כשהאויב הכי מסוכן שלך הוא שכנך

08/12/2015 ב- 09:48 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על כשהאויב הכי מסוכן שלך הוא שכנך

למרות שברק אובמה נכנע לבסוף ללחצי התקשורת האמריקנית והודה בגמגום כי הטבח בסן ברנרדינו היה פעולת טרור, ספק רב אם אכן הוא צדק. ניתן להניח במידה רבה של ודאות כי היתה זו נקמה על רקע כלשהו. ודאי אין להסיק כלל כי שבועת אמונים לארגון 'המדינה האסלאמית' משמעה הצטרפות ממשית אליו. מבצעת הטבח, יחד עם בעלה, עשתה כן כדי למצוא צידוק דתי למעשיה הנפשעים, על מנת שהיושב במרומים ישקול לכאן או לכאן, ואולי תצליח לכפר כך על עוונותיה.

החברה האמריקנית הצליחה להגיע בימינו לכישלון המוחלט ביותר שמסוגלת חברה אנושית להידרדר אליו, למצב בו האויב הכי מסוכן שלך הוא שכנך, והרי הלבנים ממנה נבנית כל חברה הן הבעות הסולידריות החוזרות ונשנות שמתקיימות בין שכנים, כמו סבך של אבני דומינו. וכשנופלת אחת מהן, עלולה היא להפיל את כולן. ארה"ב נמצאת במצב מקדים להתמוטטות חברתית. אנשים כבר מביטים בשכניהם כאילו הם רוצחים סדרתיים בפוטנציה. ההסכמה להעניק לאזרח ביטחון אישי דרך אספקת כלי נשק כמעט חופשית הפכה להיות בעיית הביטחון הקשה ביותר עבור כל אחד ואחד מאזרחיה של אמריקה.

הנשיא אובמה לא היה צריך לכרוך בנאומו המיוחד בין פיגוע בהשראת ארגון טרור לבין ההרשאה למכור רובים לאזרחים. אין קשר אובליגטורי ביניהם, אלא קשר של סיבה ותוצאה. הם אינם קשורים ביניהם כמו תאומים סיאמיים. הניתוק ביניהם מתאפשר על פי החלטה מדינתית. במקרה של טרור, למדינה אין אפשרות לבצע נתק שכזה. אי אפשר למנוע מן הנקבה האנושית ללדת עוד תאומים סיאמיים. כך ייוולד הטרור פעם אחר פעם. אולם, פיקוח מחמיר על אחזקת כלי נשק בידי הציבור ימנע מעשי טבח. לראייה, בישראל מחזיקים ברישיון אזרחים רבים באקדחים, תת-מקלעים ורובי סער, אבל במקרים נדירים מאד יצאו הללו לפגע בשכניהם. הם מפוקחים באופן מתמיד.

בכלל, החרדה בציבור האמריקני מפני ארגון 'המדינה האסלאמית' נגועה בפוביה מבלי שתהא מגובה בעובדות. לא ידוע על איום קונקרטי מצד ארגון טרור זה על אמריקה. אף התארגנות שלו טרם נחשפה. שום ראיה לא הצטברה עד כה. ההיסטוריה החוזרת ונשנית הכתה כבר באמריקנים לפחות פעמיים. ארה"ב סייעה רבות לוייטקונג של הו צ'י מין במאבקו נגד היפנים במלחמת העולם ה-2, וכעבור שני עשורים נלחם הארגון נגד האמריקנים במלחמת וייטנאם. ארה"ב גם סייעה למוג'אהדין באפגניסטן במלחמתו נגד ברית המועצות, וכעבור שני עשורים מצאה עצמה נלחמת אף היא בארץ זו נגד אותו ארגון לאחר ששליחיו הפילו את מגדלי התאומים בניו יורק. אין צורך להיות נביא ולטעון כי רבים הסיכויים שדווקא הפלגים המיליטנטיים באופוזיציה הסורית, שמחמשת ארה"ב בימינו, יפנו את ידם על ההדק נגדה בעתיד לבוא. בין השאר, מטרת ההתחמשות הזו היא להילחם בארגון 'המדינה האסלאמית'. בין השאר, מטרת ההתחמשות האזרחית בארה"ב היא להילחם נגד מפגעים, אבל אחרי כן התברר שהמפגעים הם דווקא אלה שהתחמשו על פי הזכות להגנה עצמית. אכן, מרצונה החופשי בהחלט יורה החברה האמריקנית לעצמה בראש. וזה אינו בומרנג. זהו האקדח שהונח במערכה הראשונה…

ראו גם:

האם ניתן לנצח מלחמתם של מתאבדים באמצעות הפצצה מן האוויר?
מדוע האמריקנים יורים אחד בשני כמו משוגעים?

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: