משחק מונופול חדש: דוד גילה נגד גוליית

23/12/2014 ב- 15:59 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על משחק מונופול חדש: דוד גילה נגד גוליית

פלח גדול מאד בציבור שואל מזה כמה שנים לאן נעלמה המחאה החברתית, והשאלה הזו מפתיעה מפני שאין לה שום יסוד. המחאה עדיין קיימת ובועטת, והאנשים שארגנו הרבה מפעולותיה בקיץ 2011 עודם פעילים בה בכל כוחם. אנו פוגשים אלה את אלה בהפגנות ואיש אינו נעדר, מלבד מתי מעט שעזבו לברלין…

אבל לא רבים יודעים מה אירע לפני שדפני ליף נטלה את כובעה והקימה את ביתה עם נוף אל תיאטרון הבימה. מדובר במשהו אזוטרי במיוחד, במחאה שולית של כמה אמנים מיוסרים, חודש לפני כן. ביוני 2011 הזמינו אותי צ'יקי ושמואלוף להצגה בשם 'אנרגיות טובות' (לימים אף הוצע לי להשתתף בה). לא אכחד, התייחסתי בביטול לדבריהם. מי יכול היה להאמין שמחזה המושתת כמעט במדויק על פרוטוקול בענייני גז ונפט יניע גלגלים אנרגטיים שאחריתם מי ישורנה. הפרוטוקול צמח מדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת באוקטובר שבשנה לפני כן, בהשתתפות יצחק תשובה, כמובן.

בשנתיים האחרונות התקיימו כמה תהלוכות רבות-משתתפים בסוגיית מאגרי הגז שלנו, המאגרים שתשובה השתלט עליהם. לא אכחד, הייתי ספקן מאד ביחס להצלחתם. מייאוש, כמובן. הגעתי אליהם על מנת לפגוש את החבר'ה המצוינים. באתי כדי להתמלא באנרגיות טובות במקום לחשוב שאין תקווה והכול רע. ולא התמלאתי. אחרי ביטול "התספורת" של נוחי דנקנר התעורר זיק של תקווה אבל גם הוא דעך. והנה, כמעט בניגוד לכל הסיכויים, השבוע ניצחנו. מי יפלל גבורות ישראל?

הימים היו ימי נתניהו השני. על פי דרישת הציבור התכנסה ועדת ששינסקי לקבוע שיוטל מס על רווחי מפיקי הגז. יצחק תשובה ניסה בכל מאודו להתחמק מן התשלום שיוטל עליו. לאחר שהפסיד, גילה הציבור לתדהמתו שתשובה מייעד את הגז שלנו לייצוא במקום לשוק המקומי. לשמחתנו, בג"ץ מנע זאת בעדו. או אז התברר שהאיש אינו מרפה מהגזל. הוא מוכר את הגז שלנו, הגז שלנו, במחיר מופקע לחברת חשמל, גוזר את הקופון השמן, ואת הפסדיה מגלגלת חברת חשמל לצרכנים בחשבונות הולכים וגדלים. הגם ירש וגם גנב?

בזמן שכולנו חשבנו שגילוי הגז יוזיל את מחיר החשמל, קרה ההיפך. המחיר תפח. עמדו שלוש דרכים בפני הרשויות, בעקבות הלחץ הציבורי: ביטול ההסכם הדרקוני שחתמה חברת החשמל; הטלת פיקוח על תעריפי הגז; פירוק המונופול של תשובה כדי ליצור תחרות בשוק הגז ודרך כך להוריד את המחיר. אולם בינתיים שום דבר לא זז. נתניהו השלישי פיטר את השרה לבני, הממשלה התפרקה והכנסת התפזרה. הייאוש הלך והתגבר.

והנה, במרוצת הימים האחרונים קרו נסים. יותר מאלפיים שנה לאחר "נס האנרגיה" בבית המקדש, ניצחו שוב היהודים את הקמים להחריבם. פתאום כתב המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שמאגר הגז 'לוויתן' עומד לבלוע את כולנו, ובזמן שהמדינה מתרשלת בטיפולה, המונופול של תשובה עלול לקנות את השלטון ולהפיל את הדמוקרטיה. ופתאום יו"ר רשות האנרגיה באיטליה הגיש דו"ח לפיו מחיר הגז בישראל הוא כפליים מהממוצע בעולם, והמחיר עוד יאמיר ויעלה עד שיגרום נזק אדיר לכלכלה. ופתאום יו"ר רשות החשמל קראה לראש הממשלה להתערב ביחס למונופול שהשתלט על הגז של כולנו. והיום, כך פתאום, דוד גילה, הממונה על רשות ההגבלים העסקיים, בחר באפשרות הנוחה ביותר, והחליט על פירוק מונופול הגז. נס חנוכה קרה לנו. אבל לא די בכך. עתה יש לפסוע צעד נוסף קדימה ולהטיל פיקוח ממשלתי על מחיר הגז, מאחר שקיום דואופול אינו מבטיח את הורדתו.

ישנה ממרה יוונית עתיקה שאומרת: "אל תהיה חזיר שמן מדי. הישאר חזיר קטן ותשרוד, כי את החזירים השמנים מעלים קרבן". תשובה מובל למזבח מפני שלא עיין בספר הפתגמים היווני, כנראה.

ראו גם:

אז מדוע תומכים מצביעי הימין במתווה הגז?
הלנצח נאכל חרב?
להמית את הרעיון כשהוא תינוק

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: