כיצד אבדה הסובלנות בישראל?

19/12/2015 ב- 10:24 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על כיצד אבדה הסובלנות בישראל?

התעוררתי. היה חושך מוחלט. הייתי בטוח כי עדיין אמצע הלילה וחזרתי לישון. ניסיתי להירדם ללא הצלחה. החלום שבו מישהו לעג לנבואותיי לא הרפה ממני. לאיזו נבואה התכוון הלה? כך חלפה אולי שעה. פתאום שמעתי צווחות של בז, והרי בזים מעופפים באור היום. יצאתי ממיטתי. השעה שש ומחצה. ובחוץ זורחת השמש.

ישנם "נביאים" (המתחזים) וישנם נביאים. ישנם "נביאים" שמצליחים להגיע אל מידע על דבר-מה העומד להתרחש, מידע שהיה ברשותו של אחר, והם חוזים מה יקרה מבעוד מועד, אבל אינם חושפים בפני שומעיהם כיצד הגיע אליהם המידע, על מנת לעורר התפלאות. וישנם נביאים שבכוח שכלם צפה בתודעתם הידיעה. הם מהרהרים על המשתנים הידועים שנאספו במוחם, ופתאום צץ פתרון מעברה השני של המשוואה. הנביאים מימי המקרא היו כמותם. בהיפוך מן "הנביאים" הם טענו כי הגיעו אל מידע שהיה ברשותו של אחר, מלאך אלוהים, ומידע זה הועבר אליהם ממנו. גם "הנביאים" וגם הנביאים לא דיווחו אמת לשומעיהם על הדרך שקדמה לתחזיתם. אולם, נהיר כי נביאים אינם שוטים. רק בריה נבונה מסוגלת לחזות את העתיד פעם אחר פעם בסבירות גבוהה מן ההסתברות. יש לשער כי נביאי המקרא טעו בכמה מתחזיותיהם, אבל אלה נמחקו מדברי הימים, כדי להותיר למעננו רק את האחרות שהתגשמו, על מנת לעורר בנו פליאה.

את תחזיותיי שהועלו על הכתב מקפיד אני לא להעלים מעין איש, אף שכמה מהן התבררו כשגויות. אינני רוצה כי הדיוטות ישווני באחד הימים לנביא מקראי. אני מעדיף שישוו אותי לנביא כמות שהוא – לאדם שהצליח בחריפות שכלו לגבש תחזית עתידית שהתממשה. התחזית שלי ביחס לחברה הישראלית היא אורו'ליאנית: יום אחד יקומו הכבשים על החזירים.

אך ימי העתיד לפנינו, ובינתיים חלף לו עוד שבוע עתיר אירועים מפעימים בחוות החיות. האיש שצמח בחוגי הימין הנציים והבלתי פשרניים וטיפס מהם לעמדה הכי בכירה, שהיה ונותר חסיד המדינה הדו-לאומית – כבוד הנשיא ראובן ריבלין – מוקע על ידי קנאים דתיים ואספסוף של פנאטים כ"יונת שלום רדיקלית". כמה שגורלו של אדם יכול להצחיק. בה בעת, תנועת 'אם תרצו' מן הימין הקיצוני מתקוטטת מעל דפי האתר (גלים לשעבר) עם ארגון 'שוברים שתיקה' מן השמאל הקיצוני, כדי להציג בפנינו מי מהם פחות סובלני. כה עצוב.

ואהבת לרעך כמוך, ציווה רבי עקיבא. אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך, קבע הלל הזקן, וגילם במשפט אחד את התורה כולה. הסובלנות היא רצונו של אחד שהאחר ייהנה מחירות ומשוויון כמותו. האחווה נולדת מן השותפות הזו ביניהם. במקום זאת, הולכת ומתפוגגת הסובלנות בארצם של חז"ל. מדוע אפוא כך קורה?

בשנים האחרונות הולך ונגדע מעמד הביניים בחברה הישראלית. בגין החלטות ממשלתיות מכוונות ברובן ולקויות במקצתן, ועדי העובדים הגדולים פורחים על גינותינו ואילי ההון מטפסים עלינו. רסן השלטון שהוצא מידי האצולה והכנסייה במהפכה הצרפתית חוזר בחסות קפיטליזם דורסני לידיים אחרות, לא פחות נצלניות. שחרור הרוכלים והאיכרים בחוקת 1791, אשר הצמיח את מעמד הביניים, הולך ומתמוסס לנגד עינינו (המהפכה התעשייתית היתה בחיתוליה ופועלים כמעט שלא היו קיימים באותם ימים).

כשמעמד הביניים אוחז בהגה החברתי, נהנים כולם מחירות ומשוויון, מפני שכל מי שנמנה על מעמד זה תלוי בשוויון ובחירות לקיומו בשוק חופשי של עבודה הנסמך על מיומנות וכישרון. הסובלנות אינה תוצר לוואי של מעמד הביניים, אלא אבן היסוד שממנה הוא נבנה. כאשר מצטמצם מעמד הביניים בחברה, הולכת ואובדת הסובלנות שלה.

אם כבר אובדת שליטתנו על הרסן החברתי ועקומת הסובלנות צונחת מטה, הבה נגלה את שברירי הסובלנות שנותרו בנו כלפי 'אם תרצו' ו'שוברים שתיקה', אף אם סולדים אנו משניהם או מאחד מהם.

האידיאולוגיה של תנועת 'אם תרצו' מתעתדת להוביל אותנו לאבדון אם נציית לה. גם חזונו המדיני של הנשיא הנוכחי ייקח אותנו לשם. אבל היא לגיטימית במגרש הדעות הפוליטי, ואיש מחבריה אינו מוציא דיבת הארץ. דיבה במובן של שקר. הצרה של 'אם תרצו' היא שנעשתה פופולרית מדי בדעת הקהל, ואל תוכה מסתננים אנשים שאינם דוגלים בעיקריה, אלא מתכוונים לתת למשנתם הבלתי דמוקרטית לרכוב על הצלחתה. את המסתננים הללו יש לגרש.

גם האידיאולוגיה של ארגון 'שוברים שתיקה' היא לגיטימית וביקורתו היא חיונית, אבל הסתננו אליה כמה בוגדים. בוגדים בערכיהם שלהם תמורת בצע כסף נוכרי ותהילה קצרת-ימים בחוגים אנטישמיים. אבל הם אינם בוגדים בעמם. בגידה שכזו מחייבת מסירת אמת כלשהי לאויב. מפיהם יוצא רק דבר שקר. אותם יש לסלק מן הארגון. כמו כן, אין להתרגש מדברי תמיכה של חוקר שב"כ לשעבר ואיש מוסד לשעבר. הרשות היחידה שמוסמכת לברר תלונות על עבירות פליליות בצבא היא משטרה צבאית חוקרת, שהיא גוף בלתי תלוי. גם הפרקליטות הצבאית וגם בתי הדין הצבאיים הם גופים בלתי תלויים. כפי שידוע, העומדים לדין על התנהגות בלתי הולמת כלפי פלשתינים הם מעטים ביותר, והמורשעים בדין מעטים עוד יותר. לשוברי השתיקה, למרבה השמחה, אין הרבה עבודה.

לא 'אם תרצו' ולא 'שוברים שתיקה' הם אויבי מעמד הביניים. לא בגלל הסלידה מקיצוניותם אובדת הסובלנות. הם אינם אלא סופת חול. את רגשותינו מסעירה, אך מסתירה. ואילו האויבים הנחבאים מאחוריה, שהם הגורמים לאובדן הסובלנות, בגיבוי הממשלה, היו ונותרו שושלות חזירים מסופרים למשעי בצמרת הפירמידות הפיננסיות וחזירי נפוסטימוס שתפסו מקום ליד השאלטר שמכבה את המדינה.

זו קריאת השכמה לכם. בוקר טוב להגשמת חלומות!

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.