פילוסופיה בגרוש: 221-227

08/03/2018 ב- 05:49 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 221-227

הלקט השלושים של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

221. גארי הוי עסק בעריכת דין בטורונטו. ב-9 ביולי 1993 ביקש להדגים לקבוצת מתמחים במשפטים, כפי שנהג לעשות פעמים רבות לפני כן, כי הזגוגית הגדולה בחלון המקובע במשרדו היא בלתי ניתנת לשבירה. ואכן כזו היתה. הוא הדף עצמו בכוח אליה, ומן העוצמה הרבה – ולבטח בגין הזעזועים שספגה בניסיונותיו הקודמים – היא נתלשה כולה ממקומה, והמשפטן האומלל מצא עצמו פתאום באוויר הפתוח מחוץ למשרדו, צונח במהירות מגובה רב אל מותו.

222. 'פרנהייט 451' מאת ריי ברדבורי ראה אור בשנת 1953 וגולל את סיפורה של חברה אנושית שבה ספרים הינם חפצים אסורים, ודווקא כבאי האש הם שנדרשים לשרוף כל ספר שבו היו נתקלים. שם הספר נלקח מן הטמפרטורה שבה מתחיל הנייר לבעור. אחד מן הכבאים הוא גאי מונטג שאוהב את עבודתו, אך גם לוקח לעצמו בחשאי ספרים אחדים. אשתו הסגירה אותו וביתם נהרס על-ידי הכבאים. אחר כך הצטרף מונטג לקבוצה של זקנים, כולם פרופסורים לשעבר, שכל אחד למד בעל-פה יצירות ספרות אחדות. הם מהווים חלק מרשת של אלפי אנשים שהודות להם תמשיך הספרות להתקיים עד שהדיכוי ייפסק, ואפשר יהיה להדפיס מחדש את הספרים. באופן אירוני ביותר, נפל בגורלו של ברדבורי עצמו לתבוע השמדת ספרים – עותקי הספר שלו. החל מינואר 1967 החליט המוציא לאור לטהר את היצירה של ברדבורי על דעת עצמו – ומבלי ידיעת המחבר – כדי שתתאים למתכונת הלימודים בביה"ס התיכון. פסקאות שלמות שוכתבו בזו אחר זו רק בגלל שהכילו מילים כגון "שיכור" או "הפלה". ביטויים גסים דוגמת "לעזאזל" הוצאו כליל מן הדפים. הצנזורה שעשה לא פסחה אפילו על "ניקוי מוך מתוך הטבור" והפכה אותו ל"ניקוי אוזניים" במהדורה המטוהרת. היא הופצה במשך תריסר שנים עד שנחשפה המזימה לעיני ברדבורי.

223. מכסים של פתחי ביוב הינם עגולים תמיד מפני שבצורתם זו לא יוכלו ליפול לתוך פתח הביוב.

224. בעקבות הפיגועים הקשים בפאריס בנובמבר 2015 ביקשה צרפת עזרה ממדינות האיחוד האירופי במלחמתה בטרור האסלאמי. לוקסמבורג נענתה מיד לקריאת שכנתה הגדולה: צרפת תחת מתקפה, ולוקסמבורג נחושה לסייע! הוחלט בדוכסות אחרי דיונים שנמשכו כל הלילה להכפיל – אכן, להכפיל – את מצבת כוח האדם של צבא לוקסמבורג במאלי שבמערב אפריקה כדי לסייע שם לצרפתים. עד אז שירת במאלי חייל לוקסמבורגי אחד ואליו מצטרף חייל אחד נוסף. שביעות רצון מהולה בתדהמה השתררה בארמון האליזה לאחר ששר ההגנה של לוקסמבורג טלפן בעצמו כדי ליידע על הבשורה החשובה.

225. בשלהי המאה ה-2 לפנה"ס, עת נלחמה רומי נגד קרתגו, הודיעו מפקדי צבאה שלמען השגת הניצחון יש להגן על נתיב האספקה לאורך החוף שבין חצי האי האפניני לבין חצי האי האיברי. כך הפך החבל הגיאוגרפי הזה בדרום צרפת לפרובינקיה רומית, וקרוי עד ימינו בשם פרובאנס ("פרובינציה").

226. ב-25 ביולי 1945 התכנסו נציגים יהודיים של ועדות ממחנות העקורים ברחבי גרמניה המערבית ופרסמו הצהרה שתבעה זכות כניסה לארץ-ישראל. המקום שבחרו לקיים את האירוע היה אותו מרתף הבירה במינכן שבו הכריז אדולף היטלר בשנת 1923 על הפיכה. היה זה כמו שידור חוזר למעשהו של היטלר, כשפקד לקבל את כניעת צרפת בשנת 1940 באותו קרון רכבת בלב יער צרפתי שבו הוכרחה גרמניה לחתום בשנת 1918 על הסכמתה לשביתת נשק.

227. בניסוי הידוע ביותר שלו יצא פרנסיס בייקון בן ה-65 מחוץ לביתו ביום קר מאד כדי למלא תרנגול בשלג ולבחון האם יצליח דרך כך לשמר אותו. הניסוי הזה הוא שהרג אותו כיוון שאחרי כן חלה בדלקת ריאות ומת. בייקון הבהיר את הצורך להתחיל כל עבודת מחקר באיסוף נתונים רבים ככל האפשר, ורק אז לנסות ולהסביר את התצפיות, תחת להמציא איזו אידיאה יפה ואחר כך לחפש כל מיני עובדות שיתמכו בה.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.