אין הפתעות: בליכוד עושים הכול בימים אלה כדי שלא ייבחר נשיא מזרחי

06/01/2014 ב- 08:08 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על אין הפתעות: בליכוד עושים הכול בימים אלה כדי שלא ייבחר נשיא מזרחי

בוז'י הרצוג ניחן בתכונות של מנהיג מלידה, סיפר לי אתמול אחד מגדולי התומכים בעמיר פרץ. בניגוד לפעילים רבים אחרים, הוא נותר חבר במפלגת העבודה ולא נדד אל 'התנועה' בראשות ציפי לבני.

כאחד שמכיר היטב את מרבית הנפשות הפועלות במפלגת העבודה, אני תמיד פוקח את אוזניי לשמע רכילויות פוליטיות. אין הרבה מה לחדש. מתוך להקת העיתונאים שתפסה טרמפ אל המשכורות השמנות בכנסת ישנה הערכה רבה רק לפעילותה של מירב מיכאלי. אבל היא אינה אהודה, כך הוא מספר לי. בגלל אופייה. מיקי רוזנטל נמצא בצד ההפוך של הסקאלה. אפס הערכה ישנה כלפיו. איש אינו מבין מה הוא עושה בכנסת. הוא אינו תורם בה דבר.

מה קורה אצלכם בדרום, שאלתי אותו. הוא כמעט מתייפח. שום דבר לא השתנה באמת, הוא מסביר בקול נכאים. המזרחיים עדיין עם ביבי. כאילו מדובר באח התאום שלהם מבטן ומלידה. אני שואל אותו האם הם מודעים לניסיונות של נתניהו להצניח נשיא אשכנזי בכוח. זה אינו מעניין אותם, משיב האיש ביובש, אבל גם הוא נסער מן הידיעות המגיעות מן הליכוד בחודשיים האחרונים.

פואד בן אליעזר, זקן חברי הכנסת, הוא המועמד המוביל לנשיאות במשכן המחוקקים. כולם מחבבים אותו. גם ביבי. כולם יודעים שיהא נשיא מצוין. האיש הזה מחובר אל העם בכל רמ"ח איבריו. חליפת הנשיא הבא נתפרה עליו בידי חייטי השרת במרומים. גם בנימין נתניהו יודע זאת, אולם ישנה בעיה: פואד נחשב לתומך המרכזי ורב ההשפעה ביותר של גבי אשכנזי במערכת הפוליטית. יחד עם עופר עיני הוא ניסה להפוך עולמות כדי שהרמטכ"ל הפורש ירוץ לכנסת בראשות העבודה. אבל ביבי רעד מפחד מן האפשרות הזאת וסיכל את יוזמתם. מאותה הסיבה ממש הוא חוטף פיק ברכיים כשהוא שומע את צמד המילים פואד ונשיא. ביבי חושש שהנשיא פואד בן אליעזר יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה על אשכנזי במקרה של כמעט תיקו בין הגושים, ובכוונתו לעשות ככל שיידרש על מנת למנוע פוטנציאל שכזה. לפיכך, הוא מטיל את כל כובד משקלו בשבועות האחרונים כדי שפואד לא ישיג רוב במרוץ לנשיאות. במילותיו שלו מתאר זאת ביבי כקרב הכי חשוב בקדנציה שלו. הוא מפחד.

פואד הוא מועמד השמאל. בכל תולדות הכנסת נבחר רק פעם מועמד הימין לנשיאות. היה זה האנס הסדרתי שיושב כעת בכלא בגין פשעיו. הליכוד שולט במדינה כמעט ברצף מאז 1977 אבל הוא מתקשה להציג נשיא מטעמו. לקראת סיום כהונתו של שמעון פרס החלו להזכיר את דוד לוי כמועמד הליכוד. האיש ראוי בהחלט לתפקיד הרם לא פחות מאשר פואד בן אליעזר. ברם, ביבי רק שומע את שמו וחרדה עצומה ממלאת את פניו. בסביבתו של ראש הממשלה מספרים מקורביו כי דוד לוי אומנם מזרחי כמו פואד, אבל ישנן שתי בעיות ביחס למועמדותו: הוא כבר חבר בעבר למחנה השמאל בראשות אהוד ברק והוא מזרחי. לדעת ראש ממשלת ישראל, הנשיא דוד לוי עלול להעדיף את גבי אשכנזי לאחר ספירת הקולות בקלפי. הוא אינו נרתע עוד מהנהגת השמאל וכמו כן, אשכנזי הוא ספרדי.

רק נשיא אשכנזי, הורה ביבי לפעיליו. שום מזרחי לא ישב על כיסא הנשיא. שואלים אותו מקורביו ומה על המצביעים המזרחיים של הליכוד. וביבי עונה להם בשלווה כי הם שבויים של מנהיגותו. לא מעניין אותם מי יהיה הנשיא. הם רוצים רק את ביבי. אכן, האיש הזה רודה בהם ומתעמר בילדיהם, והם ממשיכים להצביע עבורו בהמוניהם. ביבי צודק בהחלט.

את מי ביבי רוצה להריץ נגד פואד? בליכוד חוששים מחברי הכנסת של ישראל ביתנו. הם אינם בוטחים ברוסים, אז ביבי מציע את נתן שרנסקי על מנת ללכד את עולי חבר העמים סביב מועמדותו. שרנסקי אמור להיות הקלף המנצח של ביבי. כל מועמד אחר מהווה סכנה. הוא עלול להפסיד, ומכאן תתחיל תגובת שרשרת שבסופה יהפוך ביבי לפנסיונר. הוא נבעת מכך.

ובינתיים שמעון פרס עובד קשה. בעוד כמה חודשים ישתחרר מכבלי הנשיאות והוא כבר חושב קדימה. כמנהיג העל של מחנה השמאל הציוני רוצה פרס לאחד את כל המפלגות תחת ראשותו עד הבחירות הבאות. לאחר סילוקה של שלי יחימוביץ' אין עוד הבדלים עקרוניים או רעיוניים בין 'התנועה' של ציפי לבני לבוז'י הרצוג. והרי עמיר פרץ ועמרם מצנע שמשרתים את מדינת ישראל במפלגת התנועה היו בעצמם מנהיגי 'העבודה'. הם בשר מבשרה של המפלגה הזו. מקורביו של פרס עומדים גם לפנות לאילן גילאון וניצן הורוביץ ממרץ. ואולי כבר פנו. פרס רוצה לשמוע מהי דעתם. רק מטרה אחת ניצבת כעת לפני עיניו: לא הסכמי שלום ולא נעליים חדשות. המטרה היא הפלת ביבי מהשלטון ולשים במקומו את גבי אשכנזי.

אין זה סוד שהנשיא פרס הוא מגדולי המעריצים של אשכנזי. הוא כבר אמר עליו שהיה הרמטכ"ל הטוב ביותר שידעה ישראל מימיה, וכשהיו נפגשים ביניהם בשנים ההן היה פרס נוהג להצדיע לו בכל פעם שרא"ל אשכנזי היה בא לבקרו. עד כדי כך גדולה ההערכה בין שני האישים הדגולים הללו. על מנת שגבי אשכנזי ינהיג את השמאל לקראת הבחירות לכנסת יודע גם פרס היטב: יש לבחור בנשיא הנכון, ואז הכול יסתדר מאליו. וביבי? אנו נשכח מהר מאד ממנו. הוא לא יותיר שום חותם אחריו. כמו יצחק שמיר.

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.