טיל נ"מ אירופי ששוגר לעבר מטוס אמריקני הפיל טייס ונווט אסייתיים

11/02/2018 ב- 11:52 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על טיל נ"מ אירופי ששוגר לעבר מטוס אמריקני הפיל טייס ונווט אסייתיים

הדבר הראשון שלמדה איראן אתמול היה שישראל פרשה מערכות ראדאר בצפון ירדן, ולא ברור מי מתפעל אותן, ובאמצעות האלומות שלהן מסוגל המודיעין הישראלי להרחיב את המעקב גם אחר כלי-טיס בעל חתימת מכ"ם נמוכה מרגע המראתו בסוריה. בהמשך הלילה הצטרף לשמי ירדן מטוס ביון ישראלי כדי להתביית בצורה מיטבית אחר המל"ט האיראני. האיראנים בחרו להשתמש בנתיב הפוך שמשמש את חיל האוויר הישראלי בטיסות לעומק סוריה: יציאה לירדן ומשם לסוריה, לא רק לצורך תקיפות אלא גם להצבת מתקני האזנה. לסורים אין יכולת לפרוש מערכות ראדאר בשטחים נרחבים לאורך גבולם עם ירדן, ורובן מרוכז סביב דמשק לשם הגנתה. לפיכך, כמעט בלתי אפשרי לא להתגלות דרך כניסה משמי לבנון. הסיבה שהנ"מ הסורי מתקשה לפגוע במטוסי הצבא שלנו היא לא משום אי-הגילוי שלהם, אלא מפני שצה"ל יודע לשבש את מערכות הראדאר של האויב כך שבמקום מטרה אחת מופיעות במסכיו עשרות מטרות-דמה בנוסף למטרה האמיתית, והתוכנה אינו מסוגלת להחליט על מי מהן להתביית.

לפי מקורות זרים, נתיב היציאה בתקיפות העומק הללו היה בעבר בגובה נמוך בגבול סוריה-טורקיה, ומשם לשמי הים התיכון, מפני שבדרך חזרה באותו הנתיב כבר דרוכות סוללות נ"מ לירי. אלא שבקצה נתיב היציאה הזה יושבים כיום הרוסים, ומכאן, נאלץ המטוס לחזור מן השטח האווירי של סוריה ובדרך המסוכנת הזו גם נפגע.

הדבר השני שלמדנו אתמול היה שטילים נגד טילים שיש בידינו אינם מסוגלים ליירט טילי נ"מ. טיל חץ שנשלח לעבר טיל קרקע-אוויר סורי במרץ 2017 לא יירט אותו, אך אי אפשר לומר שהחטיאו, כי מלכתחילה לא יועד לצורך זה. הטיל הסורי נפל בשטח ישראל ופגיעתו אותרה בידי כוחות המשטרה. טיל חץ נועד להתפוצץ סמוך לראש קרב של טיל קרקע-קרקע שממוקם בקצהו הקדמי, ואילו בטיל נ"מ ממוקם מטען הנפץ באופן אחר בגלל ההעדפה למקם את החיישנים שלו במיקום האידיאלי ביותר לפעולתם.

הדבר השלישי שלמדנו אתמול היה שאיראן רצינית ביותר בשאיפותיה להשיג יכולת גרעינית צבאית. איראן עדיין משוכנעת שישראל תרצה לסכל בדרך פיסית את תוכנית הגרעין שלה, והיא כבר אינה בטוחה כי די בחזבאללה כדי להרתיע אותנו מלפעול כנגדה בשטחה שלה. יתכן כי האיראנים מניחים שסייד חסן נסראללה יירתע בשעת השין מפני יכולת האש של צה"ל, או שהם חושדים כי ישראל תדע להשמיד את לבנון מוקדם מן הצפוי, וכל השקעתם תרד לטמיון. וכשם שאיראן פיתחה את הזרוע הלבנונית על מנת להרתיע את ישראל, כך היא מנסה לפתח עתה את הענף הסורי לצורך זה. המטרה אינה הקזת דמנו, אלא יצירת אימה בתוכנו כדי שלא נתקיף אותה ביום מן הימים כאשר תשוב לפתח פצצות אטום.

הדבר הרביעי שלמדנו אתמול היה שמטוס קרב מוטס על ידי "שני טייסים" למרות שעל פי הוראות היצרן כולל צוות אוויר טייס ונווט, והדבר הוא משמעותי ביותר כאשר טייס מקבל דום-לב במהלך טיסה והנווט אינו יכול להטיס את המטוס. אם אין טייס שני, המטוס ייפול. מכיוון שטרם הטסתי מטוס קרב, אני כותב זאת כדוגמה תיאורטית שזועקת לשמיים.

הדבר החמישי שלמדנו אתמול היה שעלות מטוס קרב היא עשרות מיליוני דולרים. זוהי עלותו של מטוס שהוצא מן הניילונים. מחירו של מטוס משומש הוא הסכום שמוכן הקונה לשלם עליו. אם מיועד הוא לאספנים, מחירו ירקיע שחקים. אם לאו, ישמש כגרוטאה במוזיאון של דוגמניות חיל האוויר.

הדבר השישי שלמדנו אתמול היה שהרבה אזרחים החמיצו בבית הספר לטיסה את השיעור שעל פיו רוב מטוסי המלחמה לא נפל עד ימינו כתוצאה מירי טילי נ"מ. חלקם נפל בגלל תקלות טכניות, חלקם מפני שאזל הדלק, חלקם משום ששימשו מתאבדים, חלקם בקרבות אוויר, ואילו אש נ"מ שנפתחת במלחמה מורכבת בעיקרה מירי תותחים ולא משיגור טילים. כמו כן, לא מחייב בכלל שטיל קרקע-אוויר יפגע ישירות במטוס כדי להפילו. כפי שצייד יורה בכדורי רסס לעבר להקת ברווזים, כשמשגרים המון טילים לעבר מטוס לא תמיד יפגעו בו, אך הם מתפוצצים באוויר, והדף רב שולח לכל עבר הרבה רסיסים, ואם מטוס עובר דרך ענן הרסיסים הזה עלול הטייס להיפצע. המטוס עדיין שמיש לנחיתה בשלום, אך כשהמטיס שלו מדמם וסבור שהוא לפני איבוד ההכרה, יעדיף לפלוט עצמו החוצה. אחרי כן, המטוס מתרסק.

נשאלת השאלה מדוע מצא עצמו המטוס בתוך ענן כזה. מערכת ההתראה שלו צריכה למנוע ממנו כניסה לסיטואציה הזאת. היכן שאמורים להתפוצץ הרבה טילים שם לא צריכים להיות. נראה כי לא היתה מסוגלת להתמודד עם הצפה של טילי נ"מ באוויר, בדומה לריבוי תהליכים שזולל את זיכרון המחשב ומביא לקריסת מערכת ההפעלה כשאוזל בו המקום הפנוי. מה שעשינו לסורים בדרך קבע של הצפת מטרות-דמה לטילים שלהם, הם עשו לנו בפעם הזו בדרך של הצפת מטרות אמיתיות למערכת ההתראה במטוסינו.

הדבר השביעי שלמדנו אתמול היה שיחד עם יעקב פרי מחצית מן העם שירתה בתזמורת צה"ל, כי תופי המלחמה נשמעו למרחוק, ואנשים יצאו מהחורים בגגות וקראו להחריב את סוריה החרבה.

הדבר השמיני שלמדנו אתמול היה כמה צדק אלכס גומלסקי כשאמר כי קבוצה מאסיה עם שחקנים מאמריקה לקחה את גביע אירופה. שוו בנפשכם מה הרגישו הטייסים של מקהלת הצבא האדום בשעה שמטוסים מתוצרת ארה"ב הפציצו את שדה התעופה שקיבלו במתנה בסוריה, והם התחבאו בבונקרים לשמע הדי ההתפוצצויות סביבם.

עדכון: אחד מיוצאי גל"צ המוכר לנו, ומשרת כיום בכלי תקשורת אזרחי, פנה אליי ותהה לגבי דיוק דבריי ביחס למשפט "הסיבה שהנ"מ הסורי מתקשה לפגוע במטוסי הצבא שלנו היא לא משום אי-הגילוי שלהם, אלא מפני שצה"ל יודע לשבש את מערכות הראדאר של האויב כך שבמקום מטרה אחת מופיעות במסכיו עשרות מטרות-דמה בנוסף למטרה האמיתית, והתוכנה אינו מסוגלת להחליט על מי מהן להתביית". ב-18 באפריל, אחרי שהסורים טענו כי יירטו מתקפת טילים עליהם ואחרי כן חזרו בהם וגרסו כי היו נתונים למתקפה של לוחמה אלקטרונית, נכתב ב-YNET: "אם האמריקנים ובעלי בריתם הפעילו מערכות לוחמה אלקטרונית מתוחכמות, קיימת אפשרות שהסורים שיגרו טילים רבים לעבר מטוסים שלא היו שם וחשבו שהפילו אותם, אף שלמעשה הם היו קיימים רק על המסכים שלהם". אגב, לא עניתי לו.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: