והדרת פני אשה

06/02/2018 ב- 10:21 | פורסם במעגלים מתכלים | סגור לתגובות על והדרת פני אשה

הכרתי את פנינה, כך נקרא לה, בסופרמרקט השכונתי. הגענו בו-זמנית לקופה, ואני התחכמתי: כבוד לזקנים או כבוד לנשים? והיא חלפה על פניי בחיוך מרוח על הפרצוף. אני זקנה יותר, הכריזה. סירבתי להאמין. היא נראתה צעירה ממני. פנינה חשפה שערות לבנות שהיו לה מתחת למטפחת ראשה. התברר שהיא מבוגרת בהרבה שנים מאשר שיערתי, וכבר אם לחמישה. ניהלנו שיחת היכרות קצרה. היא שאלה מה אני עושה בחיים וכיו"ב, וכך סיפרתי גם שאני מלמד סטודנטית אחת את נבכי הסטטיסטיקה. קיבלתי הצעת עבודה בו במקום ללמד מתמטיקה את הבת שלה שהיתה בכיתה י"ב. הסכמתי בחפץ לב.

זו היתה משפחה דתית-לאומית, ובמקום הקומבינזון המפתה של הסטודנטית לבשה התלמידה חצאית ג'ינס ארוכה. לימדתי אותה בסלון שלהם בלבד, מפני שאצלם לא ראוי להשאיר בחור ובחורה בחדר אחד ללא השגחה, אך הסלון היה מקום נהדר ללמד בו, בלי טלוויזיה, עם ספריה ענקית, ושולחן נוח ללימוד. אי אפשר היה להבין מתוך הסתכלות בביתם שהם מחוסרים באמצעים, אך כעבור כמה שבועות פנתה אליי פנינה ואמרה שאלמד את בתה רק אחת לשבועיים במקום אחת לשבוע בגלל בעיה כספית. מיד הצעתי להוריד בשכרי, או שפעם אחת אלמד בתשלום ופעם אחת בחינם, שהרי נהניתי ללמד שם וגם התלמידה התקדמה יפה בהחלט בלימודיה, אך פנינה הסבירה שמבחינה מוסרית אסור להם לגזול את זמני ללא תשלום. והמשכתי לנסות כדי לשנות את דעתה. אמרתי שהם לי כידידים, ואני שמח תמיד לבוא אליהם. אז אין צורך לשלם בכלל.

פנינה אמרה שאוכל לבוא אימתי שארצה להיות בחברתם אך מבלי ללמד. נעניתי להזמנתה ובאתי אליהם כמה פעמים נוספות בכובע החדש של ידיד המשפחה. יום אחד פנינה הפתיעה אותי והציעה כי אם אניח כיפה באופן קבוע על ראשי תשדך לי את בתה הגדולה שלמדה באולפנא. פער הגילאים לא הטריד את האם, וגם לא העובדה שמעולם לא ראיתי את הכלה המיועדת, או אם תמצא חן בעיניי ואם אני אמצא חן בעיניה. דחיתי את ההצעה, כמובן. הסברתי את הדחייה בחיבתי האדוקה לעולם החילוני.

אני לא יודע מדוע היא הציעה לי את בתה הגדולה לאשה. כנראה, גילתה את האמת ולא חשפה בפניי את תגליתה. הרגשתי מחויבות להמשיך וללמד את בתה השנייה פעם בשבוע ולא פעם בשני שבועות, אז אחת לשבועיים היא הגיעה אליי בסתר כדי ללמוד אצלי. הרי התגוררה לא הרחק ממני. יכלה להיעלם לאיזו שעה פעמיים בחודש. לא קרה בינינו דבר, אך אולי האם חשבה כך, והתכוונה לבצע החלפה. אולם, זוהי רק השערה. האמת לא נודעה לי מעולם. מכל מקום, אחרי שפנינה הציעה לי את בתה הגדולה, חדלתי ללמד את בתה האחרת בדירתי. התעקשתי ללמדה אחת לשבוע בביתה או שלא אלמדה בכלל. ההתעקשות השיגה את מטרתה.

נהיר שחשקתי מאד בפנינה. אמנם מבוגרת ממני אך נראתה מצוין לגילה, אלא שהיתה נשואה. וגם לא היתה הזדמנות ממשית להיות רק איתה ולו לרגע אחד. תמיד התרוצץ ילד שלה בסביבה. ותמיד נהגה לפזר שערותיה כמה פעמים בהיותי בביתה, ואז שבה ואספה אותן לתוך המטפחת לאחר שהספקתי להשמיע קריאות התפעלות. מעולם לא נראתה נבוכה.

פעם אחת קראה אליי למטבח, ושם יכולנו להיות לבד, אבל נשארתי קפוא בסלון לשמע בקשתה ולא זזתי ממקומי. אין לי מושג מה רצתה. אולי סתם לפטפט קלות או שאביא לה איזשהו חפץ מן המדף, אך כאשר שבתי הביתה לא הפסקתי לפנטז אפילו לשנייה אחת כי מה שרצתה באמת היה להיצמד אליי באיזושהי תזוזה, וכך תאשר לי בהסכמה שקטה למזמז אותה.

למחרת החשתי את צעדיי בדרכי אליה. עד אז נמנעתי מלדבר איתה על בגדיה מתוך נימוס, ובפעם הזו החמאתי לה על חצאיתה היפה. ברגע ההוא היה ברור לכאורה שהצלחתי לקלוע למטרה, כיוון שענתה מחויכת כי מעתה ואילך תלבש אותה תמיד כשאני מגיע לביתה. אך היא היתה עסוקה עם ילדיה ביום ההוא וכבר לא התפנתה אליי. גם לא לבשה יותר את החצאית הזאת.

כשכבר הפסקתי לטפח אשליות באשר אליה, דיברה איתי פעם אחת על איזו חזייה שלה שצנחה מטה כשעל החבל תלתה כביסה. נראה היה מעיניה שציפתה כי ארד מטה כדי להביא לה אותה, אך לבסוף הלכה בעצמה. מנעתי מעצמי בכוח נפשי רב מלהיכנס מחדש לסרט שיצרתי במוחי. לא ידעתי באמת מה רצתה, וגם לא היתה לי שום דרך לברר. מה גם שבאותה עת הבת שלה היתה באה אליי בלי רשותה כדי ללמוד, והרגשתי שאני כבר מגזים.

באופן מפתיע למדי, התלמידה החיננית ניתקה איתי את הקשר לחלוטין אחרי שהפסקתי ללמד אותה, אולי בגלל היותה דתיה. אין לדעת. פגשתי אותה עוד פעם אחת בשכונה. כבר היתה חיילת במדים עם חצאית ארוכה עד בהונות הרגליים. היא לא שמרה נגיעה מגברים ולחצה את ידי בחום, אך אמרה שהיא ממש ממהרת ולא יכולה להתעכב. אפילו לא הספקתי לשאול אותה מהו הציון שקיבלה בבחינת הבגרות במתמטיקה.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.