מדוע משתוקק משה כחלון להיות שר האוצר בממשלת הרצוג?

16/03/2015 ב- 20:52 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על מדוע משתוקק משה כחלון להיות שר האוצר בממשלת הרצוג?

בניגוד לבחירות הקודמות לא צפויה הפתעה גדולה בתום ספירת הקולות בקלפי. כבר יודעים אנו כי מפלגתו של משה כחלון היא שתקבע מי יהיה ראש הממשלה הבא. התנאי הבסיסי להצטרפותו לקואליציה ידוע לכלל הבוחרים ולשאר הנבחרים. הוא חפץ להיות שר האוצר שתחת סמכותו יימצא מנהל מקרקעי ישראל. מכאן, ניתן להסיק באופן דדוקטיבי איזו ממשלה חדשה תקום בקרוב.

יש לשער שכחלון מבקש להגשים את מאווייו החברתיים-כלכליים במשרד האוצר. על מנת שיצליח לממשם תלוי הוא בנסיבות חיצוניות. כחלון לא ירצה שהמשק הישראלי יופרע במיני-אינתיפאדה בגדה המערבית או בסבב לחימה נגד רצועת עזה. הוא יבכר לכהן בממשלה מתונה שלא תתגרה בשכנינו הפלשתינים שלא לצורך. אולם, אלה עלולים להטרידנו אפילו מבלי סיבה שהיא. הטרור הערבי מתקיים בטרם קמה המדינה ומלפני שפרצה מלחמת ששת הימים, כידוע.

כחלון ודאי גם יודע כי ייכשל בתפקידו אם המערב ייאבק נגד ישראל במגרש הכלכלי, לכשתוקם ממשלת ימין צרה. על כן, הודיע פעם אחר פעם שלא יישב בממשלה כזו. הוא ירצה לשבת רק בממשלה שתהיה נוחה לבית הלבן. בממשלה כזו בלבד יגדלו סיכוייו להצליח. זו יכולה להיות ממשלה בראשות הרצוג או ממשלת אחדות לאומית עם הרצוג.

הבעיה האישית של כחלון, שהוא איש ימין, היא שאינו רוצה לשבת בממשלת שמאל לבדו. הוא מבקש שהחרדים יצטרפו לממשלה הזו. החרדים הודיעו שוב ושוב שלא ישבו תחת הנהגתה של ציפי לבני. ולכן, הכריזה הגברת לבני שלא תהווה מכשול להקמת הקואליציה. היא תסכים לוותר על הרוטציה בין יצחק הרצוג לבינה. משמע הודעתה החוזרת ונשנית הוא שהרצוג כבר נענה לתביעת כחלון, ולפיכך יוותר על הצטרפות יש עתיד לקואליציה בראשותו. מפלגתו של יאיר לפיד לא תכהן בממשלתו – בגלל התנגדות החרדים. אולם, היא תשמש מחסום נגד הקמת ממשלת ימין בראשות בנימין נתניהו.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: