מה היה עולה בגורלה של גליה מאור בימי המהפכה הצרפתית?

24/12/2014 ב- 07:31 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על מה היה עולה בגורלה של גליה מאור בימי המהפכה הצרפתית?
תגים: ,

כמה ימים לאחר טקס האזכרה שערכנו לכבוד יוהנס ברקו ז"ל הצעתי לאתגר את הרשויות. מה אם נקים אוהלים בגינת לווינסקי מבלי שנשתכן בהם? בפתח כל אוהל ריק נציב שלטים זהים עם הכיתוב: "זהו אינו אוהל", ונמתין להגעת פקחי העירייה. לא כולם חיבבו את הרעיון, ומי שתמך, הציע: אם נחליט על מיצג אמנותי, בואו נבנה מחדש את הגיליוטינה שהצבנו בשד' רוטשילד, ולידה נציב את השלט "זו אינה גיליוטינה". אני התנגדתי. אינני תומך נלהב בפרובוקציות שכאלה, בלשון המעטה. ודאי לא בקריאות מרומזות לשפיכות דם. אסור לתת לנהמת ההמון להשתלט על השיח הציבורי. הרועה אמור להוביל את העדר אחריו, ואוי לנו אם העדר יוביל אותו.

בסופו של דבר, לדאבוני, האלימות תתפרץ. בהפגנות נגד יוקר המחיה כבר ניפצו בריונים את זגוגיות הראווה של סניפי הבנקים. בפעם הבאה עלולים הם להעלותם באש ואחרי כן לצוד את ראשי הבנקים כשקלשונים בידיהם. ואז איש לא יוכל לעצור בעדם. לוואי שאתבדה וכבר לא מאוחר מדי.

ג'ואו אנלאי, ראש ממשלת סין, אמר בשנת 1972 כי עוד מוקדם להעריך את משמעות מהומות הסטודנטים שפרצו בצרפת ארבע שנים קודם לכן. דומני כי איש לא יכעס אם אעז להעריך את המשמעות של המהפכה הצרפתית שהתחוללה במאה ה-18: העם צדק. עריפת ראשי הבנקאים הובילה לצדק חברתי. המחיר בחיי אדם היה איום ונורא, אבל העם צדק בדרישותיו.

דומה שראשי בנק לאומי לא למדו את הלקח ההיסטורי, שהם מתגרים בגורלם. הרשויות האמריקניות חשפו לפנינו בימים אלה, כי בנק זה פעל במשך שנים בדרכים בלתי חוקיות לספק ללקוחותיו את כל התשתית הבנקאית הדרושה להם כדי להערים על רשויות המס בארה"ב. האמצעים הפסולים כאילו נלקחו מסרט ריגול: חשבונות קש, תיבות דואר אנונימיות ופגישות בגנים חשוכים ומקומות מסתור. פושעים שלא יכלו לעשות דבר עם כספם, הפקידו אותו בבנק. בדרך זו התעצמו רווחי בנק לאומי והונו במידה כה גדולה, עד שיכול היה להרחיב את הענקת ההלוואות באופן חסר תקדים. האם כך פעל כל השנים? החקירה לקראת סופה.

הבנקים הם האחראים העיקריים ליוקר הדיור בישראל, ולבועת הנדל"ן שמרחפת בספירות גבוהות מאד מעל ההיצע והביקוש שבשוק. כשהריבית במשק על הלוואות היא גבוהה, גדלה ההסתברות לחדלות פירעון. כשהריבית נמוכה כמו אצלנו, מורשים הבנקים להעניק משכנתאות מנופחות מאד, יותר אנשים מסוגלים לרכוש דירות נוספות לעצמם, ונוצר ביקוש הולך וגובר שאינו משקף את צרכי השוק. כשמחירי הנדל"ן מאמירים מעבר לכל פרופורציה, אזי הבנקים הם המרוויחים הגדולים. ראשית, הם מרוויחים מן הריבית על מתן המשכנתאות, ועל הנייר גדלים רווחיהם מפני שהדירות שנעשו יקרות הרי ממושכנות. בפועל, הן בינתיים שייכות להם, ולא לרוכשים.

זוהי הסיבה שהבנקים חרדים מצניחת מחירים דרמטית בשוק הנדל"ן: ערכה של הדירה הממושכנת יהיה שווה פחות מן המשכנתא שניתנה למען רכישתה. אם הרוכש לא יהא מסוגל לעמוד בנטל התשלומים, ייאלצו הבנקים לעקל את הדירה. מכיוון שהבנקים זקוקים תמיד למזומנים, יהיו חייבים למכור אותה בלית ברירה, ויעשו זאת במחיר הנמוך של השוק. כל דירה מעוקלת שתימכר, תגדיל את ההיצע בשוק ותוריד עוד יותר את מחירי הדירות. זהו מעגל קסמים שפועל נגד הבנקים, והם עלולים להפסיד הון עתק.

לעת עתה, תובעת ארה"ב 1.5 מיליארד שקל. בנק לאומי כבר הסכים לשלם את הקנס, ביודעו שהסכום העצום יתגלגל ללקוחותיו באמצעות כל מיני תשלומים משונים ועמלות מיותרות. גליה מאור, המנהלת לשעבר, שזכתה לבונוסים בסך מיליוני דולרים על הרווחים הפיקטיביים שהשיג בנק לאומי באמצעות עבירה על החוק, עדיין לא הראתה סימן כלשהו שבכוונתה להשיב את הכספים הרבים שקיבלה. בין אם ידעה או לא ידעה, היא עדיין אינה תופשת שההיסטוריה חוזרת על עצמה. היא עדיין אינה מבינה מה עומד להתחולל בארץ הזו ביום מן הימים, אם ימשיכו אנשים להתעשר במרמה על חשבונם של אזרחים שומרי חוק. כל העשירים, גם הצחים, יהיו החשודים המיידיים. יפשפשו בכיסם, לא בחטאם. מציע אני, אפוא, שתפקיד נא גליה מאור את הכסף בידי בית המשפט, תסגיר עצמה לחקירה פלילית בארה"ב, ואם תעמוד לה חפותה, כל גרוש יושב לה בחזרה.

עדכון: גליה מאור, באמצעות עורך דינה, רם "שיטת השקשוקה" כספי, מסרה כי בשבתה בכס המנהלת לא ידעה דבר (ואולי בכלל לא קרה דבר והקנס מיותר). משום כך, אין מן הראוי שתשיב לקופת הבנק את הקופונים השמנים שגזרה בגין רווחיו. זוהי תמצית דבריה. אף על פי שרווחים אלה, לטענת האמריקנים, מקורם בשוד לאור מנורת הגן.

עוד עדכון: בנק לאומי דורש לרשום את הקנס הענק כהוצאה מוכרת לצורכי מס, ודרך כך לגלגל חלק מהסתבכותה של גליה מאור על כל משלמי המסים בישראל – לא רק על לקוחות הבנק ומחזיקי מניותיו.

עדכון נוסף: המפקח על הבנקים הורה לבנק לאומי לפעול להשבת הבונוסים ששולמו לגליה מאור ובכירים נוספים בתקופה האמורה. כמו כן, קבע כי לא יוכלו לכהן עוד בתאגיד בנקאי עד תום ימי חייהם.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: