מה באמת קרה לאחר דריסת הנער גל בק?

23/01/2016 ב- 19:03 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על מה באמת קרה לאחר דריסת הנער גל בק?
תגים:

לפנות בוקר ה-9 ביולי 2005 פגעה מכונית שנהגה בה שני פלטי בקטנועו של גל בק ובגופו. הוא מת במקום. המשטרה סברה כי יש להעמיד לדין את הנהגת הצעירה באשמת מותו של הנער, אך בפרקליטות סברו כי אין די ראיות להרשעתה ותיק החקירה נסגר. כבר בשלב הזה יש לתת את הדעת כי איש בפרקליטות לא סבר שמא לא נאספו די ראיות. כל סברתם היתה כי הראיות שנאספו אינן מספיקות להרשעה. דהיינו, הפרקליטות הסתפקה בראיות שאספה המשטרה, ולא תהתה בכלל אם יש עוד מהן שלא נאספו. והיתה מוכרחה לתהות כדי שתוכל להכריע ללא קיצור דרך ועיגול פינות אם יש צורך להעמיד לדין את הנהגת. את השטחיות הרבה הזו אי אפשר היה להסתיר מתחת לשטיח. הוא קצר מדי.

בחלוף עשר שנים שב 'יומן' בערוץ הראשון לסקר את התאונה הקטלנית, ובעקבות כתבתן של איילה חסון ויפעת גליק קמה זעקה ציבורית, ולא היה מנוס מלבחון מחדש את פרשת הדריסה. אחרי הבחינה המחודשת החליטה הפרקליטות השבוע לא להגיש כתב אישום נגד הנהגת.

בתקופה שמתפרשת משידור הכתבה בטלוויזיה ועד החלטת הפרקליטות לשים לה קץ, עסקו הכול בארבע שאלות מהותיות:

א. האם אשמה שני פלטי במידה כלשהי במות הנער גל בק?
ב. האם היתה כוונת זדון במערכת אכיפת החוק לטשטש את אשמת הנהגת?
ג. האם פעלה איילה חסון ממניעים נקמניים?
ד. האם מנסה מערכת אכיפת החוק לטייח את הליקויים בחקירת התאונה?

א. לא ניתן כיום לדעת האם אשמה הנהגת במות הנער, מפני שהוחלט לא להעמיד אותה לדין מחמת חוסר ראיות המספיקות להרשעתה. גם אי אפשר לנחש בבטחה האם היתה מורשעת במידה שהפרשה לא היתה יורדת מהכותרות כבר מראשיתה. אחרי כן, דעכה אל התהומות שמשם קשה ביותר להעלותה אל תחומי ההבנה. ניתן להציף את זכרה על פני השטח, כפי שניתן לדבר על תרבות שומר בימינו, אבל לא לדעת בדיוק מה היא היתה.

הנהגת עצמה יודעת מהו חלקה בתאונה הקטלנית. ואין להמעיט בערך ההיבטים הנפשיים של האישיות. ההתנפלות הציבורית עליה קרעה את חומת ההגנה שהרעיפו עליה קרוביה ומקורביה. אם שני פלטי אשמה לדעתה האישית, תתייסר היא בהרבה מחשבות. חייה לא ישובו להיות אותו הדבר. למראית עין תהא מסוגלת להמשיך בהם כאילו לא קרה מאומה, אבל בתוכה יתמוססו רגשותיה לעיסה שתגעיל אותה עד היום שבו תאבד צלילותה.

ב. כמו במקרה של רצח תאיר ראדה, גם בפרשת גל בק ניהל ציבור הגולשים בפייסבוק משפט שדה המזכיר במעט את ציד המכשפות בימי הביניים: המון אדם נבער שאינו מסוגל להבדיל בין דמיון ומציאות, ולכן קל להסיתו נגד נציגי השטן עלי אדמות, אף על פי שהשטן אינו קיים באמת. כך נפוצו שמועות מרושעות ומטורפות שסיפרו כי עו"ד שמעון מזרחי, שייצג את שני פלטי, נוהג להעניק לאוהדות המושבעות בפרקליטות כרטיסים בחינם למשחקי מכבי ת"א בכדורסל. יו"ר הקבוצה עושה זאת, כך מדווחים בעלי הדמיונות, כדי שתסגורנה תיקי חקירה של חשודים המיוצגים על ידו.

במיוחד הוזכר שמה של המעריצה עו"ד הדס פורר ששחררה את חרצובות לשונה בראיון לרדיו. בניגוד מוחלט לכולם, כשאני מאזין לדברים מעין אלה, לא התעמקתי בכלל במילותיה. אני הוא אדם שמוחו חושב אחרת. המילים המושמעות חשובות באוזניי פחות מן הנימה שבהן הושמעו. שמעתי נהימה של לביאה הלוחמת בחירוף נפש למען השם הטוב של חבריה, כבוד מקום עבודתה וערך המקצוע שלה. ביחס להתפרצות המדהימה שלה, אודה מבלי להתכחש שאני מחבב אנשים כאלה. דסי פורר היא בהחלט מסוג הנשים שאני נוטה להתאהב בהן.

אני מתפלא על הציבור הישראלי שמודע היטב לנורמת החפיפניקיות הפושה בכל מערכות השלטון, שכבר אינו מצפה מצידן להתייחסות רצינית הנהוגה באומות מכובדות בעולם, ודווקא בפרשת גל בק תולה תקוות בתיאוריית קשר עלומה. לא רק שאין דנים אנו בכוונת זדון, אלא אפילו אוזלת יד לא היתה בפרשת התאונה. בנסיבות שקרתה מסוגלים היו השוטרים למצות את החקירה עד תום מכל כיווניה. עסקינן אפוא ברשלנות כללית של המשטרה, שהיא במקרים רבים גם רשלנות פושעת, והפרקליטות עוצמת עין במקום שתיאבק ברשלנות הזו למען החוק, לזכות הצדק ולטובת האזרח. דומה כי כך קרה גם ברצח תאיר ראדה. השוטרים לא ביצעו חקירה משלימה אלא את המינימום הנדרש מהם. במשטרות אחרות ברחבי תבל נהוג לבדוק לכל הפחות האם לחשוד ברצח היו שותפים, האם מישהו נוסף פעל יחד עימו. במקרה של הרוצח רומן זדורוב לא רצתה המשטרה להתעמק בסוגיה הרחבה בכלל.

ג. לאיילה חסון יש נוכחות טלוויזיונית נעימה מאד בעיניי. מתקיים בה מבוע של טבעיות בים של ג'נטלמנים מכופתרים. קרירותם משדרת ניכור וזרות והיא פורחת ביניהם לשמחת צופיה. אם לא היתה חשדנית מדי, הייתי מוקסם ממנה עוד יותר. אולם, דווקא החשדנות הזו אמורה היתה לסייע לה כמראיינת וכמתחקרת בעבודתה העיתונאית. אך כבר שנים שאינה עוסקת במתחולל בתוך משרד ראש הממשלה, או בעובדה שאולי האיש הזה מתעמר באשתו ומונע ממנה טיפול רפואי אשר לו נזקקת היא בדחיפות. ובעניינו של גל בק, כה חבל שנמנעה מגילוי נאות ששני פלטי מוכרת לה ואף התעניינה בשלומה לאחר התאונה. כך היתה דוחקת החוצה את הרעיון שנזרע בראשי הבריות שהיא פועלת ממניעים נקמניים בשם בעלה, המסוכסך כיום עם אבי הנהגת. מכל מקום, דעתי היא כי חובתו של כל עיתונאי היתה לפרסם את הבעייתיות הנראית והסמויה בפרשת גל בק אם היה מגיע לידיו חומר שכזה, ולפיכך פעלה נכון איילה חסון ועשתה זאת ברגישות מופלאה. יש בה גם משהו שהכניס מלכתחילה עניין לפרשה ובלעדי מעורבותה היינו שוקעים לתוך שעמום ועוברים לאייטם הבא.

הנה כי כן, גם איילה חסון קיבלה ממני את חמש-עשרה דקות התהילה שלה.

ד. אינני יודע אם מאז התפוצצה הפרשה לפני כמה חודשים מבקשת מערכת אכיפת החוק לכסות בטיח על הליקויים שנעשו מלפני עשר שנים. כולי תקווה שלא כך פועלים בה. יחד עם זאת, מצפה אני מאיילה חסון ומעיתונאים אחרים להמשיך ולדרוש בשם הציבור בדיקה בלתי תלויה של תהליך חקירת התאונה וקבלת ההחלטות בגינה, לאור הממצאים שנאספו ושלא נאספו לאחריה.

לבסוף, פרשת גל בק העבירה מאלמוניות לקדמת הבמה את הוריו של הנער הנדרס. רותי ועודד בק השכולים נראים בעיניי אנשים סימפטיים באמת, וכמותם כה נדירים בנופי החברה הישראלית. בכל פעם שהתבוננתי בהם חשבתי לעצמי מדוע אינני מכיר עוד אנשים כאלה. לוואי שיכולתי לעשות משהו למענם, אך את המת אי אפשר להשיב. זהו טבעו האכזרי של העולם, שהכול מסתיים במוות. מי ייתן ויימצא מזור לכאבם.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: