אפשר קצת שקט בבקשה

11/02/2018 ב- 04:44 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על אפשר קצת שקט בבקשה

איש אחד הולך ברחוב ומחליט להשמיע קול שאון. באפשרותו לטפס על משאית ולצפור בקולי קולות, אבל הוא מעדיף לגשת אל התזמורת שיושבת ברחוב ולא עושה דבר, נוטל את שרביט המנצח ומפעיל את הנגנים. זהו מראה מוזר בעיניכם. כל אחד שסיפרתי לו את הסיפור הזה, ושאלתי אותו מה דעתו, אמר שיש בו משהו מוזר. ביקשתי שיצביע על המוזרות. וכל אחד אמר שהאיש הוא מוזר. לאף אחד לא נראה מוזר שיושבת תזמורת ברחוב כך סתם. מתי אתם ראיתם תזמורת ברחוב, אל מול הפעמים ששמעתם אנשים מרעישים בצורות משונות?

בני אדם חשים צורך קמאי להיבדלות משכמותם השונים מהם אם בהתנהגותם ואם בצורת הופעתם. כששיכור משתולל וצורח ברחוב מזמנים אליו ניידת משטרה. לפני היות שומרי הסדר עמדו לבריות שתי דרכים: להיבדל ממנו על ידי התרחקות מקולו או להיבדל ממנו על ידי ריתוקו לקרקע והשתקתו בכוח. כשהגיח למולם אדם נוכרי ששונה במראהו מהם היו מוכרחים להיבדל ממנו בשני אמצעים: להימלט ממנו או להורגו. אף אחד לא חשב אז על הכנסת אורחים במקרה הטוב או על זימון פלוגת צבא במקרה הרע. כשגופו של אדם היה מתעוות מייסורי מחלתו יכלו מי שראוהו במצב הזה להשתמש בשתי אפשרויות: להתרחק במהירות מן השדים שפקדוהו לבל ידביקו גם אותם במנוסתם או להמית אותו כאשר האמינו ששדיו ימותו יחד איתו. הבריות לא רק שאינן ניחנות בסובלנות מועטה, אלא עצם המחשבה שמשהו עלול להפריע את מנוחתן היא עצמה גורמת להן לאי-נוחות. עוד טרם אירע הדבר, והמוח כבר יוצר לעצמו סרט אימה שספק אם יתממש בחיים עצמם. יש לבריות פחד עצום משינויים כשאין בהם צורך.

אי-הרצון הבוטה של תושבי שכונות היוקרה לארח מסתננים מאפריקה הוא מובנה ונטוע עמוק בתיאוריה האבולוציונית. הברירה הטבעית פועלת לשינוי המין רק בסביבה משתנה, כשאז היא מעלה לגדולה את החריגים מן הסביבה הקודמת שנמצאו סתגלניים לסביבה החדשה. כשהסביבה אינה משתנה מסולקים החריגים ממנה, מפני שבהווה הם סובלים מחיסרון. בשכונות היוקרה אין לאריתריאים יתרון על פני האוכלוסייה שגרה שם, ויתרה מכך, האוכלוסייה אינה רוצה בשינויים בסביבה אלא חפצה לשמר את המצב הקיים, את היותה דרה בשכונת יוקרה. קחו את האנשים מן האוכלוסייה הזו אחורה בזמן לערבות של אפריקה בתקופת האבן ושימו ביניהם אנשים צולעים כתוצאה ממום תורשתי. שום אינטראקציה אינה מתקיימת בין אלה לאלה. הצולעים לא מבקשים עזרה והמתהלכים כשורה אינם ששים לעזור להם. גם שום תחרות על משאבים אינה מתקיימת ביניהם. המזון ומקורות המים מצויים בשפע. למרות זאת, המתהלכים יהיו מוכרחים להיבדל מן החריגים הצולעים: לעבור למקום אחר או לסלק אותם משם. מדוע? הצולעים מושכים את הטורפים מפני שהם קלים להשגה, וכאשר מגיעים הטורפים הם ניזונים מן הצולעים, אך גם מן המתהלכים. אריתריאים שבאים לדור בשכונת יוקרה נראים בעיני האוכלוסייה שגרה שם כמי שיביאו אחריהם דברים שנתפשים כרעים כגון פשיעה, אי-סדר, רעש טורדני, חוסר היגיינה, מחלות שהשם ישמור אותנו מהן.

מפני שבלתי אפשרי לפזר מסתננים מאפריקה בתוך השכונות היוקרתיות, ומפני שאי אפשר יותר להשאירם בשכונות המצוקה כי עוני ועוד עוני מסב עוד יותר עוני – כשם שעושר ועוד עושר מביא לעוד יותר עושר – אין מנוס אלא מלגרשם בכוח מדינתי מן הטריטוריה שהם פלשו אליה. לא רשויות המדינה הן אשמות בגירוש, אלא הפחד האבולוציוני שעדיין שולט במחשבות הקמאיות של בני תרבות בשכונות היוקרה. הפראים האמיתיים בפרשה הזו הם לא האריתריאים ולא תושבי שכונות המצוקה, אלא הצפונבונים שחיים כאילו זו תקופת האבן.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.