מדוע הפסקנו לאכול סרטי בורקס?

28/01/2016 ב- 17:24 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על מדוע הפסקנו לאכול סרטי בורקס?

לכאורה, אחת השאלות הבלתי פתורות בתולדות האבולוציה התרבותית היא הכיצד שבט אינדיאנים שאורח חייו לא השתנה כבר עשרת אלפים שנה, שבלשונו ישנן בקושי אלף מילים בסך הכול, מצליח ליצור שיר עממי המורכב בהרבה יותר מילים משירים המשתייכים לז'אנר "אתה תותח".

אינדיאני יער האמזונאס מקיימים ביניהם תקשורת בשפה כה פשוטה, שאי אפשר לכתוב בה ולקרוא בה כי מעולם לא הומצאו אותיות למענה. אולם השירים שלהם, הנלמדים על פה מדור לדור, משתמשים כמעט בכל מלאי המילים שבלשונם. אין להכחיש, ארוכים הם מן הפזמון המודרני; ובכל זאת, כבר בדקות הראשונות של השירה ניתן להבחין בעושר הבעה לשונית יוצא מגדרו. בניגוד מוחלט, שירי "אתה תותח" נוצרים בתרבות עשירה במילותיה, ולעת מצוא אולי יעשו שימוש בעשרים מילים בלבד, ואף אותן יבטאו עם שלל שגיאות תחביר.

בחברה הישראלית מתקיימת מלחמת תרבויות מאז שנוסדה המדינה: התרבות שהביאו עימם האשכנזים מאירופה אל מול התרבות שלא הביאו עימם יהודי המזרח מארצות ערב. כי יש לומר, קודם לכול, השירה הערבית הקלאסית היא מפוארת במינה. עולי המזרח הותירו אותה מאחוריהם, יחד עם רכושם. כמשקל נגד, יצרו המזרחים יש מאין את הרעש המזרחי. זהו רעש ולא פופ ירוד, מפני שאינדיאנים מסוגלים לחבב מוסיקת פופ. אם תשמיעו להם את הרעש המזרחי, סיכוי רב שיבשלו אתכם לארוחת צהרים.

אכן, ישנם אנשים שנהנים לשמוע רעש מזרחי בקולי קולות ולרקוד לצליליו המחרידים. דור לפני כן נהנה הזולת לצפות בסרטי בורקס ולצטט באוזני כול דברי בחש ורחש. כיום אין יוצרים עוד סרטים בז'אנר הזה. ניתן לצפות בהם רק בטלוויזיה, כפי שמסתכלים במאובנים כל המבקרים במוזיאון. מבוי סתום באבולוציה משמעו שלא משתלשל מין חדש מקודמו כשהסביבה משתנה. הוא נכחד מבלי להתפצל למינים חדשים. סרטי הבורקס הם מבוי סתום באבולוציה התרבותית. מאובנים שלא הותירו אחריהם זכר ביצירה חדשה. לפעמים, נעשים סרטים מעט דומים. אך אינם הם תולדה ישירה מ"הבורקסים". הביולוגים קוראים לתופעה הזו 'אבולוציה מתכנסת'.

הסביבה בישראל השתנתה בגין נסיבות שונות והפסקנו לאכול סרטי בורקס. כיום, נעשים סרטים רק בז'אנר המסועף שאותו הכתיבו מלכתחילה יוצאי אשכנז. באין "בורקסים" מלעיטים מזרחים את מעיהם ב"תותחים". ברם, גם הרעש המזרחי ייעלם כמו שבא, וכפי שנכחד סרט הבורקס. כי על מנת לנצח במלחמת התרבויות מוכרחים יוצאי המזרח להשתמש בכלים מודרניים. אי אפשר לנצח תותחים אמיתיים – לא "התותחים" הנלעגים – בכלי נשק שמקורם בתקופת האבן. לא האנשים הם פרימיטיביים, חלילה. אלא השיטות שבחרו בהן כדי להיאבק על קולם בחברה, על הזכות החשובה להשמיע אותו.

לאינדיאני היער היו ודאי שירים עלובי מילים לפני שיצרו שירה עשירה במילותיה. השירים ההם נכחדו. הסגנון הדל שאפיין אותם לא עבר בתורשה של זמרם העממי. מתישהו השתנתה הסביבה, קרה משהו, ותרבותם של שבטי האינדיאנים עלתה בדרגה נוספת.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.