האם פייסבוק יהרוג את הפורומים?

15/12/2015 ב- 08:16 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על האם פייסבוק יהרוג את הפורומים?

כיום יודעים אנו באופן סופי ומוחלט כי הווידאו לא הרג את כוכב הרדיו. תושבי לוס אנג'לס היו הראשונים לדעת. דווקא בשנים שהווידאו קליפ עשה את פריצתו הגדולה ביותר הלכו והחמירו שם פקקי התנועה. שיעורי ההאזנה לשירים המושמעים ברדיו התרוממו לגבהים שנחשבו בלתי אפשריים. אבל לנהג התקוע בפקק לא היה משהו אחר לעשות כדי להרוג את הזמן. בסרט תעודה ששודר בטלוויזיה הבריטית מוצגים שני מרואיינים מן העיר שנשאלו בשנת 1982 האם כבר צפו בקליפ Pressure שהיה המדובר ביותר באותם ימים ושודר ללא הפסקה. למי יש זמן לראות, השיבו. אנו מגיעים הרוגים הביתה אחרי שעות בדרכים.

בילי ג'ואל הוא מגדולי המוסיקאים היהודיים בעת המודרנית. הקליפ נחשב לפורץ דרך בשעתו. אינני יודע את סיבת הדבר. מומחיות כלשהי באומנות הקליפ אינה כלולה בין כישרונותיי המעטים.

הוידאו קליפ לא החליף את הרדיו. שניהם מתקיימים זה בצד זה וגם מזינים אחד את האחר. ואין על מה להתפלא. גם הברזל לא החליף את הברונזה. כידוע, תקופת השימוש בברונזה נמשכת עד ימינו.

בשנות ה-60, ובעיקר בשנות ה-70, הבקיעה תופעה עתיקת יומין לחיי החברה במערב אירופה ואמריקה הצפונית בהיקף רחב: הקלובים. אנשים התחברו זה לזה באמצעות מפגשים פנים אל פנים כדי ליצור קהילות מקומיות העוסקות בתחביב מסוים. התחביב הפופולרי דאז כמו בימינו היה גידול חיות מחמד, ובעיקר דגי נוי. המכשור בן ימינו עדיין לא הומצא. ספרי ההדרכה טרם נכתבו. לא היתה שום דרך ללמוד אלא אחד מניסיונו של השני.

כשפותחה רשת האינטרנט הקדמונית, הקימו הקלובים קבוצות דיון משלהן. הקהילות הפכו להיות גם מקוונות. חברי כל קבוצת דיון הכירו זה את זה גם מבעד לבוהק המסך. אנשים היו חייבים לגור בקרבת מקום כדי לשתף פעולה דרך האינטרנט. ואי אפשר היה אחרת. עלה הון תועפות להתחבר אל קבוצת דיון מרוחקת מבחינה גיאוגרפית. תחלופנה עוד מספר שנים עד שיוזל השימוש באינטרנט.

פיתוח הדפדפנים הרג את קבוצות הדיון. במקומן צצו ועלו פורומים באתרי אינטרנט רבים, אשר כל דפדפן היה מסוגל להציגם. גם אלה נועדו לדון בנושאים ייחודיים להם. אולם, נוספה עוד תכונה. אנשים שלא הכירו זה את זה בחייהם יכלו לשתף פעולה בדרך מקוונת. זה היה חידוש עצום. למעשה, מדובר בקפיצת הדרך המשמעותית ביותר בתולדות האנושות, שמותירה מאחוריה את גילוי שיטת השימוש באש והצעד הקטן על הירח.

בפורומים מתקיימות קהילות של אנשים המבקשים דעת וחכמה, שרוצים להחליף מידע עם אחרים במטרה ללמוד דברים חדשים, הודות לפעילות האנונימית שמתאפשרת בהם. האנונימיות מאפשרת לפלוני, אפילו הטיפוס התחרותי ביותר, להתבטל בפני הזולת מבלי שיבוזו לו. הזן הנפוץ של "אני יודע, אני יודע" עוטה עליו מסכה ומודה מאחוריה שאינו יודע מאומה בעניין כלשהו ומבקש עזרה.

אילולא ההרגל של שיתוף פעולה עם זרים מוחלטים בפורומים לא היה מתבצע הדילוג הכביר אל הרשת החברתית, שהיא מבוססת על אנשים מזוהים, ולכן מיד כולם היו בה "חכמים ויודעי כול". בשנותיה הראשונות התאפיינה פייסבוק בפעילות של חברים שרצו ללמד אחד את השני, אבל לא היה את מי ללמד מפני שכולם הרי יודעים הכול מכל.

מימד חדש נוסף לרשת החברתית במרוצת השנים. היא נעשתה לאמצעי שידור מעולה עבור ההמונים. כל אחד מסוגל ורשאי להעביר מידע במהירות האור, שאותו יעבירו אחרים אל אחרים. אתרי חדשות החלו אף הם להשתמש בשירותי הרשת החברתית כדי להפיץ את תכניהם.

בשלב הבא התפתחה ברשת החברתית האפשרות להקים קבוצות ייעודיות לנושאים שונים. אלה מבקשות להתחרות בפורומים, אך הן שונות מהם. בקבוצות הללו פועלים משתמשים המזוהים בשמותיהם, וחרף היעדר האנונימיות אינם מתביישים לבקש דעת וחוכמה מכל מאן דהוא. איש אינו בז להם, כמובן. כיום בזים לווכחנים שמכלים את כל זמנם בניסיון ללמד אחרים דבר שאין להם בו קמצוץ של מושג. הפופולריות של הקבוצות הללו הולכת וגואה, אבל מתחרותיהן, הפורומים של דוברי האנגלית, אינן דועכות. הם ממשיכים לפרוח באינטרנט כולו.

האם כפי שהווידאו קליפ והרדיו מתקיימים בחברותא מבלי שנשקף להם איום אחד מן השני, כך יתקיימו אלה בצד אלה הרשתות החברתיות והפורומים? ודאי שלא. הרשת החברתית תהרוג את הפורום, אבל לא במתכונתה הנוכחית. הפיד והו'ול שבנויים על ציר הזמן ייעלמו. הרשת החברתית מן הדור הבא תהיה כה מבוזרת עד כי שום סמרטפון לא יוכל להתחבר אליה. המסך הקטן מגביל מדי.

ברם, לנוהג השימוש באפליקציות של הסמרטפון יהיה תרומה לרשת החברתית מן הדור הבא. כיום השימוש ברשת החברתית מן המחשב הביתי תלוי בדפדפן. כל דפדפן. איגוד האינטרנט העולמי הפך את מלחמת הדפדפנים למי יש משוכלל יותר, אבל כולם מציגים אותו המידע. הרשת החברתית מן הדור הבא, שביזורה יהרוג את הפורומים, תופעל באמצעות אפליקציה הייחודית לה. גם פייסבוק יגווע. תאגידי תוכנה בינלאומיים כגון מיקרוסופט, אפל וגוגל ידרסו אותו. יש להם יתרון מובנה. האפליקציות שהם מפתחים מושתתות על מערכות הפעלה משלהם.

התקדמות טכנולוגית זו אינה יכולה שלא להזכיר את קבוצות הדיון שהפעלתן היתה תלויה בתוכנה משלהן. האדם צועד צעד אחד קדימה ושניים לאחור. עוד כמה צעדים אחורה ונתחיל להיפגש בקלובים, כמו בני אדם בשר ודם. העבר הוא כמו הרוח שכולם אצים אל החלונות לסגור אותם לבל תיכנס. אך היא תמיד תמצא דרך להשתחל פנימה.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: