האינטרסים של יהודי ישראל מתנתקים מן הנוצרים במערב

28/01/2015 ב- 22:28 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על האינטרסים של יהודי ישראל מתנתקים מן הנוצרים במערב

בנג'מין ד'יזראלי הגדיר שלוש דרגות עולות של שקר – שקר רגיל, שקר גס וסטטיסטיקה (בדרגה אחת מעליהן הייתי מוסיף שמש חורפית). ואכן לסטטיסטיקה יש נטייה לשקר. כשהתצפיתניות "אינן מאבדות את עשתונותיהן", כדברי המצלשים, הן מעבירות למוצב הפיקוד הקדמי נתונים לצרכים סטטיסטיים: נצפו חשודים ליד נ"צ, וכדומה. אם המספרים בממוצע אינם חוצים סף מסוים בפרק זמן מוגדר, שנקבע מעת לעת, אין מתייחסים אליהם בכובד ראש. הסטטיסטיקה משקרת לפעמים, מכיוון שהיא מציגה תוצאות של מעשים בלבד. היא אינה חושפת את הכוונות של החשודים, ואינה מספרת מה היו מניעיהם להימצא שם. היום הוכח שוב כי הסתמכות על סטטיסטיקה גוררת הפתעה מכאיבה, כשחזבאללה גבה מאיתנו מחיר נקמת דמים כבד במיוחד.

התמנותו של ד'יזראלי לראש ממשלת בריטניה היתה סגירת מעגל של היהודים והשלמת גורל מצד הנוצרים. תרבותו של עם ישראל בתקופת המקרא היא ערש תרבות המערב, שבאה לידי גדולתה באימפריה הרומית, עת צירפה את אמונת העברים אל חוקיה, ובכללם יום המנוחה השבועי ועשרת הדברות, ונטלה מיוון העתיקה את דפוסי החשיבה בתחומים רבים כמו שלטון, מדע, ספרות ואמנות. היא פיתחה אותם לזהות משותפת של ערכים, שהמשיכו להתקיים ולהשתכלל עוד יותר באימפריה הבריטית.

הגורם המעצב הראשי בתרבות המערבית הוא האמונה באל אחד. העובדה שיש בורא יחיד וכול יכול, העניקה תוקף רציונלי לתרבות שמבקשת לחשוף את הדפוסים שמשלו בבריאה ואת חוקי הטבע הקיימים. קל יותר לפרש את התצפיות במתרחש סביב, כשהנחת המוצא הבסיסית היא שכוח אחד מושל ביקום. ואילו בתרבות מרובת אלים עם כוחות מנוגדים, היתה תלויה הפרשנות הזו בגחמות אינטרסנטיות של אלים ובני אלים, ולכן נתפשו בני תרבויות כאלה בהסברים המיתיים, במקום לפתח שיטה סדורה, שתהפוך לשיטה המדעית.

באמונה היהודית נכרכו ביציאת מצרים החגים הקדומים שהיו קשורים לגידולים חקלאיים. חג האסיף בסתיו, לציון סיום איסוף פירות הקיץ, הפך לחג סוכות במדבר. חג קציר השעורים באביב הפך לחג שבו פסח אלוהים על בתי העברים במכת בכורות. וחג קציר החטים ותחילת הביכורים, שנחוג שבעה שבועות מעת הקרבת מנחת העומר בראשית הקציר, הפך לחג מתן תורה בהר סיני. אך בדתות האליליות לא חל שינוי – אל נפרד לכל עונה בשנה. על כן, תפשו מאמיניהם את הזמן כמעגלי, כשהוא קשור לחילופי העונות החוזרים ונשנים. ואילו אצל מאמיני הדת היהודית נתפש הזמן כליניארי, מתחיל בספר בראשית וממשיך הלאה. זוהי אחת ההשפעות של התנ"ך, המוכר כמעט בכל העולם המערבי כיצירה החשובה ביותר.

מזרעי ההשקפה המקראית על ראשית הזמן צמח לבסוף המדע המודרני. הגיאולוגים המוקדמים הסבירו את מבנה שכבות האדמה, זו על גבי זו, דרך קטסטרופות שחווה כדור הארץ בחלוף הדורות, מאז המבול של נח. ומתשתית זאת התפתחה הגיאולוגיה החדשה עם הסברים מדויקים יותר. קרלוס לינאוס תר אחר שיטת מיון של יצורים על בסיס הדמיון האנטומי, מפני שרצה לדעת את הכוונות האלוהיות שמאחורי סדר מעשה הבריאה בספר בראשית. דרך כך יצר את הטקסונומיה, וחוקרי טבע שבאו אחריו מצאו בעבודתו הגדולה את הרמזים הראשונים לקשר אבולוציוני בין המינים. כמו כן, תצפית על הכוכבים היא הדרך היחידה לקביעה מדויקת של תאריך חג הפסחא, והיתה הכוח המניע שהביא להתעניינות מחודשת באסטרונומיה. ספר הספרים היה ועודנו משפיע על מהלכים בתרבות המערבית ובמדיניות של ארצות המערב – ממסעות הצלב, דרך השלילה של תורת האבולוציה, ועד שיבתם של היהודים לביתם הלאומי כעבור גלות של אלף ומאתיים שנה.

ד'יזראלי לא שכח מעולם שנולד יהודי, אך לא זכה לשלוט בארץ ישראל. היא תיכבש על ידי הבריטים תחת פיקודו של אלנבי רק במלחמת העולם הראשונה ויבוא הקץ על שלטון מוסלמי בארץ הקודש מימיו של צלאח א-דין. ליהודי פלשתינה ולנוצרים במערב היתה זהות אינטרסים אחת דאז, וזו החזיקה מעמד עד אירועי ה-11 בספטמבר. היא החלה להתפוגג בסערת החורף האסלאמי שירד על אפגניסטאן ועד סודן, והידרדרה עוד יותר בעקבות החזרה הגנרלית בימים אלה, לקראת התחדשות מלחמות הצלבנים והערבים בשם אלוהי ישראל ובשם הציווי המקראי, שכה הרבה בני אדם מאבדים את שפיות החיים בגללם.

מאז נלחם המערב באל-קעידה בכל מקום ואתר, אך הארגון הסוני כמעט ואינו מטריד את ישראל, ולנו ולאנשיו יש אינטרס משותף למגר את חזבאללה מסוריה ואחרי כן מלבנון. המערב נאבק בדאעש, שהקים לו מדינה אסלאמית בעיראק ושמטרתה להילחם מלחמת חורמה באיראן עד צאת נשמתה. ישראל ודאי שמחה שקמים לכלות את אויבתנו המושבעת, התומכת בחזבאללה. אבל למערב יש אינטרסים אחרים והוא משתף פעולה עם איראן נגד דאעש. המערב גם תומך במורדים השיעיים בתימן במאבקם נגד ארגוני הסונים הקיצוניים, אולם הסונים הללו לא הציקו לכלי-שיט ישראליים במיצר באב אל-מנדב. השיעים שנתמכים על ידי איראן יפריעו, כנראה, למעבר שהיה בטוח עד כה.

באירופה משגשג הימין הקיצוני בשל התנגשויות בין האוכלוסייה הנוצרית לפולשים המוסלמים. היהודים ודאי אינם משתוקקים לעליית הקיצוניים, מפני שהם יודעים מי יהיו הבאים בתור אחר כך. כשהניאו-נאצים יעלו לשלטון בברלין, הדבר הראשון שהם יעשו – עוד לפני שיצהלו ברחובות ובטרם ישבו על כיסאם – יהא למחות את זכר אנדרטת השואה כדי לבנות במקום ההוא את בניין הקאנצלר מחדש, כי שם נחרב. מות האנדרטה יסמל את תחיית הרייך, כעוף החול שנולד מאפרו, כפי שצרפת הוכרחה לחתום על כניעתה בשנת 1940 באותו קרון רכבת ממש, שבו נחתם חוזה ורסאי 21 שנים לפני כן. אותו הסכם שלום שהביא למלחמת עולם גדולה עוד יותר משהשפיל כה רבות את לב הגרמנים. לגביהם, הסטטיסטיקה אינה משקרת. כוונותיהם ידועות מראש מאז מתמיד.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.