האם מפריך קונספירציות הוא קונספירטור בעצמו?

21/01/2016 ב- 20:08 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על האם מפריך קונספירציות הוא קונספירטור בעצמו?

בשובו של אחד ממכריי מטיול במכסיקו פגשתיו, והוא סיפר לי שאשתו אילצה אותו לעזוב לבית מלון אחר, לעיר אחרת, בגלל שמועה על כוונה לאנוס נשים בעיירת הנופש שבה בילו. היתה קונספירציה כזאת באוויר, והיינו חייבים לנסוע למקום רחוק כדי שתירגע. קונספירציה? תמהתי. כן, קונספירציה, ענה. ממה ששמעתי, נאמר שגורם שרצה לחבל באתר התיירות הפיץ את השמועה הזו ללא ביסוס. את הנזק הכלכלי הצליח לגרום. בגלל אשתי לא נשארנו שם.

בדרך הגענו לבית מלון קטן בעיר פועלים. היו שם תיירים מאמריקה ועוד כמה מקומיים. זו היתה שעת צהרים והיה צריך להרוג את הזמן כי קיבלנו המלצה לא לנסוע בדרכים הבין-עירוניות בשעות הלילה. אז אני והאמריקנים החלטנו ללכת בערב ולראות משחק כדורגל שכולם דיברו עליו. אף אחד מאיתנו לא דיבר ספרדית כראוי, אבל הצלחנו להבין שכוכב כדורגל מקומי יבוא לשחק שם. בינתיים שיחקנו קט-רגל במגרש של בית המלון. שיחק איתנו מכסיקני אחד – שניים נגד ארבעה. המקסיקני היה בקבוצה שלי. ניצחנו משחק אחר משחק. אתה יודע, אמריקנים. מה הם מבינים בכדורגל… הגיעה השעה ללכת. במקום לנסות ולהסביר זאת למכסיקני, התעלמנו ממנו. השארנו אותו שם לבדו במגרש. לפני שיצאנו לאצטדיון, הוא שאל אותנו מה קרה, למה עזבנו אותו. הצלחנו לומר לו שהגיע לעיר כוכב כדורגל חשוב ואנו הולכים לראות אותו. הוא ביקש להצטרף. דיברנו בינינו באנגלית מבלי שיבין והחלטנו שעדיף בלעדיו. בכל זאת, אדם זר. לך תדע… ראינו אותו הולך אחרינו. האצטדיון הישן נמצא במרחק הליכה. כשהתקרבנו אליו ראינו שכל מי שהיה שם קיבל בהתלהבות את המכסיקני. עדיין לא הבנתי למה. אחר כך ראינו אותו על הדשא. כמה תרועות הוא קיבל. הוא הכוכב שבאנו לראות. זה שהשארנו אותו מאחור בבית המלון כדי ללכת ולראות את הכוכב הגדול. קונספירציה! קונספירציה! זעק אחד האמריקנים. שאלתי את ידידי מה הקשר לקונספירציה. ענה: הכדורגלן המכסיקני עשה עלינו קונספירציה. עוד לא הבנת את הסיפור?

בזמן האחרון יש אינפלציה של קונספירציות: הן בביטוי עצמו שלא צורך ומבלי הקשר אמיתי, שמא המונח אינו מובן דיו או שנעשה מכליל מדי. והן מפני שבעידן האינטרנט קל יותר להפיץ תיאוריות קשר, אך גם להפריכן במהירות.

מזה שנים רבות נוהג אני להפריך קונספירציות. הן מעניינות אותי אך אין זו העילה שמניעה אותי להפריכן. גם לא חיבת האמת הצרופה שנטועה בי. אני פועל כך משום בחירתי להשתתף במשחק. הקונספירטור הרי יודע שמישהו ינסה להפריך את הקונספירציה שלו ולכן בונה אותה, אם הוא מעולה בתחומו, באופן שיקשה להחריבה בקלות. לפיכך, זהו משחק של תבונה. מי שנבון יותר ינצח: הקונספירטור או מפריך הקונספירציה. אני גם אוהב להתוודע להפרכות של אחרים, ולא רק כדי ללמוד אותן ואת שיטתן, אלא גם כדי להתרשם ממלאכתם של זרים עם ייעוד דומה לשלי. והדבר המדהים בעיניי הוא שאצל הרבה ממפריכי הקונספירציות דבק הכינוי קונספירטור. לפעמים, כתוצאה מבלבול ושכחה: זוכרים את שמו ואת הקשר שלו לקונספירציות, אבל שכחו שהוא נלחם בהן. או אז, כשמשייכים את שמו אליהן מתייגים אותו כקונספירטור. ולפעמים, כתוצאה ממזימה מונחית: הקונספירטור או אוהדיו מדביקים במזיד את הכינוי לאדם המפריך, וככל שחוזרים על השקר הרבה פעמים, משהו נדבק בתודעת הבריות, ומישהו כבר יטען כי אין עשן בלי אש. אך לעיתים, הקונספירציה כל כך מתוחכמת עד שהרבה מאד מאמינים בה, וכאשר מישהו טוען שהיא איננה אמת ומציג גרסה משלו לאמת, היא אינה מתקבלת, מפני שהאמת פחות משכנעת מהשקר, ואז טוענים כלפיו כולם שהוא קונספירטור – בגלל שהוא באמת נתפש ככזה בעיניהם.

לטעון שדובר האמת מספר שקרים, או לכנות את מפריך הקונספירציה כקונספירטור בכבודו ובעצמו, אלה דברים שקורים כל הזמן. מה שעשה הכדורגלן המכסיקני היה לספר רק חלק מן האמת כדי לעוות את המציאות. אבל היום יש הקוראים לזה קונספירציה. הביטוי שהיה שגור בפי מעטים לפני שנים אחדות נעשה כה פופולרי בתקופה האחרונה. בהתכתבות עם ידידה מחו"ל, שאיני חשוב לה והיא אינה חשובה לי, אני בוחר לספר לה רק חלק מן האמת, ובלי שקרים בכלל, מתוך ניסיון לעוות את המציאות ככל הניתן. את כל האמת, הידועה רק לי, היא איננה יכולה לברר, כמובן. זהו ניסוי מעניין ביותר. אני בודק עד כמה אפשר לעוות את המציאות תוך בחירה מכוונת של קטעי אמת בלבד. בצעירותי, חיברתי סיפור על התכתבות שכזאת. הסיפור היה מוצלח יותר מן הניסוי שלי, כיוון שהדברים הכתובים בו בדויים והיו תלויים בכושר המצאתי. בינתיים, ניסיוני לעוות את המציאות של חיי, באופן שתיראה שונה לגמרי, אינו מצליח. אינני סבור שחיי הינם שגרתיים וצפויים למדי. הם אינם מגוונים דיים כדי לשלוף מהם פיסות גרנדיוזיות שתתאמנה זו לזו, עקב בצד אגודל.

את הערך 'תיאוריית קשר' בויקיפדיה העברית התחלתי לחבר באוקטובר 2003. כה נפלא לגלות שקטעים שלמים עם הכתיבה הייחודית רק לי טרם ניזוקו בידי עורכים מאוחרים. כולנו חוטאים במקצת בתיבול החוויות שעברנו, מוסיפים להן שיפורים למען ההרגשה, משלימים אותן כשהאירועים עוד רגע וכמעט התרחשו אך כבר לא היינו שם, ומדווחים על סיטואציות שהכרחי לשפצן למען האסטטיות הסיפורית. אך בניגוד לבריות שממציאות לעצמן עבר מושלם, עליי אי אפשר לטעון שתיאוריות קשר מעניינות אותי רק משלשום. אני אנציקלופדיה מהלכת לקונספירציות. ולאחרונה התוודעתי לקונספירציה שטווה שבט אינדיאנים לפני עידן עידנים וגם היא קשורה בכדור. אני מתעמק בה בימים אלה. הרצון לנצח, כך מתחוור, חזק יותר מן הרצון לחיות. האם כבר חשבתם על כך? זוהי אולי הסיבה לכל המלחמות.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.