תעלומה: מתי ברא אלוהים את האדם?

28/01/2018 ב- 10:20 | פורסם בהספרייה המדעית | סגור לתגובות על תעלומה: מתי ברא אלוהים את האדם?
תגים:

באפריל 2017 הרעישה את העולם אחת הידיעות המסעירות ביותר שנשמעו אי-פעם לאוזניים אנושיות. על פי שמועה בלבד, כל אמריקני זוכר עד היום למרות חלוף הזמן היכן היה באותו הרגע. דווח בכתב העת נייצ'ר כי התגלו בקליפורניה רמזים לפעילות אכילה אנושית מלפני 130 אלף שנה. קולות פיצוח העצמות הגיעו אלינו רק עתה ממרחק של זמן כה רב, מפני שבניגוד למסע דמיוני בזמן במהירות האור, הרי שמסע בזמן במהירות הקול הוא אמיתי ואיטי הרבה יותר. ואותה הפיסיקה שמשמשת סופרי מדע בדיוני לתאר בבהירות עולמות עתידיים, משמשת חוקרי מאובנים לסלק רגבים המסתירים עולמות מן העבר.

אם הפיסיקה הינה מדויקת, אם הטכנולוגיה שמבוססת עליה היא מהימנה ויודעים להשתמש בה כהלכה, אם הפרשנות של הממצאים מתקבלת על הדעת, אזי הפרהיסטוריה שאנו מכירים אותה אינה נכונה. פענוח צפונותיה במחקרי שדה ובפעילות במעבדה משול כמעט לשעון עומד מלכת, תרתי משמע. משום שהעבודה נעשית באיטיות כה סבלנית ודי מעצבנת, נדמה לצופה מן הצד כאילו הזמן נעצר במקומו והחוקרים שובתים מכל מלאכה. ובינתיים, מה שהחוקרים עשו היה לחשוף זמן שעצר מלכת יום אחד לפני 130 אלף שנה. היום הזה התקיים, כך טוענים כולם, וחילוק הדעות בין האמריקנים הוא מי נכח בו בעת שזחל התגלם וגוזל של ציפור הצמיח כנפיים ועף לשמיים. כשיתגלגל לו הפרפר החוצה תעוט עליו הציפור במקורה, ושם מתחתם יצעדו מסטודונים על הקרקע היבשה, או שאולי חלף לידם נהר. בעניין זה חלוקה הדעה. האם האבנים שנמצאו ליד עצמות הפיל הקדום היו בשימוש בני אדם או שסחפו אותן מים במקרה לשם.

הממצאים הללו התגלו בשנת 1992 ועסקו בהם עד כה בזהירות מרבית כדי לא שייגרם להם נזק וכדי לא להפריח שמועות שווא באוויר. מה שנדמה להדיוטות כעצלתיים הוא עיסוק דייקני ביותר שמזכיר מלאכתו של שען שוויצרי המבקש להחיות תקתוק בשעון ישן. ולפעמים, עליו לשבת בבטלה ולהמתין בחוסר ברירה עד שיימצא גלגל שיניים בשעון אחר כדי שישתמש בו. לעיתים, נזקקים למאובנים שעדיין לא ידוע קיומם כדי לחקור מאובנים שיש כבר בידינו.

את אותם אמריקנים קדמונים, אם אכן אכלו מבשר המסטודון בעתיקות מקדונלדס, לא נוכל למנות כיום כאבות האינדיאנים שהגיעו מסיביר רק לפני עשרים אלף שנה דרך מיצר ברינג הקפוא; אולם, אף הם הגיעו באותו נתיב בנצלם את תקופת הקרח, ולפיכך, מוכרחים אנו להקדים באופן משמעותי ביותר את התפתחותו של הומו ספיאנס. לדבר הזה לא היו מוכנים מרבית החוקרים. ומדוע אין עסקינן במיני אדם אחרים שהתיישבו באמריקה? מכיוון שטרם התגלו סימני הימצאותם בקרבת המעבר בדרך אליה, ואם ישנן סיבות למגבלות התפשטותם אף הן אינן ידועות לנו.

130 אלף שנה? כל אחד ודאי פשפש בזיכרונו מתי שמע את המספר הזה קודם לכן. ואכן, חודש לפני כן, במרץ 2017, פרסם כתב העת סיינס כי בסין נמצאה גולגולת של הומו ספיאנס מלפני 130 אלף שנה. מיד עטו כולם להיווכח האם מדובר בעיירה צ'יינה טאון שבקליפורניה או במחוז קליפורניה שבסין, ואז התברר למרבה התדהמה כי בזמן שבני אדם זללו מסטודונים באמריקה, באסיה הם איבדו את ראשיהם.

בשבתנו בגלידריה ברח' אבן גבירול נהגו רעיי מן הצבא להתלוצץ ביניהם על מלצרית שלבשה סינר גם מאחור ולא רק מלפנים, שמא מבועתת היא מפני ביקור הקוף, ככתוב בתלמוד ירושלמי, מסכת מגילה, פרק ד': "שתהא אשה חוגרת בסינר בין מלפניה בין מלאחריה מפני מעשה שאירע באשה שבעלה קוף מכדרכה ושלא כדרכה". מפני שנדמתה בגופה לגורילה נטען כלפיה שאולי כבר ביקר אצל אמה. הומור של מילואימניקים שמאבדים את הראש למראה בחורה, ומי יצילנו מפניו?

והנה, ביוני 2017 התפרסם בכתב העת נייצ'ר קומיוניקיישן כי נמצאה ראיה לפיה נקבת הומו ספיאנס הזדווגה מרצונה עם זכר של הומו ניאנדרתליס, או סביר יותר שנאנסה לפני 220 אלף שנה בגרמניה, ארץ הזוועות; ודרך כך שינתה היולדת את הגנטיקה של הניאנדרתלים לנצח. אם בראשית המאה הקודמת סברו המדענים כי מוצא האדם הנבון הוא מן האדם הניאנדרתלי כיוון שממצאיו היו מוקדמים משל אבותינו, עתה יש המשערים כי מוצא הניאנדרתלים המאוחרים הוא מן החוה הנבונה. מנפלאות המיטוכונדריה, יש לומר. לכולנו יש אמא, אך אם הצאצא הוא צהוב-שיער יש לברר מיהו האבא. אלא שלפני 220 אלף שנה עדיין לא היו אמא ואבא כאלה. לפי עדכוני המדע, מאובני האדם הנבון הקדומים ביותר היו ממזרח אפריקה מלפני 195 אלף שנה. מי יסגור את הפער הזה בזמן? שאלו עצמכם: היכן נולד איינשטיין? בגרמניה! מי היתה אמו? יהודיה! בשנת 1915 פרסם את תורת היחסות הכללית, ולפיה עשוי להיווצר חור תולעת שיפגיש אמא יהודיה מארץ-ישראל ואבא מגרמניה לפני שהם נולדו. אך לכך נחוצה גם מכניקה קוונטית ואיינשטיין כידוע התנגד לה.

לא אלמן ישראל! באותו החודש ממש, יוני 2017, פורסמו בכתב העת נייצ'ר מאמר אחר מאמר, וסופר בהם שנמצאו במרוקו עצמות מאובנות של הומו ספיאנס מלפני 315 אלף שנה. העולם הזדעק ונרעש. במחי כמה דפים בגיליון של נייצ'ר הוקדמה בריאת האדם ביותר ממאה אלף שנה. מי שזלזל בתנ"ך באומרו כי מדובר באוסף של ניירות, הצטרך לאכול את הנייר כמו נחקר בתחנת משטרה שמעלים בתוך הוושט את הווידוי לחטאו. הפרסומים בנייצ'ר הדהימו במיוחד כיוון שיוצאי אשכנז אינם רשאים לטעון יותר כי אין להם גנים מרוקאיים. זוכרים מה אמר ג'ון קנדי בנאומו המפורסם בברלין? "גם אני מרוקאי היום".

ההרעשה הכבדה נמשכה חודש אחרי כן, ביולי 2017, ושוב בכתב העת נייצ'ר. אוסטרליה נודעת כיעד האחרון שהגיע אליו הומו ספיאנס ויישב אותו. מקובל היה לסבור כי ראשוני בני האדם הגיעו ממזרח אסיה ליבשת מלפני 47 אלף שנה, כאשר החלה קריסת הפאונה המקומית על ידי ציידים אנושיים שהכחידו כל חיה שלא ידעה להירתע מפניהם. כמו כן, היה מקובל לחשוב שהאדם הנבון התיישב במזרח אסיה מלפני 55 אלף שנה. והנה סבורים כמה מן החוקרים כי יש להקדים את התיישבותו באוסטרליה ב-18 אלף שנה. כבר אז, לפני 65 אלף שנה, נהגו האוסטרלים הקדמונים לקשט ולהתקשט. מן הממצאים התברר שהשתמשו בפיגמנטים באמצעות כלים ייעודיים. קולות הצחוק שלהם הגיעו אלינו כשאחד מהם התלכלך בצבע וכולם התבדחו עליו. מאין הגיעו? הרי קובעים המדענים שעוד לא היו בני אדם במזרח אסיה לישב את אוסטרליה. נפלו מהירח? הפליגו במכונת הזמן? ובזמן ההוא חי עדיין הומו פלורסיינסיס באי קטן לא הרחק משם. האם הכירו אלה את אלה? מסקרן לדעת איך נראה אותו חלק של העולם כאשר מזיזים את המחוגים לאחור ומקדימים בו את הזמן.

אוגוסט 2017 הגיע אחרי כן, וכתב העת נייצ'ר הכריז כי בני אדם שוטטו בסומטרה כבר לפני 73 אלף שנה. מהם תבוא הישועה למדע. מחלציהם יצאו החלוצים שיישבו את אוסטרליה אלפי שנים אחר כך. קרב נטוש מי הביא אותם לשם. אבו מאזן טוען "שהצי ההולנדי שהיה הכי גדול בעולם", אחרי שסיים להנחית ציונים בפלשתינה, העביר את הסומטרים לאוסטרליה. אז מי באמת גילה את היבשת? האם קפטן ג'יימס קוק עוד לפני המנדט הבריטי או אדמירל הולנדי עלום-שם? כל שידוע הוא כי הולנד ששלטה בסומטרה ובריטניה ששלטה באוסטרליה היו אויבות זו לזו, והפלשתינים היו בכל מקום לפניהם. עוג מלך הבשן פלשתיני היה. המלך חירם? פלשתיני, כמובן. ישו? נולד בבית לחם הפלשתינית! שניה ממש לפני שנולד, נסעה מרים בזמן מנצרת לבית לחם, ושם ישו נולד. וכיצד היתה בתולה? בעלה עיבר אותה מן העתיד, כך שיכלה להיות גם בתולה וגם בהיריון. האם זהו פרדוקס הזמן של איינשטיין? והאם איינשטיין, כמו ישו, ייכלל גם בקרוב כנצר לאומה הפלשתינית? איזו שאלה!

איש אינו יודע עד היום לאן נעלמו החודשים ספטמבר-אוקטובר, אבל בנובמבר 2017 דווח בעיתונות כי בז'ורנל האמריקני לאנתרופולוגיה פיסית, שאינני מנוי בו, פורסם כי נמצאה בסין גולגולת מלפני 260 אלף שנה שמזכירה במעט את זו של האדם הנבון. פניתי לברר את הסוגיה אצל מי שכבר ביקרתיו בחריפות בעבר. על כן, התחזיתי לגרמני מאמא מרוקאית, ולפלשתיני מאבא שהוא אלוהים, אבל דבר מכל אלה לא עזר בידי. הוא טען כלפיי שאני מתחזה לבר סמכא במאובנים. שאלתיו: מי מיין את אוסף המאובנים במכון הגיאולוגי בהנחייתו של ברלה וסירב ששמו יופיע בקרדיטים? היכן שאינני מותיר עקבות גם פליאונטולוג לא ימצא אותן עוד מיליון שנה, כתבתי לו בהתרגשות. הוא חקר אותי מי זה ברלה. הסברתי שהוא קרוי על שם אמוניט שהוציא ראשו החוצה לפני 65 מיליון שנה כאשר התפרצויות וולקניות שרפו את העוגה, ובין היתר הכחידו גם את הדינוזאורים. הוא התעקש שהמאמר פורסם בספטמבר. אני טענתי כי באוקטובר, וזוהי גולגולת של הומו ארקטוס. לבסוף שאלתי אותו האם אני אותו אחד ששם למשל ולשנינה מחקר קודם שלו. הוא שאל אותי: אתה שואל אותי? עניתי כי אני נוסע בזמן אל העבר שלי שטרם ידוע לי.

האם יתכן כי בעתיד נמצא בסין גולגולת של הומו ספיאנס מלפני 260 אלף שנה? עד לא מכבר סברתי כי הדבר אפשרי רק אם נטוס בזמן 100 אלף שנה קדימה, ואז נמצא גולגולת שהיא בת 160 אלף שנה נכון לזמננו, אך אולי אין צורך בחור תולעת כדי להגיע לעתיד הזה. הולך ומתברר בשנה האחרונה, גם לסרבני המצפון העיקשים ביותר, כי מן ההכרח להקדים מאד את התפתחות האדם הנבון, אולי אפילו במאות אלפי שנים. הוויכוח עם הסינים הוא היכן זה התרחש. הם טוענים: באסיה. האחרים גורסים: באפריקה וממנה יצא במסדרון הארץ-ישראלי אל אסיה. עדיין לא פנה לאירופה.

החודש, ינואר 2018, פרסם כתב העת סיינס כי הוקדמה ב-40 אלף שנה היציאה מאפריקה דרך ישראל. חתיכת לסת השייכת למין אדם נבון מלפני 194 אלף שנה נמצאה במערה בהר הכרמל, אולי זו שמורי דרך נהגו לכנותה "מערת בראשית", וסיפרו כי בתוכה נגלה יום אחד את עצמות האדם הראשון, את לוחות הברית האבודים, ומי יודע, אולי גם את עצמות חמורו הלבן של משיח, שבא יום אחד ולא שמנו לב אליו כי לא טלפן להודיע.

בוויכוחיי על אודות האבולוציה בבית הספר התיכון נהגתי להגיד: ביום שתימצא עצם של אדם שהיא קדומה מכל העצמות של הקוף שהוליד אותו, אפשר יהיה לטעון שמוצא האדם אינו מן הקוף, אלא אם מתאפשרת נסיעה בזמן. אחד מעדי השמיעה לוויכוח כזה החליט להתערב ולתקוף דווקא בחזית הזמן מפני שסבר כי הדיון עוסק בפיסיקה של מסעות כאלה. כך מצאתי עצמי מנהל בו-זמנית שני ויכוחים לוהטים לסירוגין עם שתי קבוצות על נושאים שונים, עד שכל מי שחלף לידינו נעשה מיואש ובחר להאשים אותי בווכחנות הזו, ועל כך התווכחתי גם איתם. זה בידר אותי מפני שלא הייתי חסיד של סיפורי מדע בדיוני על חלליות שמגיעות לקצות היקום. אני ביכרתי לקרוא את יצירותיה של ג'ין מרי אואל בספרה על החיים הפרהיסטוריים. העדפתי את המפגש עם הניאנדרתלים על פני היכרות עם חייזרים מעולמות אחרים. אך על היתכנות תיאורטית של מסע בזמן הגנתי, והמשכתי לדבר בלגלוג שלא יתכן כי האדם אינו התגלגל מן הקופים, הואיל וההוכחה שלא כך אירע מחויבת שתהיה כי מוצאו של הקוף הוא מן האדם. והנה, להפתעתי היום הזה עוד מעט נמצא בפתח. מדי חודש מזיזים את ראשית האדם הנבון לזמנים מוקדמים יותר. וכבר משערים השערה כי אוכלוסיית הומו ניאנדרתליס שנכחדה נמנית על צאצאיו של הומו ספיאנס.

בעדנתנו מנסיעת רוורס עם נורות דולקות אחורה בזמן עד ימי גן העדן, כדאי שנתחיל לשאול עצמנו מהי המשמעות שלה. ככל שמוקדמת יותר בריאתו של הומו ספיאנס, כך מתברר שאנו מין ותיק מאד בעולם ולא היצור המודרני כפי שנהגנו לחשוב. אך התעלומה האמיתית היא איננה מתי נברא האדם, אלא מיהו האדם שבתוכנו. אם סברנו לפנים שאבותינו התהלכו לבדם על פני כדור הארץ, עתה כשמועד הולדתם הולך ונעשה מוקדם יותר, איננו יכולים לשלול אינטראקציות שהיו להם בראשית ימיהם עם מינים אחרים של אדם שהתקיימו גם כן בזמנים ההם. אם ידוע כי מין מסוים נכחד לפני חצי מיליון שנה, ואז מתגלה כי אבותינו חיו באותו פרק הזמן, אזי יתכן כי המין המסוים הזה נכלל בין אבותינו דרך זיווג פורה בין שני המינים, שאנו בני כלאיים למעשה, ולא יצור שהשתלשל מיצור אחר בעקבות הברירה הטבעית. אם עד ימינו הפרדנו בין המין שלנו לבין מינים אחרים בגלל פערי הזמן, עתה כשהם מצטמצמים מוכרחים אנו לשלב בתולדותינו אוכלוסיות אחרות שמהן באנו.

ראו גם:

היום שבו ירדו אבותינו הקדמונים מן העצים
על משמעות הגילוי של שרידי הומינידים
האם קיים קשר אבולוציוני בין שימפנזה לאדם?
השעון המולקולרי ממשיך לזייף
האם אנשי מערת האייל האדמוני משתייכים למין האנושי?
האם האגדה על מערת בראשית מתממשת?

לקריאה נוספת:

Steven Holen, Thomas Dem, Daniel Fisher, Richard Fullagar, James Paces, George Jefferson, Jared Beeton, Richard Cerutti, Adam Rountrey, Lawrence Vescera & Kathleen Holen. 2017. A 130000-year-old archaeological site in southern California, USA. Nature 544: 479–483

K. Westaway, J. Louys, R. Due Awe, M. Morwood, G. Price, J.-x. Zhao, M. Aubert, R. Joannes-Boyau, T. Smith, M. Skinner, T. Compton, R. Bailey, G. van den Bergh, J. de Vos, A. Pike, C. Stringer, E. Saptomo, Y. Rizal, J. Zaim, W. Santoso, A. Trihascaryo, L. Kinsley & B. Sulistyanto. 2017. An early modern human presence in Sumatra 63000-73000 years ago. Nature 548: 322–325

Cosimo Posth, Christoph Wiing, Keiko Kitagawa, Luca Pagani, Laura van Holstein, Fernando Racimo, Kurt Wehrberger, Nicholas Conard, Claus Kind, Herve Bocherens & Johannes Krause. 2017. Deeply divergent archaic mitochondrial genome provides lower time boundary for African gene flow into Neanderthals. Nature Communications, Vol. 8, Article No. 16046

Chris Clarkson, Zenobia Jacobs, Ben Marwick, Richard Fullagar, Lynley Wallis, Mike Smith, Richard Roberts, Elspeth Hayes, Kelsey Lowe, Xavier Carah, S. Florin, Jessica McNeil, Delyth Cox, Lee Arnold, Quan Hua, Jillian Huntley, Helen Brand, Tiina Manne, Andrew Fairbairn, James Shulmeister, Lindsey Lyle, Makiah Salinas, Mara Page, Kate Connell, Gayoung Park, Kasih Norman, Tessa Murphy & Colin Pardoe. 2017. Human occupation of northern Australia by 65000 years ago. Nature 547: 306–310

Daniel Richter, Rainer Grn, Renaud Joannes-Boyau, Teresa Steele, Fethi Amani, Mathieu Ru, Paul Fernandes, Jean-Paul Raynal, Denis Geraads, Abdelouahed Ben-Ncer, Jean-Jacques Hublin & Shannon McPherron. 2017. The age of the hominin fossils from Jebel Irhoud, Morocco, and the origins of the Middle Stone Age. Nature 546: 293–296

Jean-Jacques Hublin, Abdelouahed Ben-Ncer, Shara Bailey, Sarah Freidline, Simon Neubauer, Matthew Skinner, Inga Bergmann, Adeline Le Cabec, Stefano Benazzi, Katerina Harvati & Philipp Gunz. 2017. New fossils from Jebel Irhoud, Morocco and the pan-African origin of Homo sapiens. Nature 546: 289–292

Zhan-Yang Li, Xiu-Jie Wu, Li-Ping Zhou, Wu Liu, Xing Gao, Xiao-Mei Nian & Erik Trinkaus. 2017. Late Pleistocene archaic human crania from Xuchang, China. Science Vol. 355, Issue 6328: 969-972

Sheela Athreya & Xinzhi Wu. 2017. A multivariate assessment of the Dali hominin cranium from China: Morphological affinities and implications for Pleistocene evolution in East Asia. American Journal of Physical Anthropology Vol. 164, Issue 4: 679–701

Israel Hershkovitz, Gerhard Weber, Rolf Quam, Mathieu Duval, Rainer Grün, Leslie Kinsley, Avner Ayalon, Miryam Bar-Matthews, Helene Valladas, Norbert Mercier, Juan Arsuaga, María Martinón-Torres, José de Castro, Cinzia Fornai, Laura Martín-Francés, Rachel Sarig, Hila May, Viktoria Krenn, Viviane Slon, Laura Rodríguez, Rebeca García, Carlos Lorenzo, Jose Carretero, Amos Frumkin, Ruth Shahack-Gross, Daniella Mayer, Yaming Cui, Xinzhi Wu, Natan Peled, Iris Groman-Yaroslavski, Lior Weissbrod, Reuven Yeshurun, Alexander Tsatskin, Yossi Zaidner & Mina Weinstein-Evron. 2018. The earliest modern humans outside Africa. Science Vol. 359, Issue 6374: 456-459

 

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: