כיצד גרמה האנטישמיות באירופה להירצחה של זמרת צפון-קוריאנית שלא ראתה יהודים מימיה?

20/01/2016 ב- 07:11 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על כיצד גרמה האנטישמיות באירופה להירצחה של זמרת צפון-קוריאנית שלא ראתה יהודים מימיה?

בלא לחצם הבלתי מתפשר של האנטישמים מן המאה ה-19 ועד ימינו אלה, קרוב לוודאי שלא היתה צומחת הציונות במהירות ומתפתחת לתנועה כלל-עולמית נחושה ואיתנה, אשר למרות ההתנגדות העזה שנתקלה בה מכל פינה, חתרה בכוח למימוש חזונה להקים בית לאומי ליהודים בארץ-ישראל. למימוש הרעיון הציוני בהצלחה מרובה, לתוצאה הבלתי נתפשת ממש של עם ששב למולדת אבותיו, קדמו גורלות אחרים כתוצאה מן האנטישמיות, שכיוונה כמעט לבדה את מהלכה הכללי של ההיסטוריה היהודית.

יותר מכל גורם אחר קבעה האנטישמיות מעת לעת את מעמדם של היהודים בארצותיהם, מבלי שיוכלו לכונן אותו בעצמם, ומתוך כך גרמה גם לעיתים לתגובותיהם הנמרצות, שהיו מיועדות להתגבר על קושי זה. האנטישמיות המיטה על היהודים רציחות המוניות וגירושים טוטליים, הפחיתה את מספרם במידות מבהילות ומיררה את חייהם בכל סוגי האסונות שהשנאה האנושית יכולה היתה להמציא. היא היתה אחראית לרוב נדודיהם של היהודים באירופה של ימי הביניים, וכן להגירתם בממדים עצומים ליבשת אמריקה בעת החדשה המאוחרת.

לולא הכלוב של עוינות ואיבה שלתוכו הושלכה האומה היהודית בדרגה הולכת ומחמירה, אולי לא היתה מסוגלת להתחשל בפני משברים מפרכים עתידיים ולהיאבק נגד כוחות כבירים ממנה, שעמים אחרים לא הוכשרו לעמוד בפניהם אם היו מתחוללים בבת אחת. וככל שהתעצם הסבל הבלתי יתואר כך התגברה בין בניה הלכידות יותר ויותר, שפעלה נגד הנטייה להתפוררות שמאפיינת קבוצות אתניות שנעלמו כבר מן העולם.

עמידותם של היהודים בפני הלחץ של האנטישמיות השפיעה אף על ההיסטוריה העולמית והשלכותיה היו מכריעות פעמים רבות ושינוה כליל מכפי שהיתה. החוסן היהודי שימש גורם מעודד לכל תנועת מרד ברודנותה של הכנסייה ולכל תנועה שנלחמת על חירות הרוח ועל הפרדה בין הדת והמדינה. להשתתפות הכללית של יהודים בתנועות ליברליות כדי שתצלחנה להדוף את דחק המכבש שמעליהם, יש חלק חשוב בשינויים שהללו הנחילו על פני אירופה כולה. פעילותם של יהודים בתנועות המהפכניות ברוסיה היתה ביסודה תוצאה של עידוד השנאה כלפיהם מצד השלטונות. היות שתרמו מאד לניצחון המהפכה, ועל ידי כך לכל התוצאות הכרוכות בה, יש לראות בעשייתם זו כגורם לשינוי היסטורי חובק עולם.

האנטישמיות היוותה גם את כר המצע שממנו הסתערו הנאצים על העולם, ומשום כך היתה אחראית במידה רבה לפרוץ מלחמת העולם השנייה, לחלוקת העולם בין ברית המועצות והמערב שבאה בעקבותיה, ולכל המהלך הנוכחי של ההיסטוריה המודרנית, שמאיים על המין האנושי כולו בכלי נשק הרסניים ללא תקנה.

כמחוללת של הנאציזם יש לראות באנטישמיות אחד מן הגורמים הראשיים לביטול ערכו של כבוד האדם, לסגידה כלפי התוקפניות ולדחייה כוללנית של עקרונות מוסריים, שתוצאתם השמדה שיטתית של בני אדם באופן המזלזל והמחריד ביותר, שהגרמנים הורישוה לחברה של זמננו וטרם פסה מן העולם. מפני כן אפשר להסכים לדבריו של בנימין זאב הרצל: האנטישמיות היתה אסון ליהדות, אך היתה עוד יותר אסונה של התרבות האנושית כולה.

הביטוי החריף ביותר ששרד עד ימינו לחלוקת העולם בין טובים ורעים מצוי בחצי האי הקוריאני. כשנוצחה יפן במלחמת העולם השנייה חולקה קוריאה, שבה שלטה משנת 1910, לשני חצאים: מדינה דרומית בחסות ארצות הברית ומדינה צפונית בחסות הסובייטים. הקומוניזם כבר נכנע במדינת האם, באמא רוסיה, אך קוריאה הצפונית עדיין מתקיימת כדיקטטורה טוטליטרית המסוגרת מעיני העולם. פולחן אישיות סביב המשפחה השלטת נפוץ בה במיוחד. המתנגדים לו מעונים במחנה כפייה, שזכות האדם היחידה שקיימת בה ואסור להפירה היא להלל בכל פה את המנהיג העליון, העריץ "הנערץ". החובה היא לעבוד בפרך עד צאת הנשמה או עד ששומר יורה ולייסורים שם קץ.

קים גונ'ג-און, בנו של השליט הקודם קים ג'ונג-איל, ונכדו של קים איל סונג מייסד המדינה, שולט בה ללא עוררין. העולם צופה מרחוק במוראות ואינו עושה מאומה. לפני שמת אביו, והוכתר הוא במקומו, קיים קים ג'ונג-און מערכת יחסים רומנטית עם היון סונג-וול, זמרת פופ נודעת בארצו, הסולנית של להקה פופולרית בשם 'Pochonbo Electronic Ensemble'.

ב-29 באוגוסט 2013 דווח במפתיע בעיתון מפורסם בקוריאה הדרומית שהוצאה להורג בהוראת בן זוגה בעבר, יחד עם אחד-עשר אזרחים נוספים, בעוון פעילות פורנוגרפית, שאסורה במולדתה ומי שמשתתף בה נרדף עד מוות. ההשוואה שעשו גורמים במערב נכרכה במהרה במעשי הנאצים, ברדיפות אחר היהודים. האנטישמיות שהובילה להשמדתם הביאה גם למותם הטראגי של לא-יהודים רבים כל כך. נאמר שגורלה הידוע מראש של הזמרת היון סונג-וול נכתב לפני שהספיקה להכיר יהודים כלשהם בחייה.

ב-16 במאי 2014 שבה מן המתים והופיעה בטלוויזיה הצפון-קוריאנית, שם הזימה בנוכחותה והכחישה את כל השמועות המטורפות על מותה בטרם עת. היא חיה עד עצם היום הזה.

הרשו לעצמכם להאזין פעם ביום לפופ צפון-קוריאני. במקומות הכי עצובים יוצרים את השירים המשמחים ביותר.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: