להמית את הרעיון כשהוא תינוק

08/01/2016 ב- 05:53 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על להמית את הרעיון כשהוא תינוק

אף פעם לא יצאתי במתקפה מילולית נגד "תשובה" גנרי כלשהו מבלי שאזכור כי חרף הזעם הציבורי שמופנה אליו וכלפי מעשיו, חוק המדינה הוא שהתיר לו לבצעם, החוק שמחוקקים נבחרי העם, שאנו בוחרים בהם. תספורת במסגרת הסדר חוב – בחסות החוק. שוד הגז ששייך לי ולכם – בחסות החוק. שאגת צחוק פרוע מתמשכת על כולנו – בחסות חוקים מצחיקים שקבעו המחוקקים.

במסגרת החוקים שקבעו נציגי העם, בשם הציבור ששלח אותם לייצגו, רשאים טייקונים ואוליגרכים לשלם הון בלתי נדלה לשתדלנים במסדרונות בית המחוקקים כדי לקדם את ענייניהם דרך חקיקה או דרך מניעת החקיקה. לוביסטים, קוראים להם במחוזותינו. תמורת בצע כסף ימכרו את הסבתא שלהם ללהקת זאבים. התרגלנו אליהם. לבני אדם יש הרגלים משונים. לעיתים רחוקות, אנו נגמלים מהם. כמו במקרה של כיפה אדומה. אחרי מאות שנים של ניצחון המובן מאליו של הרוע, ושל זאטוטים מפוחדים במיטותיהם, בא צייד, איש מן האנשים הפשוטים, ועשה מהפכה שהיא מן הגדולות ביותר במחשבת האדם. גם בעלטה מוחלטת מפעמת התקווה כי מושיע יופיע במזרח.

על כתפי הלוביסטים שסללו את הדרך, טוענים מתנגדי מתווה הגז הרואים למרחוק, ישמנו ה"תשובות" בכסף התנגדויות של פוליטיקאים. לאו דווקא באמצעות שוחד ישיר או טובת הנאה מנקרת עיניים, אלא באמצעות החוק. אולי דרך תרומה משמעותית לקמפיין ציבורי שייזום השר, ושתועלת תצמח לו ממנה בעקיפין. וככל שירבו בישראל אילי הון עשירים כקורח, כך תחליק במדרון עוד יותר דרך החתחתים הנוכחית שבסופה תגמול לעשיר על חשבון העני, שתעשיר אותו עוד יותר, במעגל קסמים שהולך ומתהדק כעניבת חנק על גרונו של האזרח הישר.

אולם, מר "תשובה" הגנרי לא יצטרך לשחד פוליטיקאים קיימים כדי לעשות בישראל כבתוך שלו. הוא יוכל להריץ מועמדים מטעמו לבחירות ברשויות מקומיות, אשר להם קשרי משפחה עם עובדים ישירים בעסקיו הענפים. נפוטיזם בשיטת פרוקסי, קראתי למנגנון בשיחה עם רעיי, על האפשרויות הבלתי מוגבלות של החוק בישראל להגביל עוד יותר את הריבון – אזרחי המדינה. ככל שהעסקים של איל ההון ישגשגו, ישחד את עובדיו במשכורות נאות, יעניק לקרוביהם משרות חדשות, והשריפים שלו בשלטון המקומי ימלאו את כל הוראות האדון.

ויוכל גם מר תשובה הגנרי לנסות דרכו של הגביר גאידמק, באמצעות תרומות ישירות למען האזרח הנזקק כדי להעלות את קרנו בעיניו. התחולל שיטפון – יקים מאהל בדרגת חמישה כוכבים למפונים. נסגרה ספרייה בגין גירעון תקציבי – ירכוש הוצאות לאור, יפתח חנויות ספרים זולים, ובצד עוד הרבה ספריות חדשות יממן גם חוגים נוספים לילדים. במסגרת השקעת הונו במיזמים ציבוריים, המותרת על פי החוק, ביקש גאידמק לשבות את לב האנשים. כשרכש קבוצות ספורט בירושלים, לא רצה לממן שתדלנים אצל פוליטיקאים, לא איווה לשחד אותם, וגם לא להריץ לבחירות פוליטיקאים מטעמו. הוא רצה להיות פוליטיקאי בעצמו. על כתפי האוהדים ביקש להיות מורם מעם, וציפה שיצביעו עבורו בבחירות לראשות העירייה. אלא שבירושלים רוב התושבים אינם נמנים על שורות האוהדים.

אילי הון מתערבים בפוליטיקה המקומית ובפוליטיקה הארצית מסיבה יחידה בלבד: החרדה להונם. נבערים מדעת ומלומדים חסרי בינה, שהם רובה של האוכלוסייה, מתקשים לתפוש זאת. ההצביעו לגאידמק? הצביעו! גם המיעוט בעל התבונה סומא לפעמים. משסים אותו נגד פלח אחר בחברה, שהוא תוצר ישיר או עקיף של אילי ההון, כמו עניים שונאי זרים, ובעודו עסוק במריבות, אינו רואה כי הדרך היעילה ביותר לנצח בהן היא להילחם ישירות באילי ההון עצמם, שבזמן הזה חוגגים את ניצחונם על גבי שני הצדדים המתגוששים. היינו, אפילו מבלי התערבות בפוליטיקה ימצאו דרך לגבור עלינו. דרך זו עלולה להביא להתרופפות חברתית וממנה תקצר עוד דרך לאי-סדר שלטוני.

וישנה דוגמה נוספת מן ההיסטוריה, שבשעת משבר, המתרחשת בזמן מן הזמנים, משתלטת אנרכיה במדינה, ומפני שהברייה העירונית אינה מסוגלת לשרוד בלי סדר, משליטים אילי ההון את רצונם על הציבור דרך התחברות לקבוצה שתשיג סדר חדש לטובתם. כך קרה ברפובליקת ויימאר, כאשר התעשיינים חברו לקבוצות פסבדו-סוציאל נאציות שוליות ומימנו אותן כדי שתעלינה לגדולה, ומן השלטון תוכל אחת מהן להילחם בסוציאליסטים המאיימים על הונם. הקפיטליזם המונופוליסטי רדה בתושבים בשנים ההן וכדי להסיט את העוינות הציבורית כלפיו יש אפילו שגרסו כי היהודים נרדפו בין השאר גם בגלל סיבה זו. כאן עסקינן במהפכה מטעם אילי ההון, שתחת לתפוס את השלטון בכללים המקובלים שינו את הכללים.

בדברי מייק גודו'ין מצאו הגיקים כלל: "ככל שדיון מקוון מתארך, ההסתברות שתתקיים הקבלה הקשורה להיטלר מתקרבת לוודאות מוחלטת". רוצים לומר שזהו עניין אפולוגטי. אבל זוהי סוגיה נפשית. היטלר נוכח בחיינו כי העולם שביקש ליצור מייצג את הרוע המוחלט, כפי שבזמנים קדם-מודרניים קינן הגיהינום במחשבות. כמו גם ממלכתו של סאורון, בפי כל חסידי גודו'ין. שר האופל מיצירתו של טולקין הוא ההיטלר שלהם: ככל שדיון מקוון על עולם בדיוני מתארך, ההסתברות שתתקיים הקבלה הקשורה למורדור מתקרבת לוודאות מוחלטת!

לפני כמה חודשים התפשט במהירות משחק חשיבה ביזארי ברחבי העולם: האם היית ממית את היטלר התינוק? הרוב לא חשב ולא התלבט. הוא השיב בחיוב. כשנשאלתי, אף אני לא התלבטתי: תינוק ושמו היטלר הוא חסר ישע ככל התינוקות. כשיגדל להיטלר המסוכן הייתי ממיתו. אבל לא אמית בני אדם חסרי ישע מכל גיל שהוא.

בייבי רעיון אינו תינוק בשר ודם. את הרעיון של הנאצים או את הרעיון להעניק עוד הון תועפות לאילי הון יש להמית כשהוא קטן, אחרת נחיה פה בגיהינום.

ראו גם:

משחק מונופול חדש: דוד גילה נגד גוליית
אז מדוע תומכים מצביעי הימין במתווה הגז?
הלנצח נאכל חרב?

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: