5 ביוני 1967 – 30 בינואר 1968: האירועים ששינו סדרי עולם ועודם משפיעים על חיינו

06/03/2015 ב- 17:38 | פורסם בהשוליים המתרחבים של קו אינסופי | סגור לתגובות על 5 ביוני 1967 – 30 בינואר 1968: האירועים ששינו סדרי עולם ועודם משפיעים על חיינו

עשיתי דבר שלא עשה אף היסטוריון מעולם, וגם לא חשב לעשותו. החלטתי לרשום מדי יום בנובמבר 2014 את עשר הידיעות המובילות בחדשות החוץ שליקט גוגל ניוז. בתחילת דצמבר כבר דירגתי מכל הידיעות שאספתי את עשר המדוברות ביותר, לפי מספר הופעתן. אחר כך התחלתי לבדוק באמצעות ויקיפדיה האנגלית, שנה אחר שנה לאחור, את הגורמים להופעת הידיעות הללו. לפני שבוע נעצרה מלאכתי כשהגיעה לסיומה. מצאתי שלושה מאורעות, אשר להפתעתי כולם התרחשו בפרק זמן בן שמונה חודשים בלבד.

הפאן-ערביות שהוביל גמאל עבד אל נאצר מתה ב-5 ביוני 1967, שעה אחת בדיוק לאחר תחילת מלחמת ששת הימים. האביב של פראג החל ב-5 בינואר 1968 כשהצ'כוסלובקים ביקשו להשתחרר מהעול הסובייטי. מתקפת טט החלה ב-30 בינואר 1968, ולאחריה הבין לראשונה רוב הציבור האמריקני את מגבלות הכוח במלחמת וייטנאם.

אכן, נדהמתי לגלות כי כל האירועים המרכזיים שהתחוללו בנובמבר האחרון מקורם בהשלכות של שלוש התרחשויות בלבד, שהתפרצו אל ההיסטוריה בתקופה קצרה מאד. ונהיר לי היטב כי הן תמשכנה להשפיע על החיים בעולמנו עוד שנים רבות. מה קרה בשבועות ההם שהביא לתסיסה אנושית בעלת ממדים על-זמניים? ישראל הקטנה יצאה להילחם נגד ארצות ערב. צפון וייטנאם יצאה לתקוף את המעצמה החזקה ביותר בתולדות האדם. צ'כוסלובקיה יצאה להיאבק בברית המועצות האדירה על חירותה. לכאורה, שלושה מאורעות סתמיים שמתרחשים לפעמים, אבל תוצאותיהם של אלה חרגו מכל מה שניתן היה לדמיין. זיקה גלויה ביניהם ישנה וידועה – המאבק הבין גושי. אבל חייב להיות גם קשר נסתר, שעדיין לא עמדנו על טיבו. אותו החיבור הוא ההסבר הסמוי להתכתשות באוקראינה, להשתלטות דאעש במזרח התיכון, ולחוסר הרצון האמריקני להתערב בשתי הזירות הללו. מי יחשוף את השורש הטמון במעמקי הנפש המדומיינת? ודאי לא אני. כלפיי נאמר כי אפילו ביחס למחשבות הצלולות ביותר של זולתי, אני מצליח להחטיא את האמת.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: