טעות היא לא להעניק תקווה שלטונית לערביי ישראל

03/02/2015 ב- 07:19 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על טעות היא לא להעניק תקווה שלטונית לערביי ישראל

חלפו לו שלוש-עשרה שנה מאז כהונתו של סאלח טריף ושש שנים מאז ראלב מג'אדלה. אלה השרים היחידים ממוצא לא-יהודי שכיהנו בממשלות ישראל. הראשון הוא דרוזי, השני ערבי מוסלמי. על אי-ייצוגם השלטוני של 110 אלף דרוזים אזרחי המדינה לא בכוונתי לדבר. הם זכאים לו, אבל הבעיה הדחופה שברצוני לומר מילים אודותיה אינה כרוכה בהם. היא קשורה בערבים.

שומע אני מזה כמה ימים כי בשום קונסטלציה פוליטית לא תשותף המפלגה הערבית המאוחדת בשלטון. חבריה בעצמם אינה רוצים בשותפות הזו והציעו לתמוך בממשלת לא-ביבי מחוץ לקואליציה, כפי שאירע לאחרונה בימי ממשלת פרס השנייה. וזוהי זכותם הדמוקרטית לנהוג כרצונם. אולם, צרמו באוזניי הקריאות של אישי ציבור יהודיים לפסול שותפות קואליציונית עימם מטעם יחיד בלבד: אלה חברי כנסת ערביים. הם מנודים בעיני הרוב היהודי חרף אזרחותם השווה בכול. חרם קבוע מראש שכזה לא רק שאינו מועיל לאינטרסים של העם היושב בציון, אלא מזיק בהחלט. כשנמנע אופק פוליטי מציבור גדול של אזרחים, כשלא חפצים בו בהנהגת המדינה, מתועלים רצונותיו לאפיקים בלתי נשלטים. החסמים ייפרצו בדרך לא רצויה.

וממי מונעים אנו את התקווה השלטונית? בקרב ערביי ישראל נכללים הבדואים שמתנדבים לשירות בצה"ל; הנוצרים שדוברים ערבית, אבל נפשם הומייה לשמע הלשון המקראית, וששמים את מבטחם בישראלים משסומכים על הערבים; וישנם המוסלמים, שמעט מבנותיהם החלו להתגייס לצבא, ומי שנמנע ממנו ללבוש מדים בשל צו מצפונו, משרת את החברה הישראלית בתחומים רבים, נושא עליו את נטל העשייה בבתי חולים, במפעלות בנייה, בשדות החקלאיים.

כה חבל שברשימות הציוניות לכנסת מופיעים מעט מאד ערבים, ואלה מביניהם שעשויים להיכלל בקואליציה, לא יזכו לשבת בממשלה הבאה. כוחם הפוליטי הוא קלוש שבקלושים. ואילו אלה שבמפלגה הערבית המאוחדת מחזיקים בדעות קיצוניות מכדי לצרף יד אוחזת בהגה השלטון. אבל האם חסרים ערבים ראויים באקדמיה? לכהונת שר אין צורך בחברות בפרלמנט. מדוע אפוא לא מאפשרים לפרופסורית ערביה לרפואה להיות שרת בריאות מקצועית, למשל? זהו משגה לבטל ציבור שלם של לא-יהודים רק בגלל שאינם יהודים ולא משום סיבה אחרת. זה מנוגד לצדק, וגם אינו נכון בעליל בראייה חברתית-לאומית. באחד הימים נחטוף את הבומרנג לפרצוף, הדו-קיום השברירי יתפורר לריקושטים שיותזו לכל עבר.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.