פילוסופיה בגרוש: 181-187

22/12/2017 ב- 05:49 | פורסם בפילוסופיה בגרוש | סגור לתגובות על פילוסופיה בגרוש: 181-187

הלקט העשרים וארבעה של דברים חשובים, חשובים פחות ובלתי חשובים, שאספתי במשך השנים:

181. ג'ורג' אוורסט מעולם לא ראה את ההר הנושא את שמו. הוא גם סלד בכל מאודו מהרים כלשהם, תיעב את מי שביקש למדוד את גובהם, ובמיוחד בז למטפסי ההרים באשר הם. בשנת 1843 פרש ממקצועו כמודד ראשי במשלחת הבריטית שמיפתה את צפון הודו. מחליפו, אנדרו וו, הוא שהחליט בשנת 1856 לקרוא לפסגה הגבוהה ביותר בהימלאיה על שם קודמו בתפקיד.

182. הקריאה הדוממת נעשתה צורת הקריאה הנפוצה ביותר רק במאה ה-10. מאז ראשית המילה הכתובה היתה הקריאה בקול הצורה השכיחה. לפיכך, בעברית שהיא שפה עתיקה משמש הפועל "לקרוא" הן כ-read והן כ-call כי הקריאה היתה מדוברת.

183. פשפש המיטה מלווה את האדם עוד מן הלילות שהיה לן במערות. על אף שאינו מעביר מחלות גורמות עקיצותיו לתחושה של עקצוץ, לרצייה של התגרדות, לנפיחות מקומית בעור ולמצוקה נפשית בגללן. ביכולתו של מוצץ הדם הזה להסתתר כמעט בכל פינה, להגיע ממקום למקום כטרמפיסט, לשרוד כשנה ללא ארוחת דם ולהתרבות במהירות כאשר המזון מצוי בשפע. הוא גם פיתח עמידות לחומרי הדברה שונים, ועקב התעוררות מחודשת של מכת הפשפשים בבתים החלה התעניינות בדרכי לוחמה אחרות כגון הקפאת בדים, חימומם לטמפרטורה גבוהה ואפילו שימוש בשואבי אבק חזקים, אך כל זאת ללא הועיל. משכך פנו חוקרי המזיקים לברר באילו שיטות השתמשו בימי קדם ומהי יעילותן. הם גילו כי בארצות הבלקן הגנו על עצמם התושבים מפני פשפשים באמצעות פיזור עלי שעועית ליד מיטותיהם. בבוקר היו מוצאים את העלים מכוסים בנקודות אדומות, שאינן אלא פשפשים לכודים, ואחר כך היו שורפים אותם. על מנת לבחון כיצד השיטה הוותיקה פועלת עקבו החוקרים אחר הנעשה באמצעות מיקרוסקופ אלקטרונים סורק. נתברר כי שערות מיקרוסקופיות בעלי השעועית משפדות את רגלי הפשפשים המתהלכים עליהם והם אינם מסוגלים לזוז עוד ממקומם.

184. בהודו ישנה כת של נזירים מדת הג'ייניזם שמצמידים בד מלמלה לפניהם כדי שלא ישאפו לתוך גופם זבובונים חסרי מזל. הם גם מעסיקים משרתים עם מטאטא שמנקים את הקרקע מלפניהם תוך כדי הליכתם על מנת שלא ידרכו בטעות על נמלים תמימות וימעכו אותן.

185. כל מלח יודע כי הסבירות לטבוע ביום היא רבה יותר. הציפה בשעות הלילה קלה יותר בגלל כוח המשיכה של הירח. כתוצאה מכך פוחת נפח המים שאת מקומו הוא תופס. כמו כן, מוטב שיהא שמן. אדם כמותו צף על המים ביתר קלות מאדם רזה. מכיוון שהשומן קל יותר מן השרירים והעצמות, כי אז באופן יחסי לנפחו קל יותר אדם שמן מן הרזה. עם זאת, אנשים קטנים בגופם שננטשו באי שומם מסוגלים היו לשרוד תקופה ארוכה יותר של מחסור במזון מאשר גדולי גוף שהיו עימם, כאשר חילקו למנות שוות את המזון המועט שהצליחו לחלץ מן הספינה הטרופה. באופן יחסי לגופם, המנות שזכו לאכול היו גדולות יותר.

186. המילה קדימה נגזרת מן המילה קדם שפירושה מזרח. פירושו האמיתי, אפוא, של הביטוי "להסתכל קדימה" הוא להביט לאחור, דווקא, וליתר דיוק, אל הזמן הרחוק כשאבותינו באו ארצה ממזרח.

187. את ביטויו הממשי של "הגולם קם על יוצרו" חווה גם המנהיג העליון של איראן עלי ח'אמנאי. הוא נפל קרבן לחוק הצנזורה באינטרנט שיזם בעצמו. על מנת לאכוף את החוק משתמשות הרשויות בטכנולוגיה של סינון מילות חיפוש. אלא שאזרחים רבים כבר מכירים טכנולוגיות שעוקפות את הסינון. אחרים החלו לחפש את המונח "עוקפת סינון" כדי להתוודע גם כן אליהן. או אז הוסיפו הרשויות את צירוף המילים הזה לרשימת הביטויים המסוננים על ידן, וח'אמנאי אף החליט לפרסם פסק הלכה שלפיו אסור השימוש בטכנולוגיה עוקפת סינון. משום מה, לא הצליחו בני העם האיראני למצוא ולקרוא באינטרנט את פסק ההלכה המדובר. הרשויות היו אובדות עצות, עד שהתברר כי התוכנה סיננה את פסק ההלכה, שהרי ח'אמנאי השתמש במילים "עוקפת סינון" כדי להזהיר מפניה.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: