תמיהה על תהייתו של כרמי גילון בסרט 'שומרי הסף'

23/12/2014 ב- 04:50 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על תמיהה על תהייתו של כרמי גילון בסרט 'שומרי הסף'

מכירים הנכם את התחושה שבזמן צפייה בתוכנית אירוח על ענייני השעה, פוצח אחד המראיינים בסקירה נרחבת ומפותלת, מעוררת רושם רב, על אודות הנושא שבפתח הדיון, ואתם, שאינכם הדיוטות ובקיאים בפרטים, משתאים לגמרי מכל המלל שפלט מפיו? כך ודאי מרגישים אנשי שירות הביטחון שצופים בסרט 'שומרי הסף'.

אולם, ברצוני להתמקד רק במאורע אחד המוצג בסרט הזה – רצח יצחק רבין. המרואיין הוא ראש השירות בימים ההם, כרמי גילון. במהלך דבריו תוהה האיש הכיצד נורו חמש יריות לעבר ראש הממשלה, מבלי שאיש עצר ביורה:

"הכדור השני היה אמור להיירות על ידי אחד המאבטחים. ראש הממשלה ירד מוקף בחמישה מאבטחים. מאבטח שישי היה ליד האוטו. איש מהם לא ירה. כולם היו במרחק של מטר עד שניים מהרוצח".

"בוא נניח עשה זאת. ירה כדור ראשון. מה זה? שלושה מאבטחים יכלו להכניס לו כל אחד כדור בראש. ובפועל הוא יורה חמישה כדורים ועוד פוצע מאבטח".

חזרתי שוב ושוב לצפות בקטע הזה, שמא החמצתי דבר-מה, עד שחדלתי מכך בעיניים משתוממות והתחלתי לשאול עצמי איך פספס גילון את אמירת "זה סרק, זה סרק", בין מילותיו. אכן, הסרט 'שומרי הסף' רצוף בדיות פה ושם וחצאי-אמיתות למכביר שמעוותות כליל את האמת, אבל אלו פרטים השמורים ליודעי ח"ן. על אודות "זה סרק, זה סרק" הכול יודעים. ובכל זאת, גילון אינו מזכיר את המילים, ולא מפני חיסכון בפרטים טריוויאליים. גילון, במפורש, משמיט אותם כדי להקנות מראה חדש לאחת האפיזודות המאוסות בתולדות המדינה. האיש משמיע תהייה זועקת בשעה שכולם יודעים מהי התשובה: "זה סרק, זה סרק"! בגלל מילים אלו, שהושמעו בעת היריות, לא ניסה איש מכוחות הביטחון לסכל את הירי לעבר ראש הממשלה.

ההתעלמות מן המילים, אותה בחר גילון לעשות, אינה מהווה חיזוק לאיזושהי קונספירציה נסתרת של שב"כ. שומרי הראש של רבין טענו שאיש מהם לא אמר אותה. כך טענו. הם שמעו אותה. גם המתנקש העיד ששמע אותה. אולי שמע את המילים יוצאות מפיו. על כל פנים, המילים היו אלה שמנעו פתיחת אש לעברו. ולמרות זאת, כרמי גילון בחר להימנע מאזכור המילים, ולא עשה כך באמצעות הימנעות פסיבית, אלא בהימנעות אקטיבית ובוטה. הוא פסח במכוון על קטע מרצף ההתרחשויות, שבלעדיו משתנה כל חזית הידע על מה שהתחולל במאורע, ובלעדיו לא ניתן להבין מדוע הרוצח נותר חי. ועל כך מעז גילון לתהות.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.