כל הקווה לטובה בגני אתה ארוחה

04/02/2016 ב- 07:27 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על כל הקווה לטובה בגני אתה ארוחה

יום אחד פנה אליי פלוני בדואל: אתה מתקנא בן הטבע? כהרגלי לחמוד לצון לפעמים גוללתי בפניו מסכת של ייסורי קנאה לבן הטבע, וצחקתי מעצמי בקול רם. חלפה שעה והוא משיב: חשבתי שאתה מחנה עצמך בן הטבע.

רציתי לעבור אל מכתבים חדשים, אך נעצרתי. משהו בדבריו בלבל אותי. קראתי פעם אחר פעם אחר פעם ולא הבנתי מה עוצר אותי מלחדול. ואז התבהרה התמונה כולה. עם שגיאת כתיב הוא שאל: אתה מתכנה בן הטבע? ועם שגיאת כתיב השיב: חשבתי שאתה מכנה עצמך בן הטבע.

נדהמתי פעמיים. ראשית, המילה מתכנה (מכנה עצמו), מעידה על אוצר מילים גבוה. לא מרבים להשתמש בה. שנית, על סמך אוצר מילותיו, הכיצד אינו תופש כי לאותו הפועל חייב שיהיה שורש בעל אותיות זהות.

הביולוג הנודע אמיל דובואה-רמון התלונן בשנת 1877 כי מי שאינו זוכר בדיוק תאריכים מסוימים או שעושה שגיאות בדקדוק נחשב לבלתי משכיל בעליל, בניגוד למי שאינו יודע מהי המשמעות הפיסיולוגית של הנשימה או במה תלויים חילופי העונות. דבר מבחינה זו לא השתנה מאז. צרי הדעת עודם קובעים בימינו מיהו משכיל. אני שותף לדעתו של דובואה-רמון לפיה הבחנתם היא שמעידה יותר מכל כי דווקא אצלם חסרה השכלה. הם אינם מתעצלים לשנן לעצמם כל מיני דברים, אך אופק הדעת אינו נפרש לנגד יריעת ידיעותיהם במלוא היקפו. על כן, פלוני החוטא בשגיאות כתיב, אך מסוגל להסביר בעל פה כיצד מתהווים סלעי גרניט, הוא משכיל יותר מזה שאינו יודע לספר זאת אפילו אם כל אוצר המילים צרוב בזיכרונו.

שגיאות כתיב מעניינות אותי משום נדירותן אצלי. האחר מסקרן אותי. למדתי לדעת כי ישנה זיקה בין שגיאת כתיב לעצלנות. לא רק עצלנות מתחום הלמידה, אלא בעיקר עצלנות ממחוזות ההגייה. מעדיפים להגות את מה שקל להגייה, ולפיכך, השגיאה הכי נפוצה מתוך כלל השגיאות האפשריות במילה היא זו הקלה ביותר להגייה.

יש אפוא לשנן: שגיאות כתיב אינן מעידות על היעדר השכלה אלא על עצלנות. מי שאינו שוגה בכתיבתו הוא זה שאינו חוטא בעצלות. לפעמים, עצלנות מובילה להיעדר השכלה; אך כאמור, בין החוטאים בשגיאות כתיב מצויות גם בריות שהינן משכילות יותר בהשוואה לרבים מן הכותבים כשורה.

מנגנון השלמת המילים במנוע החיפוש של גוגל הוא כר בלתי נדלה לחקר שגיאות כתיב. בשורת החיפוש מוצגות המילים הנפוצות ביותר להשלמה על פי האותיות שכבר הוקלדו בה. אם תרצו לחפש את המשפט "כל הקווים המקבילים", אחרי האותיות "כל הקוו…" יציע גוגל את ההשלמה "כל הקווה לטובה". לפי מבחן גוגל, הביטוי "כל עכבה לטובה" נפוץ הרבה יותר, ומשום כך בלבד אי אפשר שלא להתרשם מהעצלנות הכללית של הברייה האנושית. במקום לשגות בכותבם בדפי האינטרנט, שיבדקו שם כיצד יש לאיית כל מילה ולכתוב נכונה. וכאן אין מקום לדבר על ליקויים. "העתק-הדבק" לזיכרון קצר-הזמן מסוגלים כולם. כנראה, טבועה בבסיסנו העצלנות ורק במדפים שמעליה התקבע הרצון לא לשגות. אני מכנה אותם "מדפי הכובעים", וישנם אנשים שאינם מבינים מדוע כך קרויים בפי. כה חבל שהם מעטים. הרוב, אליו מופנית ביקורתי, יבין בהחלט.

hakava

הערה: תודה לאנה. הדוגמה שמצאה בפייסבוק על גני התערוכה מופלאה מאין כמותה.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.