותם הצבאי של בני הציבור החרדי, שלדעתם נועד לכפות עליהם את הערכים החילוניים של המדינה, דומה כי שוב יהיו כאלה שירצו לדבר על ההשוואה בין צבא מקצועי לצבא העם. לפיכך אקדים אותם ואפסוק מהי עמדתי בנידון.

ישנם יתרונות בלתי מבוטלים בכינון צבא מקצועי בישראל:

אי-השוויון בנטל החברתי יפחת באופן משמעותי ביותר.

במקום לגייס צעירים שאינם מועילים לצבא יוכלו הם להתפנות לעיסוקיהם מגיל 18 ולתרום להגדלת התל"ג מוקדם בשלוש שנים. גם חרדים רבים יצטרפו למעגל העבודה מפני שכיום בוחרים רובם להישאר בישיבות הואיל וצה"ל אינו מגייס תלמידי ישיבה חרדיים.

גיוס חובה טומן בחובו גם גיוסם של צעירים בעלי מוטיבציה נמוכה לשרת בצבא. חלקם עורקים לפרקים מבסיסיהם וצה"ל נאלץ להקצות ממשאביו לצורך ענישתם.

וישנם גם חסרונות בכינון צבא מקצועי:

האופי המובהק של צה"ל בימינו ישתנה אם קבוצות מסוימות בעם תקבלנה החלטה קולקטיבית להוציא מתוכן כמה שיותר חיילים. אם כיום הצבא הוא בעל מדיניות חילונית המתחשבת בצרכי הדתיים, הרי שריבוי דתיים לאומיים המשרתים בו יביא את הצבא להיות בעל מדיניות דתית יותר המתחשבת בצורה מוחלשת בצרכי החיילים החילוניים. מכיוון שטרם התברר האם קצינים דתיים נשמעים לרבניהם או למפקדיהם גובר החשש שתחת יציאה למלחמות למען שמירת הטריטוריה תצא ישראל גם למלחמות דת, בדומה לשכנינו המוסלמים.

ההרכב האנושי של צה"ל עלול להשתנות לרעה, כי מעת שיהפוך לגוף המשלם שכר לכל חייליו ייאלץ הוא להתחרות בגופי העסקה אחרים במשק. צעירים יתחילו לעשות חישובים היכן כדאי להם לעבוד, ואם ימצאו חלופה טובה יותר על פני הצבא הם יוותרו על השירות בו. השיקול הכלכלי ינצח תמיד שיקולים לא-כלכליים כגון תרומה למולדת. כתוצאה מכך יצטרפו לצבא צעירים פחות איכותיים שלא ימצאו מקום אחר שישלם להם את השכר שיקבלו בצבא.

בגיוס חובה לצבא העם יש יתרון עבורו: אין מחסור בכוח אדם זול. אולם, היתרון הבולט ביותר בגוף מיליטריסטי שכזה הוא דווקא שמירת הדמוקרטיה בישראל. הרי מה רוצים אנשי הציבור הימני עם ניצני רודנות בחלומות אספמיה שלהם? לעלות עם בולדוזרים על בג"ץ ולהחריבו כדי שלא יישאר מגן שיחצוץ בין העם לשליטת העריץ. אם כלי הנשק יהיו בידי צבא מקצועי תוכל ההנהגה להטותו לכיוונה בכדי להתגונן מפני זעם העם. היא תבחר לגייס לצבא את האנשים המחזיקים באידיאולוגיה שלה ותשלם להם שכר מוגדל כדי שיבצעו כל מיני פעולות שנוגדות את המוסר האנושי שלהם. היא תדע להסית אותם, והם יירו בבני העם המתקוממים כאשר יקבלו פקודה. ברם, כל עוד קיים צבא העם יחשוש תמיד הרוצה להיות דיקטטור שיעלה עליו ההמון ויעשה בו לינץ'. עם כל הכבוד לחוליות המאבטחים סביב הרודן, אלף אזרחים אי אפשר לעצור בדרך לקרוע לגזרים את גופת השליט הבוגד בדמוקרטיה. רק כוחות צבא מקצועי יוכלו לעצור אותם.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.