כשהאשכנזי רודף, המזרחי יצביע לנרדף

19/02/2015 ב- 11:28 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על כשהאשכנזי רודף, המזרחי יצביע לנרדף

בחודש הבא תתקיימנה הבחירות לכנסת הבאה. שלושת המועמדים לראשות הממשלה הם בני עדות אשכנז: בנימין נתניהו, יצחק הרצוג וציפי לבני. ודי נדהמתי לגלות כי במפלגת העבודה ביקשו בשלב כלשהו לחפש את הרצוג למועמד עם שורשים מזרחיים, כדי לקרוץ למגזר מסוים של מצביעים. אפילו מציגים את הרקע הדתי של אבותיו. אולם, אורה אמו היא אשכנזייה, שנולדה במקרה במצרים. משפחתה הגיעה מרוסיה. ואפילו היתה מזרחית, נקבעת העדה בקרב היהודים על פי האב, ואילו הדת נקבעת לפי האם.

ומיהו יצחק הרצוג? בנו של נשיא, בעליו של אחת מלשכות עורכי הדין המבוססות במדינה. סבו היה הרב הראשי האשכנזי של ישראל. אחיו נשוי לבת של מיליארדר. דודתו היתה נשואה לשר החוץ אבא אבן. זוהי משפחת אצולה ישראלית. שום דבר שבה אינו יכול להיות מזוהה עם מצוקת המזרחים. ועדיין לא דיברנו על חזותו המזרחית של המועמד מטעם מפלגת העבודה. אבל הוא אדם ישר. וכמותו, הגברת ציפי לבני.

והייתי אתמול בביקור חולים בסורוקה, והתפתחה שיחה מעניינת ביני לבין מבקרים נוספים. בכלל, באר שבע היא עיר מעניינת מאד. לוואי ויכולתי לגור בה תקופת-מה. זו תהיה חוויה מאלפת. שאלתי את החבר'ה מהדרום איך הם מסוגלים להצביע עבור ביבי, שהוא המושחת שבמושחתים, שהוא האדם האחרון בעולם שמעניין אותו מה יעלה בגורלם. ואני אומר לכם, על פי התרשמותי, כי אלה אינם אנשים נבערים. הם הצטיירו בעיניי כמשכילים וכמי שחוכמת החיים אינה זרה להם. הם בכלל אינם דומים לסטריאוטיפ שמנסים להדביק להם במסרונים של איילת שקד ובשיחות סלון בתל-אביב. אבל בסופו של דבר, אחרי ששמעו הכול, וראו הכול, וקראו הכול, הם מאמינים באמת כי רודפים את ביבי, שאולי אינו טלית שכולה תכלת, אבל לכנותו מושחת זו הגזמה שאין לבטאה. הם מאמינים באמת שכשם שהממסד האשכנזי התעמר בהוריהם, כך אותם בני אשכנזים רודפים כעת את ביבי.

חזרתי הביתה עם המון מחשבות, אבל מצאתי גם תשובות. להלן רשימת מבקרי המדינה מקום המדינה:

זיגפריד מוזס, יצחק ארנסט נבנצל, יצחק טוניק, יעקב מלץ, מרים בן פורת, אליעזר גולדברג, מיכה לינדנשטראוס, יוסף שפירא.

ולהלן רשימת התובעים הכלליים מקום המדינה:

יעקב שמשון שפירא, חיים כהן, גדעון האוזנר, משה בן זאב, מאיר שמגר, אהרן ברק, יצחק זמיר, יוסף חריש, מיכאל בן יאיר, אליקים רובינשטיין, מני מזוז, יהודה וינשטיין.

למעט מני מזוז יחיד הסגולה, כולם בני עדות אשכנז. כשלמבקר המדינה יקראו אבוטבול, המזרחים בדרום יתייחסו ברצינות לביקורתו נגד ראש הממשלה. אולי אז יתחולל בקרבם שינוי דפוס של חשיבה. אני מדבר איתם, עם בני עמי, וחש בעוצמה את גל ההדף של הקיפוח.

אינני יודע האם יצחק הרצוג יהיה ראש ממשלה טוב יותר מנתניהו. אני סומך יותר על לבני. אבל הוא אדם ישר. פרשת העמותות שמנסים להדביק לו כעת אינה קשורה אליו. היא קשורה לאהוד ברק, שעליו אמר אהוד אולמרט, מושחת לא קטן בעצמו, שזה היה שר הביטחון הכי מושחת בתולדות המדינה, ואני נוטה להאמין לאולמרט. הוא מבין טוב ממני בדברים האלה.

יצביע כל אחד לפי צו מצפונו וראות עיניו, אבל אני מתפלא על הנשים. האם לא מפריע להן כי מאז רה"מ גולדה מאיר לא כיהנה כאן אשה במשרה הרמה? גם בעיניי נתפשת ההנהגה המשותפת של הרצוג ולבני כקוריוז, אולם לכל הפחות תהיה לה הזדמנות להגיע הכי רחוק שאפשר. מלבדה, ניתקע כאן לנצח עם שלטון הגברים: עם אהוד ברח, ביבי משתין במכנסיים, וכל הפחדנים שיבואו אחריהם.

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: