כיצד יש להגביל את כשלון הספורט הישראלי?

31/03/2015 ב- 09:29 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על כיצד יש להגביל את כשלון הספורט הישראלי?

עם ישראל היושב בציון נוחל פעם אחר פעם אכזבות מרות במגרש היחידי שבו זוכות בימינו האומות לתהילה, הוא המגרש הספורטיבי. ואי אפשר להתנחם באנשי הרוח והמדע, האלמוניים לציבור הרחב, כתחליף להישגים ספורטיביים. שמם הולך לפניהם רק בקרב מי שמכיר את שמותיהם, ואלה הם מעטים מאד. אף ילד אינו תולה פוסטרים שלהם על קירות חדרו. ההערצה היא למנצחים המוחלטים, וכאלה אי אפשר למצוא מחוץ לעולם הספורט. אפילו המלחמות החד-צדדיות ביותר כבר אינן מסתיימות בהכרעה ברורה.

מרבים לתלות את הכישלונות החוזרים ונשנים של הספורט בישראל במחסור משווע של מתקני אימון מודרניים, בקופה המידלדלת בשל צורכי הביטחון, ובעצלותו של בן האדם המקומי. אבל אלה הן שטויות. במעצמת הספורט החזקה בתבל, היא ארצות הברית, חיים יותר יהודים מאשר בכל קרואטיה. ואי אפשר להשוות את ההישגים המרובים של הקרואטים בספורט העולמי להישגים הדלים של היהודים האמריקניים, למרות שהאחרונים זוכים למתקנים המפוארים ביותר עלי אדמות, נהנים ממשאבים בלתי מוגבלים כדי להצליח, ואינם סובלים ממחלת העצלות. דומה שהבעיה נעוצה בפנימיותו של היהודי מאשר במעטפת החיצונית שמסייעת לו.

מספרים שהיהודים הם נמוכים בהשוואה לעמי תבל, ששריריהם אינם מפותחים דיים, אבל גם הנורבגים הגבוהים והחזקים מבחינה פיסית אינם זוכים להצלחה משגשגת בעולם הספורט. ובניגוד לישראלים, הם אינם עצלנים, הם חובבי אימון גופני מושבעים, ואין למדינתם מגבלות תקציב כדי לממן את שיגיונותיהם. דומה שהבעיה נעוצה באורחות החיים של האדם השבע במערב. ורואים זאת אנו בקרואטיה שהולכת ומתעשרת, עד כי הישגיה הספורטיביים כבר אינם אבסולוטיים כבעבר.

אין מדינה מערבית יותר, מבחינה גיאוגרפית ומבחינת המשמעות שהוקנתה למונח, מאשר ארצות הברית. 320 מיליון אנשים מתגוררים בה כיום. מתוכם 45 מיליון אפרו-אמריקנים הסובלים מדיכוי חברתי, כלכלי ותרבותי, ומנושלים מכמה מזכויות האזרח שלהם. ברם, המיעוט הזה בקרב האוכלוסייה הוא שמביא לאומה האמריקנית את רוב ההישגים הבינלאומיים בספורט, גם בהשוואה למדוכאי העולם השלישי שחיים בה. אף WASP לא התקרב מעולם ליכולות של סרינה ו'יליאמס, מוחמד עלי, מייקל ג'ורדן וקארל לואיס. הטניסאית הטובה ביותר בהיסטוריה היא שחורה. המתאגרף הטוב ביותר בהיסטוריה הוא שחור. הכדורסלן הטוב ביותר בהיסטוריה הוא שחור. האתלט הטוב ביותר בהיסטוריה הוא שחור. דומה כי הבעיה נעוצה בגופו של הפרימט הלבן.

אם ישראל רוצה להצליח בענפי הכדורגל, הכדורסל והטניס, שהם הפופולריים ביותר במדינה, אין מנוס מלייבא כוכבים באופן אישי או מלאזרח בארצנו רבבות אפריקנים. יבוא ספורטאי צמרת יעניק הישגים למדינה בטבלאות הכלליות, אבל אף ישראלי לא יחוש הזדהות אמיתית עם הצלחתם. הם מייצגים את עצמם יותר מאשר את הדגל הכחול-לבן. לעומת זאת, ההזדהות עם ספורטאים ישראליים ממוצא אפריקני תהיה מלאה. יודעים אנו כי הם חיים במדינה כדי להישאר בה. הם לא ינטשו אותנו לאחר שתסתיים הקריירה המקצועית שלהם.

לפיכך, מוטב לשקול את העלאתם של בני עדת הלמבה מאפריקה, אם ירצו. אומנם, אינם משתייכים לעם ישראל ההיסטורי, ועדיין לא התברר מדוע מקפידים הם לשמור על המסורת היהודית, אבל ברי שיש להם זיקה רוחנית לציון, ויש לנצל אותה לטובתנו. גם שונאי הצבע השחור מבין הישראלים אינם צריכים לחשוש ולהיבהל. שבטי הלמבה מונים לכל היותר 60 אלף איש, ובצפון תל-אביב לא תתקלנה פתאום העיניים בהמוניהם. לכל אחד מהם יש פוטנציאל להיות אלוף עולם. וכפי שנהיר לכול, אין פיתרון אחר למי שחפצה נפשו שתושמע נגינת 'התקווה' באצטדיונים.

ובהזדמנות זו, אשלח איחולי אי-תבוסה לנבחרת ישראל בכדורגל במשחקה הלילה.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.