הפולנים לא נזקקו ל"מחנה השמדה פולני" כדי להשמיד יהודים

16/02/2016 ב- 20:29 | פורסם במאחורי סינרה של ההיסטוריה, ענייני דיומא | סגור לתגובות על הפולנים לא נזקקו ל"מחנה השמדה פולני" כדי להשמיד יהודים

ב-7 ביולי 1941, באין גרמנים בסביבה, הדהירו תושבי רדזילוב הפולנית את שכניהם היהודים אל קצה העיירה. הם רדפו אחריהם עם אתים וגרזנים בכל פינה שנקרתה בדרכם והצליחו לרכז חמש מאות יהודים מבוהלים באסם תבואה, שם כלאו אותם מאחורי בריח. באותה השעה כבר החלה ביזת הבתים שלהם. הפולנים מתרוצצים אנה ואנה פרצו פנימה לתוכם וקרעו שמיכות פוך כאחוזי טירוף. האוויר היה מלא נוצות, והם פשוט מילאו שקים בשלל ורצו הביתה כדי לרוקן אותם וחזרו עם שק ריק. בזמן הזה כבר הועלה האסם באש, וכל מי שהיה שם נשרף בחיים למעט שניים שהצליחו להימלט. בצאתם מן הלהבות הוכו למוות במקלות הפולנים. המצוד אחר היהודים עודו נמשך. מתוך מסתורים בבתי העיירה נשלפו עוד ועוד יהודים שהובאו אל האסם הבוער והצטוו באמצעות כידונים חדים לטפס בסולם אל גגו ולהשליך עצמם לתוך האש. אחת מהם היתה רחל ואסרשטיין בת 19 ובזרועותיה חיבקה ולד בן שמונה ימים בלבד. כשעמדה בראש הסולם התחננה האם הצעירה בפני שכניה הנוצרים שיצילו את בנה הרך. אחד הפולנים נטל בכוח מידיה את התינוק והשליך אותו לתוך הדליקה. עוד שלוש מאות מיהודי העיירה נרצחו בכל מיני דרכים משונות עד שהגיעו כוחות הגסטאפו הגרמני לשערי רדזילוב ב-10 ביולי ושמו קץ לטבח המחריד.

שלושה מיליונים מיהודי פולין נספו במהלך מלחמת העולם ה-2 על ידי יריות או באמצעות גז. רובם הומתו בתחומי מולדתם. הקהילה היהודית בארץ זו הושמדה כמעט כליל. השואה עודנה מעסיקה את הפולנים. ביום שבת הכריז שר המשפטים הפולני זביגנייב זיוברו כי בקרוב תפורסם תקנה חדשה בארצו ומי שיאמר "מחנה השמדה פולני" במקום "מחנה השמדה נאצי" ייענש בחומרה. עם זאת, השימוש במונח "מחנה השמדה פולני" מצוי רק בפי זרים. הפולנים נמנעים מלהשתמש בו. בשנת 2012 עלתה הסוגיה לכותרות כשבטקס הענקת מדלית החירות למת יאן קרסקי, קצין המחתרת הפולנית שסיפק מידע מקדים על הזוועות שביצעו הנאצים ביהודים, אמר נשיא ארה"ב: "לפני נסיעה אחת אל מעבר לקווי האויב, לוחמי ההתנגדות סיפרו לו שיהודים נרצחים במעשי טבח המוניים, והבריחו אותו לתוך גטו ורשה ומחנה השמדה פולני כדי שיראה זאת בעצמו". ממשלת פולין כעסה מאד על דברי אובמה ותבעה התנצלות.

אי אפשר להאשים את הפולנים בהחלטה הגרמנית לבנות את מחנות השמדת היהודים על אדמתם. אף הם ידעו סבל נורא תחת הכיבוש הנאצי. ומנגד, המיטו בעצמם סבל נורא ואיום עוד יותר על היהודים שחיו בקרבם. אך במקום לשאת באחריות הנפשעת מבקשים הללו להתנער ממנה. פולנים השתתפו ברדיפת יהודים עד מוות בכל שנות המלחמה, לא פעם גם בלי עידוד מהכובש הגרמני. ואחרים הסתפקו רק בבזיזת רכושם של בעליהם החוקיים שגורשו ונרצחו. העדויות מספרות כי רבים מהם עמדו מול הגטו, עם עגלות רתומות לסוסים, וחיכו לשעת הכושר להיכנס ולבזוז ברגע שהיהודים יסולקו. הצרה היא שגם אחרי השואה הארורה, כשגרמניה הנאצית נכנעה ללא תנאי וחדלה להתקיים, המשיכו פולנים להתנכל ליהודי ארצם בכל הזדמנות שהיתה להם.

רק עשרה אחוזים מיהודי פולין הצליחו לשרוד, חלקם הוסתרו אצל פולנים נוצריים, אחרים חיו בקצוות הנידחים של ברית המועצות. השורדים הפגועים נפשית וגופנית שחזרו המומים לעיירות ולכפרים שבהם נולדו, לאחר שאיבדו את כל מכריהם וקרוביהם או את מרביתם, נוכחו לדעת שהם אינם רצויים. הנוצרים עברו להתגורר בבתיהם. כל מה שהשאירו מאחור נגנב מזמן, לעיתים תכופות בידי שכניהם לשעבר. במקרים רבים ספגו היהודים איומים וגורשו מהיישוב.

ב-11 באוגוסט 1945 התפשטה לפתע בקרקוב שמועה כי יהודים רצחו ילד נוצרי בבית כנסת כדי להשתמש בדמו. עד מהרה התקהל אספסוף מונהג בידי שוטרים ואנשי מליציה, ששעט לעבר בית הכנסת עד שנהרס ומשם פנו לבוז את מעונות היהודים. יושביהם שנסו מהם הותקפו ברחובות. אחדים הוכו עד מוות. יהודים שנפצעו קשה נלקחו לבית חולים בעיר, אך אזרחים המשיכו לרודפם וגם שם ספגו מהלומות בעודם ממתינים לניתוח. מספר אחיות כה היו נסערות עד שהציעו לירות ביהודים בו במקום. אחרות הבטיחו לקרוע אותם לגזרים מיד אחרי הניתוח. הפוגרום בקרקוב היווה רק חוליה אחת בשרשרת הזוועות. יותר מאלף יהודים נרצחו בפולין בין קיץ 1945 לקיץ 1946.

מאורע מזעזע נוסף התרחש בסתיו 1945 במחנה ההשמדה טרבלינקה שבו נרצחו למעלה מ-800 אלף יהודים. איכרים מקומיים פשטו על השטח הבוצי והחלו לחפור בחיפוש אחר גולגולות של יהודים כדי לעקור מהם שיני זהב שחמקו מעיני הנאצים. יום אחר יום חפרו אלפים באתר הרציחות עם אתיהם, והפכו את קבר ההמונים לשדה עצום של בורות עמוקים ועצמות שבורות. היה זה מחזה בלתי נתפש הלקוח ישירות מהגיהינום. את המראות המזוויעים הללו דורשים הפולנים שנשכח או שלא נדבר על אודותיהם יותר.

ראו גם: על היהודים לומר "אנחנו אשמים" ולפצות את הנוצרים על סבלותיו של ישו

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: