האם ניתן לנצח מלחמתם של מתאבדים באמצעות הפצצה מן האוויר?

08/12/2015 ב- 15:50 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על האם ניתן לנצח מלחמתם של מתאבדים באמצעות הפצצה מן האוויר?

כשיצאה השמש להאיר אחרי החורף הארוך של שנת 1274 נערכו עמי הצפון לקראת קיץ של מלחמות. פה ושם התרחשו מאורעות בעלי השלכות תרבותיות. באיטליה פרסם בונבסינו דה לה ריבה את יצירתו 'חיבור של שלושה כתבים' בספרו על הגיהינום, גן העדן והמעבר של ישו ביניהם. דנטה אליגיירי היה אז בן תשע. לימים חיבר את 'הקומדיה האלוהית' שהקיפה את העולמות הללו גם כן. בקסטיליה יצא לאור הספר 'גינת אגוז' שחיבר מהר"י ג'יקטיליה על גימטריה קבלית בסגנונו של באבא בובה. ואילו בליון שבצרפת החליטה הוועידה של הכנסייה הקתולית לשחרר לאלתר את ארץ-ישראל מידי המוסלמים. כיום יודעים אנו שלא הצליחה. בשנה הזו שב אדוארד לארצו ממסע הצלב האחרון והוכתר למלך אנגליה. כמו היום, גם אז השתעשע האל בנתיניו. מאידך, במזרח הרחוק התרחש גיהינום אמיתי.

חמישה-עשר אלף לוחמים מונגוליים וסיניים יחד עם שמונת אלפים חיילים קוריאנים, נחתו מספינותיהם במפרץ האקאטה. קובלאי חאן, שליט האימפריה המונגולית, רצה לצרף בכוח גם את איי יפן אליה. אולם, בעיצומו של קרב הדמים פקדה סופת טייפון איומה את האזור והפלישה נכשלה. שבע שנים אחר כך, בשנת 1281, עשה ניסיון שני. ושוב תקפה סופת טייפון את צבאו והכריעה אותו. היפנים ייחסו את בוא הסופות לאל הרעם וכינו את שתיהן בשם "רוח אלוהית" – קמיקאזה, בלשונם. מאז אותה שנה ועד תום מלחמת העולם השנייה לא הצליח אף כוח זר לפלוש אל יפן.

באוקטובר 1944 נחת דאגלס מקארתור באי לייטה שבפיליפינים וקיים את הבטחתו לחזור אליה, אחרי שנטש אותה שנתיים וחצי לפני כן. צי המלחמה היפני לא התכוון לוותר בקלות וקידם את אוניותיו אל מיצר סן ברנרדינו, מצפון ללייטה (על שם המטיף האנטישמי ברנרדינו מסיינה). האמריקנים הטביעו אותן. ממש בסוף הקרב הפעילו היפנים לראשונה את הטייסים המתאבדים וקראו להם "קמיקאזה", לזכר הטייפונים שהכו במונגולים. לקמיקאזה היו הצלחות רבות, ובו'ושינגטון היו כולם מזועזעים מתופעת ההתאבדות הזו. לאמריקנים היה ברור אז כי אם בעלות הברית תפלושנה לאיי יפן כדי להכניעה, תתחולל שם מלחמת השמדה הדדית, מפני שהיפנים נחושים לגבות תשלום כבד מאד במחיר חייהם. מן הסיבה הזו הוחלט להפעיל נגדם לוחמה גרעינית. יפן נכנעה ללא תנאי אחרי שנפלה הפצצה בנגסאקי. הנה כי כן, ניתן להכניע את האויב ללא תנאי באמצעות הפצצה מן האוויר בלבד.

ב-11 בספטמבר 2001 דווח בתחילה על אומדן של שלושים אלף הרוגים בהתקפת הטייסים המתאבדים. אחרי כן ירד המספר לעשרת אלפים, ועדיין דיברו רבים באמריקה על צורך במהלומה גרעינית נגד האויב. אלמלא נהרגו שלושת אלפים איש בלבד היה משטר הטליבאן נכנע ללא תנאי לאחר הפצצה אווירית. והנה, ארבע-עשרה שנה חלפו מאז פלשה ארה"ב בכוחות קרקעיים לאפגניסטן, וארגון הטליבאן עודו מקיז את דם האמריקנים. זוהי ראיה כי תקיפה קרקעית אינה מתכון לניצחון מוחלט.

בעקבות הפיגוע בסן ברנרדינו שבקליפורניה (על שם אותו ברנרדינו מסיינה, המטיף האנטישמי), לאחר שאשה שנשבעה אמונים לדאעש ובעלה ששנא יהודים (לפי עדות אביו) ירו למוות בארבעה-עשר חפים מפשע, הקריא ברק אובמה נאום מיוחד לאומה והכריז כי ניתן להכניע את ארגון 'המדינה האסלאמית' באמצעות הפצצה מן האוויר בלבד. יודעי דבר מטעם עצמם גרסו כי המעשה אינו אפשרי לעולם. כי רק בעזרת "נעליים על הקרקע" תוכל ארה"ב לנצח את צבא המתאבדים. הם טועים במבחן ההיסטוריה, אולם בפרק הזמן הזה, כשהנשיא הנוכחי מושל באמריקה, הם צודקים. זהו הנשיא שגינה את צה"ל אחרי שהפגיז בית חולים בעזה שירו ממנו אל כוחותיו במבצע 'צוק איתן'. הגינוי הבלתי יאמן והשערורייתי כלפי בת ברית כבל לבסוף את ידי צבא ארה"ב, כשנזקק להסיר את כפפותיו. כאשר חיל האוויר האמריקני הפציץ לאחרונה בית חולים באפגניסטן שירו ממנו אל כוחות הקרקע שלו, הזכירו הכול את הגינוי כלפי צה"ל בשנה שעברה. בלית ברירה התנצלו האמריקנים בפני תוקפיהם. כאשר בלתי אפשרי לממש הגנה עצמית, אי אפשר לנצח בשום מקום, בכל אמצעי, אף פעם.

ראו גם:

כשהאויב הכי מסוכן שלך הוא שכנך

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: