יצחק לאור אינו ראוי לפרסים ציבוריים ולא בגלל שירתו ודעותיו

22/12/2014 ב- 08:26 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על יצחק לאור אינו ראוי לפרסים ציבוריים ולא בגלל שירתו ודעותיו
תגים:

ההחלטה המוקדמת, שהתבטלה בינתיים, להעניק פרס ציבורי מטעם מפעל הפיס ליצחק לאור, תפסה אותי מופתע עד מאד. אפילו מזועזע. בחילה קשה במיוחד פקדה את מחשבותיי. אין מחלוקת ששירתו קשה לעיכול, ותמהני אם הינה ראויה לכיבודים כלשהם, אבל מה כבר אני מבין בעניינים שכאלה. אם השפיעה על דורות של משוררים אנונימיים, ראויה אולי היא לפרס.

דעותיו החריגות של לאור ביחס לחברה הישראלית דווקא לכדו את תשומת הלב הציבורית, ואולי לא הובעו מתוך אמונה יוקדת, אלא כדי להשיג בעקיפין התמקדות במלאכתו הספרותית. אך מי ידע. מכל מקום, חופש הביטוי הוא ערך מקודש בדמוקרטיה, ואסור שהבעת דעה תשפיע לחיוב או לשלילה על מתן פרסים ציבוריים. מותר לתת למעי להתהפך, אבל אין זה רצוי שתחושת הכבס תשתלט על המוח. קבלת החלטות חייבת שתהא רציונלית ככל האפשר.

ברם, לגבי יצחק לאור האדם, לא איש השירים והדעתן, נפל דבר. זוכרני כיצד בשנת 2010, באופן מקרי ביותר, שלחתי ידי אל השמיכה, בלי משים, ובשגגה לחצה אצבעי על שלט הטלוויזיה והופ… אוזניי התנפחו כמו שלושה פילים שברחו מגן החיות. ארבע נשים, שאני סומך על שיקול דעתן, תיארו בקול בוטח מסכת הטרדות מיניות ומעשים תוקפניים שביצע בהן מחבר השירים. דעתי הנחרצת קובעת כי מי שאנס או שרצח אסור שיזכה לפרסים מטעם החברה. מסופקני אם יצחק לאור הוא חף מכל פשע, לאור התנהלותו האדישה ביחס לתלונות ההן, אולם אינני יושב בדין ומחליט. ירצה מחבר השירים לטהר את שמו, יתכבד נא ליזום חקירה פלילית שתברר עד שורש העניין את המקרים המדוברים. רק אז, אם יוחלט ששמו הוכפש לריק, זכאי הוא לקבל פרסים ציבוריים. לא לפני כן.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.