שופט העליון טעה: רומן זדורוב הוא הרוצח של תאיר ראדה

10/04/2016 ב- 09:03 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על שופט העליון טעה: רומן זדורוב הוא הרוצח של תאיר ראדה

השופט יורם דנציגר שגה. בישבו בבית המשפט העליון זיכה מחמת הספק את רומן זדורוב. למרבה מזלו של הצדק לא סברו כמותו שני השופטים האחרים והותירו על כנה את הרשעתו של זדורוב מבית המשפט המחוזי ברצח הנערה ראדה.

כל בר-דעת שיעיין היטב בפסק הדין לא יוכל למצוא בליבו אפילו קמצוץ של ספק באשר לזהות הרוצח. מדוע חדרו ספקות אל הרהוריו של השופט דנציגר לא נוכל לדעת מבלי לחטוא לנפשו של אדם. אולם, מותר לאזרח לבקר את החלטתו וכל החלטה שיפוטית אחרת. הביקורת האזרחית חשובה לעין ערוך מהודם של השופטים מפני שבלעדיה יתמוססו מאמציהם להוכיח לציבור את כל הסיבות שהובילום להכריע לכאן או לכאן בתיק המשפטי שמונח לפניהם. לפיכך, הטענה שמושמעת לאחרונה כאילו ביקורת שכזאת מערערת את יסודות הדמוקרטיה ראויה היא להיאמר בדיקטטורות בלבד.

עם זאת, אני מסכים לנדבך חשוב מעמדתו של השופט דנציגר בנוגע למשקל הזיכוי בדעת מיעוט של צוות השיפוט. כבודו מבקש כי כאשר אין החלטה פה אחד להרשיע אזי יש לשחרר את הנתבע לדין. אני סבור כי יש להתחשב בדעת המיעוט באופן מחייב אך לא לשחרר את זדורוב אלא לקצר את מאסרו.

מנגד, אסור לחברי כנסת (הרשות המחוקקת) ואסור לשרי ממשלה (הרשות המבצעת) לבקר את החלטות הרשות השופטת על מנת לא לסכל את הפרדת הרשויות הנהוגה בדמוקרטיה הישראלית. מה שמותר לאזרח הפשוט אסור בתכלית האיסור לראש הממשלה ולשרת המשפטים. שני אלה חטאו בביקורתם על החלטת בג"ץ לפסול את 'מתווה הגז'. היה עליהם להרכין ראש בפני החוק. שניהם אינם מצויים מעליו אלא כפופים לו. לאזרח מן המניין מותר לבקר את ההחלטה. כמו כן, אני סבור אחרת מהם. טוב עשו השופטים שהחליטו כי 'מתווה הגז' חייב לעבור בחקיקה פרלמנטרית ולא בהחלטה תמוהה של ממשלת ישראל.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: