דאעש: לא נאציזם אסלאמי מפואר אלא חיקוי היסטורי עלוב לאל-מוואחידון

11/12/2015 ב- 07:10 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על דאעש: לא נאציזם אסלאמי מפואר אלא חיקוי היסטורי עלוב לאל-מוואחידון

בריטי אחד, בשידורי החדשות, קבע פעם כי לוחמי 'המדינה האסלאמית' (דאעש) מצטיינים ב"אכזריות פורנוגרפית". הוויזואליות שלה מגיעה עד לפרטים הקטנים, בשעה שמבצעי זוועות אחרים, מעוררות פלצות יותר, השתדלו לטשטשן. ואכן, צבאו של סדאם חוסיין היה אכזרי מהם. כך גם כוחותיו של באשר אל-אסד. אבל הם ניסו בכל מאודם להסיר כל טביעת אצבע שלהם ולמחוק כל עקבה שתוביל אליהם. ואילו הבמאי של 'המדינה האסלאמית' מצלם הכול, גם מאורעות שלא התרחשו במציאות, ונעזר באפקטים קולנועיים כדי לשוות להם רסיסים של אמת. מזו הסיבה, נחילי אדם נסים מהם מרוב חלחלה לכל מקום אליו הגיעו. אכזריותם הפכה לשם דבר, ומשווים אותה לאלימות חסרת הרחמים של הנאצים, שהיו כביכול בני האדם האיומים האחרונים עלי אדמות, לפני שהתפרץ דאעש לחיינו. אפשר כי הסיוטים הנוראיים שגרם הרייך השלישי למאות מיליוני אנשים השכיחו מן הזיכרון הקולקטיבי את אל-מוואחידון, ולא מדברים עליו בנשימה אחת עם מחקיו.

בשנת 1121 קמה תנועה דתית, 'אל-מוואחידון' ('המונותיאיסטים'), שמקורה בשבטים הברברים של הרי האטלס, ונועדה להחזיר בכוח את "האמונה הטהורה" של האסלאם. התנועה התפשטה בצפון אפריקה ובספרד המוסלמית, ויחד עימה התגברה גם הרדיפה האסלאמית. תחת שלטונו של עבד אל-מואמין נדרשו יהודים ונוצרים להתאסלם, אחרת יוצאו להורג. לא כולם הצליחו לברוח הרחק מהם. בשנת 1146 נרצחו למען יראו וייראו 150 יהודי העיר סג'למאסא במרוקו מפני שסירבו להתאסלם. מיד אחרי כן התאסלמו כל האחרים, ובראשם מנהיגם הדתי יוסף בן עמרם.

כאשר עלה אבו יוסוף יעקוב אל-מנסור לשלטון בשנת 1184, הוא הטיל על היהודים המומרים הגבלות חמורות, דומות ביותר לחוקים הגזעניים של הנאצים. כפי שנדחו נכדיהם של המתנצרים בגרמניה, בטענה שהדם היהודי הזורם בעורקיהם אינו מתחלף במהלך טקס ההטבלה, כך נדחו צאצאי המתאסלמים בתקופתו. נאמר עליהם שאינם ולא יכולים להיות מוסלמים. לפיכך, לא הורשו עוד להתחתן עם מוסלמים, ונאסר עליהם לעסוק בכל מלאכה שמוסלמים מתפרנסים ממנה. על מנת שלא יוכלו לשטות ברשויות, כי סופר שכך הם נוהגים, הוכרחו לענוד טלאי בד צהוב על דש בגדיהם כדי שיזהום כולם.

בשנת 1269 ירדו לוחמי המוואחידון מבימת ההיסטוריה. הצלחתם היתה כה כבירה, עד כי שום קהילה נוצרית במגרב, שרבות מהן היו קיימות הרבה לפני ימיהם, לא התאוששה עד עצם היום הזה. הנצרות אבדה שם לעד.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.