היכן תתבצע ותנוהל השואה הבאה?

16/04/2015 ב- 06:03 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על היכן תתבצע ותנוהל השואה הבאה?

ניסיונות להכחדת עמים התרחשו מאז נכתבה ההיסטוריה. ארבעה ניסיונות מרכזיים מאז הרנסנס התבצעו במרחב האירו-אסייתי. בשנים 1492-1507 התקיים ניסיון להכחדת הלא-נוצרים מחצי האיברי וממקומות אחרים באירופה שהיו בשליטת ספרד. תחילה נדרשו מאות אלפי יהודים בקסטיליה ובאראגון לעזוב את דתם ולהישאר או להיות מגורשים. בניסיון הכחדה זה חלק ניכר מהיהודים נטשו את עמם לטובת התערות בספרד. ביניהם היו שקיבלו את הנצרות הקתולית ללא סייג וביניהם היו שקיבלו אותה למראית עין. את מרבית אותם אלה שנאנסו להמיר את דתם איבד העם היהודי לעולמים. ואלה שגורשו לא ידעו נחת. הם המשיכו להירדף כל עוד ידה הארוכה של ספרד יכלה להשיגם. רכושם נבזז, יהודיות נאנסו, וכל מי שלא נרצח נמכר לעבדות. גירוש ספרד בשנת 1492 הפך להיות הבריחה מספרד, אבל לא היה לאן לברוח. הארצות השכנות סירבו לקבל את היהודים אל תחומן. אותה מסכת התעללויות שבה וחזרה כשגורשו היהודים מפורטוגל בשנת 1497, מנווארה שנה אחרי כן, כשגורשו המוסלמים מקסטיליה בשנת 1502, וכשגורשו היהודים מדרום איטליה, סיציליה וסרדיניה שהיו תחת שליטת ספרד. מי שבחר להישאר חויב להתנצר. כפי שזיכרון השואה הוא מכנה הזהות המשותף הראשי של היהודים בימינו, כך הטראומה של מגורשי ספרד המשיכה להתקיים במחשבות היהודים עוד דורות אחר כך.

בתחילת השבוע פסק האפיפיור פרנציסקוס כי רצח העם הארמני הוא עובדה היסטורית שאינה ניתנת לערעור. בגין לחץ פוליטי שמפעילה טורקיה בימינו לא מכירות מדינות רבות כי היה זה רצח-עם שיטתי ומכוון, אבל ההיסטוריונים, שאינה נתונים להשפעה של גחמות, סבורים אחרת. הארמנים הנוצריים החלו להירצח על ידי כוחות האימפריה העות'מנית בשנים 1894-1896. אז הוכחדו מאות אלפים מהם במסע הרס רחב שהקיף יישובים ומוסדות דת. הטבח התחדש בשנת 1909 ובו נרצחו כמה רבבות. על פי ההערכות, נוספו עוד כמיליון וחצי קרבנות בין השנים 1915-1923, כשלא פסקו מעשי הטבח בין הנשארים, ונמשכו צעדות המוניות שתוכננו להביא למותם של המגורשים.

בשנים 1939-1945 הצליחו הגרמנים, בעזרת אוכלוסיות העמים שנכבשו על ידם, להשמיד כמעט ששה מיליון יהודים ואלה שנחשבו יהודים לפי חוקיהם.

בברית המועצות בשנים 1929-1953, תחת שלטונו של יוסיף סטלין, הושמדו כעשרים מיליון אזרחים דרך הגליה אל מזרח רוסיה הרחוקה, עבודות כפיה במחנות סגורים, רעב מכוון שיצא משליטה ורציחות מתוכננות היטב כמעשי נקם והרתעה.

אם נתבונן בשימת לב נבחין כי כל הניסיונות להכחדת עם התבצעו על ידי המעצמות האדירות בתבל בזמנן, ובתקופה ההיא כולן היו בתנועה, אם בהתפשטות החוצה ואם בהתכווצות פנימה. כשהחל גירוש הלא-יהודים מספרד התגלתה גם אמריקה שלא בדרך מקרה. מקריות תתכן כאשר ספינה נסחפת אל עבר יעד בלתי ידוע. כשיצא קולומבוס למסעו תכננה כבר ספרד להתפשט בדרך הים, והספן האיטלקי הופקד כדי למצוא את הנתיב הבטוח לצורך זה. יכול היה להגיע להודו אם היה מדרים ועוקף את אמריקה הדרומית, אבל הוא לא ידע שהיא נמצאת שם. רצח העם הארמני התבצע בדמדום ימיה של האימפריה העות'מנית, ובעיקר במהלך מלחמת העולם הראשונה, כשכוחותיה המנוצחים בקרבות החלו לסגת אל מדינת-האם, היא טורקיה של ימינו. בעת שנחרבה יהדות אירופה כבשה גרמניה חלקים נרחבים מאד באירופה וביקשה להתקדם עוד מזרחה. ואילו רוסיה, דרך הקמת ברית המועצות החלה להתפשט מערבה ודרומה עם היווצרותה, ובמהלך מלחמת העולם השנייה המשיכה לנוע מערבה, ושהתה בארצות שכבשה עד שהגיעה התפרקותה.

אם ישנו תוקף לעובדות ההיסטוריות ששבות על עצמן פעם אחר פעם, כפי שניתן להיווכח, יש לצפות שהשואה הבאה תתבצע על ידי מעצמה עולמית חזקה שמתחוללת בה תנועה. רק מעצמה שרואה עצמה בלתי פגיעה תהא מסוגלת לנסות ולבצע הכחדת עם, והתנועה מחויבת המציאות כדי להוציאה אל הפועל מפני שבזמנים כאלה מעורערת היציבות הקיומית.

בימינו חוזים אנו בשלוש תנועות אדירות בהיקפן וכולן קשורות למעצמות העולמיות החזקות ביותר. משהשתלט המשטר הסיני על טיבט בדרך של סיפוח, החלו האיכרים הסיניים לפלוש לשטחה של מזרח רוסיה הריק מאדם. הפלישה מתבצעת באופן בלתי מכוון לכאורה. בתחילה החלו לעבד את האדמות שמעבר לגבול, ומשנה לשנה מתרחבים שטחי העיבוד, כאשר השלטון במוסקבה הרחוקה אינו מסוגל לעשות דבר. בסין חיים 1.4 מיליארד בני אדם, פי 10 מאוכלוסיית רוסיה, ואיש אינו מסוגל לעמוד בדרכם, כאשר בזמן הזה סין הפכה להיות הכלכלה הגדולה ביותר בעולם, ולא רחוק היום שגם תהיה המעצמה השלטת בתבל. כתוצאה מן הפלישה הסינית למזרח רוסיה לא נותר לרוסים אלא להתפשט בעצמם מערבה. הסכסוך העכשווי עם אוקראינה הוא אות הפתיחה במערכה ארוכה וממושכת, שבה עשויים לקפח את חייהם עמים המצויים בכיוון ההתפשטות. לא מן הנמנע שפולין, כפי שהיתה מאז ומעולם, נמצאת בין הכוונות.

מאז שמוטטה ישראל בששה ימים את חלום האחדות הערבית, החלו המוסלמים מן המזרח התיכון ומאפריקה לנוע טיפין טיפין, ואחר כך בכמויות, לעבר אירופה. כבר לפניהם הגיעו בני דתם אל היבשת משהתכווצו שתי המעצמות, בריטניה וצרפת. בתחילה לא ראו האירופים הנוצריים את הסכנה הנשקפת להם וניסו לשלב את המסתננים ביניהם, באמצעות יצירת שכבת-על של מדיניות רב-תרבותית, מתוך אמונת שווא שהזרים ייטמעו בחברה המקומית. כך לא קרה. וזרם ההגירה אל אירופה הולך ומתרחב כתוצאה מאי-היציבות שפשתה בארצות האסלאם. ואי אפשר למונעו. מתישהו, זה ברור כשמש, הגרמנים יחליטו לעשות מעשה. לגרמנים יש מבנה קוגניטיבי ייחודי משלהם, ששונה מכל העמים האחרים. הם אינם מסוגלים לסבול סדקים בציפוי הקירות של בתיהם, אבני דרך שבורות ברחובותיהם, וגם מראה של אנשים זרים. העם הגרמני חותר מאז נולד לשלמות ואחידות. לאורך ההיסטוריה כבר ביקש לממש את אלה מאווייו ולא מן הנמנע שיבקש שוב.

מאז התרחבו הפערים הכלכליים בין ארצות הברית לשכנותיה מדרום החלה הגירה היספאנית רחבת מימדים אל תוכה, ולא רק שאינה נעצרת, אלא שלא מנסים למונעה בכלל. המפלגה הדמוקרטית שנסמכת על תושבי הערים הגדולות ועל קולות המיעוטים – יהודים ואפרו-אמריקנים – אזרחה ומבקשת לאזרח מיעוט גדול הרבה יותר, שממשיך לחדור לשטחה של ארה"ב. בדרך זו מבקשת המפלגה לשנות לעד את המאזן הדמוגרפי לטובת מצביעיה. המפלגה הרפובליקנית רק יכולה להצר את צעדיה של יריבתה כאשר נשיא רפובליקני יושב בבית הלבן, אבל את הגלגל לאחור אי אפשר להשיב. לא ניתן לגרש את עשרות מיליוני ההיספאנים. כבר 55 מיליון מהם חיים בתוככי ארצות הברית, ושיעור הילודה שלהם רב יותר משל הפרוטסטנטים. וההגירה אך נמשכת. ההיספאנים הם קתולים אדוקים, ואדוקים מהם רוב הפרוטסטנטים בארה"ב. מלחמת דת שתתפתח ביניהם היא רק עניין של זמן. צפויה בהחלט מלחמת אזרחים נוספת, ובתווך מצויים מיליוני יהודים. אם בעבר יהודי ארה"ב היו התומכים המובהקים של המפלגה הדמוקרטית, הרי שבעתיד תשתנה מגמה זו בשל המסר הדתי שנושאים ההיספאנים, שאין בו קמצוץ של סובלנות כלפי העם היהודי. ניתן לצפות שההיסטוריה תשוב על עצמה. בשנת 1492 החל גירוש ספרד והתגלתה אמריקה. עלול לבוא היום שבו המעצמה האמריקנית, האימפריה הספרדית החדשה בלשון פחות נחרצת, תחל בגירוש ספרד במהדורתו השנייה.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: