קול קינה נוגה מן העבר

14/01/2016 ב- 16:24 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על קול קינה נוגה מן העבר

כשעגנה אפולו 11 על הצד המואר של הירח לא הייתי עדיין אפילו עובר בבטן אימי. אל מייג'ור תום איחשף כברייה צעירה בעולם הזה רק ארבע-עשרה שנים אחרי הזינוק הגדול של האנושות, מהאזנה ללהיט 'חוזר הביתה' שהושמע הרבה. קרוב לוודאי כי פה ושם לפני כן הקשבתי במקרה ל'תעלומה בחלל', אבל איני זוכר. נזקקתי לביצועו המרתק של פטר שילינג כדי להתוודע לדמות אפופת המסתורין שנשמעה ממיתרי ליבו של האדם הכי בודד ביקום. הקשר עם האסטרונאוט מייג'ור תום אבד בחלל, התאבל אליל הרוק על נעוריו. קול רחוק מן העבר שלא היה אפשר לחבר אותו לאף אחד מאיתנו. הולוגרמה מרחפת במקום שלא נגיע אליו אף פעם. אינדיבידואליסטים אינם הופכים בהכרח לאאוטסיידרים. דיוויד בואי, מוקף מעריצים מכל עבר, היה האאוטסיידר הנצחי. מתישהו חי את חייו שלו, מנותק לגמרי בייחודיותו מההוויה האנושית, ואפילו מותו התגנב לאוזנינו כסוד מתעתע ומוזר.

בואי היה שם הבמה שלו. נולד כדיוויד ג'ונס ושינה אותו הרבה לפני שאינדיאנה ג'ונס כיכב בבתי הקולנוע. או שמא אינדיאנה היה החלק המוצלח שבשם, לאמור אינדיאנה ויצטום ומיד תעלה דמותו של שרירן גבוה ורחב כתפיים. הסיבה לבחירתו היתה לדבריו דיוויד ג'ונס חבר להקת המאנקיס שנשא אותו השם. בשל כך בחר להבדיל ביניהם. דבר זה לא מנע ממנו לקרוא לשני אריכי הנגן הראשונים שלו בשם זהה, שיצר בלבול רב בקרב הרוכשים בחנויות. מתעתע ומוזר כהרגלו.

דיוויד בואי היה חבר אמיתי לשעת צרה. אין הרבה כמותו בעולם, אף כי מדמיינים אותם. כשנקלע איגי פופ לקשיים פיננסיים הקליט בואי מחדש את השיר 'נערה סינית' שכתבו יחדיו כדי שיוכל לקבל כסף מן התמלוגים. היה זה מעשה נבון ומרגש כאחד. כבר אז יכול היה בואי לכסות את איגי פופ בשטרות אך לא רצה שהלה ירגיש כמקבץ נדבות אלא כאמן, שיאמין כי דרך האמנות שלו יוכל לקום על רגליו.

אחר שנספה אילן רמון בחלל שאלתי לפתע בקול האם יזדמן לו לפגוש בקרוב את מייג'ור תום. זה קרה בזמן שספדו לחללי צוות המעבורת קולומביה, כשנזכרתי פתאום בשיר 'התשמע קולי' ששלחה אליו רונה אשתו בפסגת חייו, במקום הכי גבוה שאליו הגיע האדם. ואז חשבתי לעצמי אילו דברים אפלים יכול היה לעשות דיוויד בואי המוחצן עם הטקסטים של רחל המשוררת. והצטמררתי מעט.

דיוויד בואי, שהצטרף השבוע אל חלוצי החלל שלא חזרו הביתה, עשה עימי היכרות ראשונית דרך 'אהבה מודרנית', כשרקדנו לצליליו במסיבות סופי השבוע עם הילדות היפות בכיתה. אתה שומע אותך משם, מייג'ור תום?

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: