הריבית העולה ומה שאמריקה אינה מבינה

17/12/2015 ב- 09:11 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על הריבית העולה ומה שאמריקה אינה מבינה

אפשר כי העלאת הריבית בארה"ב בשיעור כה זעום תתברר כשערורייתית ביותר בתולדות הכלכלה המודרנית. הבנק המרכזי האמריקני הכריז אתמול על שינוי מזערי של רבע אחוז, ורק העתיד יספר לנו מה תהיינה השלכותיו. אבל ההיסטוריה שלא הלכה לאיבוד, כמו כספנו, יכולה להעניק לנו כלי ניבוי.

שני נתונים מסקרנים מספק לנו שוק העבודה האמריקני בשנים האחרונות. הביקוש לעובדים עלה, אבל השכר נותר תקוע במקומו. וכאשר לא נכנס הון נוסף לקופות הבית של הציבור, גם לא מאמירים מחירי המוצרים. בהיעדר אינפלציה צפוי שהריבית הבנקאית תהיה אפסית, אף שהיא אינה מתקבלת על הדעת. בארה"ב נעשתה הריבית הבלתי טבעית הזו לקבועה במשך תקופה ארוכה מדי. השאלה היא מדוע שכר העובדים אינו עולה, חרף הביקוש הגובר לידיים עובדות?

כשגססה מגפת המוות השחור באמצע המאה ה-14 איבדה אירופה כשליש מאוכלוסייתה. הירידה הפתאומית במספר התושבים, בעולם שחי על עמל כפיים, גרמה לעליית שכר העבודה ובעקבותיו להאמרת המחירים. לציבור העובדים התווסף הון חדש שיצר ביקושים גוברים. הודות להם התחייבה גם העלאת הריבית, שכה עלתה ועלתה עד שביקשו לאוסרה. כאמור, בארה"ב הועלתה הריבית למרות ששכר העובדים תקוע, ובגללו גם לא מאמירים מחירי המוצרים.

כששבה אוכלוסיית אירופה לקדמותה, ואף החלה לגדול מעבר לה, הצטמצם הצורך בידיים עובדות נוספות, השכר לא עלה, ההון היה מוגבל, מחירי המוצרים נותרו יציבים, והריבית בכלל לא היתה קיימת. היא הוצאה אל מחוץ לחוק, אבל לחקיקה זו לא היתה השפעה רבה על הכלכלה. כאמור, את הריבית ללווים מעלים לאחר שמחירי המוצרים מאמירים, על מנת לשמור על ערכה הכספי של ההלוואה בשעה שניתנה כשתוחזר.

לאחר כמאה שנה של חיים כאלה, לאירופה לא היתה ברירה אלא לחפש אחר מקורות הון נוספים. מכאן נולד הצורך למצוא נתיבי ים חדשים אל הודו. היתה ציפייה שהגדלת המסחר עימה תביא לישועה כלכלית. בגין תקלה בלתי מודעת בידע הגיאוגרפי נתגלתה אמריקה. האינדיאנים נושלו מנכסיהם, והון חדש בצורת מטילי זהב הוזרם לאירופה. הביקוש למוצרים גבר, מחירם האמיר ולא היתה ברירה אלא להעלות הריבית. אולם, למשק האמריקני לא הוזרם הון חדש בשנים האחרונות שהצריך עליית מחירי המוצרים, ועל כן, גם לא היה צורך להעלות את הריבית.

אז מדוע השכר בשנת 2015 נותר כשהיה כמו בשלהי המאה הקודמת? על אף הביקוש הגובר לעובדים, ההיצע שלהם גדל גם כן. האוכלוסייה האמריקנית גדלה מאד מאז, כתוצאה מהגירת היספאנים וילודה בשיעור גבוה בקרבם. ההיספאנים שהיגרו לאמריקה היו עניים. הון חדש לא נכנס למשק האמריקני יחד עימם. בהיעדר התווספות הון נתקעה ארה"ב עם מחירים קבועים וריבית בנקאית אפסית. ומה עשה הבנק המרכזי שלה אתמול? הוא העלה את הריבית באופן מלאכותי שלא לצורך. מה שאמריקה צריכה לעשות הוא לצמצם את אוכלוסייתה כדי שיגבר הביקוש לידיים עובדות או לאפשר הגירה של עשירים בלבד, שיביאו עימם הון חדש. את שני העקרונות הללו אינה מבינה אמריקה או שאינה רוצה להבין.

מה צפוי בישראל? כיום משלמת אוכלוסיית המדינה מס עקיף ליצואנים מבלי שתעלה זאת על דעתה. כאשר בנק ישראל משתדל בכל מאודו להפחית את ערך השקל ביחס לדולר האמריקני, משלם הצרכן על המוצר המיובא יותר מכפי שהיה צריך. דבר זה ידוע לכול. אבל אזרחי ישראל כולם מממנים מכיסיהם את רווחיהם של היצואנים, שנהנים על גבם של האחרים מערך גבוה של הדולר. לדעת בכירי המשק הישראלי, ללא הגברת היצוא תדעך כלכלתנו – תגבר האבטלה, ההון בידי האזרחים לא יגדל, בתי מסחר יפשטו את הרגל, בנקים ייקלעו לקשיים פיננסיים. מזו הסיבה כה נמוכה הריבית בישראל. היא תלויה בריבית של האמריקנים. אם תהיה גבוהה מדי ממנה, יגדל הביקוש לשקל. הרווחים על החזקתו יהיו גבוהים יותר מאשר על החזקת הדולר. עם עליית הריבית בארה"ב, ייאלץ גם בנק ישראל להעלותה כדי שלא להעשיר מדי את היבואנים מכיסו המידלדל של האזרח. אם לא יעלה אותה, ירד ערך השקל ביחס לדולר. הציבור לא יהא מסוגל לרכוש מוצרים יקרים, בתי מסחר יפשטו את הרגל, עובדים יפוטרו ממשרותיהם וכיו"ב.

העלאת הריבית בישראל תקשה על משלמי המשכנתאות בריבית משתנה, וככל שתעלה יותר, כך יתקשו עוד יותר לעמוד בהחזרים החודשיים שלהן. משפחות תסולקנה מבתיהם, כיוון שרבות מהן הסתמכו רק על הריבית הנמוכה, ולא על עלייה בלתי צפויה בשכר. כתוצאה מכך, יגדל היצע הדירות הריקות בישראל, ובועת הנדל"ן תיאלץ לחפש מקומות חדשים כדי לפרוח בהם. ברם, ניתן לצפות גם כן שאמריקה תשיב את הגלגל לאחור בתוך שנה-שנתיים. העלאת הריבית שם, ללא ביסוס על נתונים כלכליים עכשוויים, עלולה לעורר קשיים כפליים משהיא סובלת מהם כיום. המהלך של הבנק המרכזי האמריקני יצליח רק אם מחירי המוצרים יעלו כתוצאה מכוחות אחרים בשוק, כגון רעידות אדמה שתשתקנה כורים גרעיניים או מלחמות במזרח התיכון שתגרומנה להפחתת שאיבת הנפט מן הבארות. כשמחיר האנרגיה יעלה, מחיר מוצרים התלויים בה לייצורם יאמיר גם כן. או אז תצדיק את הריבית את עצמה.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: