בנורבגיה לא יודעים מה לעשות עם סנודן

02/01/2014 ב- 13:33 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על בנורבגיה לא יודעים מה לעשות עם סנודן
תגים:

הנורבגים בזים לאמריקנים. אין עם אחר בכל קצוות תבל שזוכה אצלם לכמות מופלגת כזו של בוז. כמו המשכילים הסיניים, גם בנורבגיה סבור הציבור כי ארצות הברית הגיעה להישגיה הכבירים בזכות יהודיה. ללא היהודים היתה זו ארץ אחרת ושונה. באותה נשימה שמחים הנורבגים על כך שבני דת משה לא בחרו להתיישב בארצם בהמוניהם. התיעוב וההערכה כלפי העם היהודי מצויים ביסוד האנטישמיות. היהודים כביכול מתוחכמים מדי ולכן מסוכנים מדי.

אדוארד סנודן אינו יהודי. הנורבגים מסוגלים לבדוק בכוחות עצמם שאינו יהודי, ברם, לא מעט אזרחים בעיר אוסלו מכנים אותו "יהודי". מחד, חלקם שמחים שאמריקה הגדולה נבגדה על ידי פשוט העם. מאידך, חלקם חשים איבה ומשטמה כלפי אותו "היהודי". מוטב שנוצרי לבן כמותם היה המדליפן. בכלל, באוסלו קשה למצוא תושב שיאמר כי קולומבוס גילה את אמריקה. הנורדים מתגאים בהיסטוריה של אבותיהם ובעובדה כי הם אלה שגילו את העולם החדש מאות שנים לפני שקולומבוס "היהודי" נקלע לשם בטעות בשליחות ספרד. כמו אדוארד סנודן, גם על כריסטופר קולומבוס מספרים כולם שהיה יהודי. והיהודים אינם אהודים בקרב צאצאי הוויקינגים. לדידם, בא יהודי אלמוני וגנב מהם את תהילתם כמגלי ארצות.

רואלד אמונדסן הוא גיבור עבורם. הוא היה האדם הראשון שהגיע לקוטב הדרומי והוא היה נורבגי. טריגווה גראן ופריטיוף ננסן, חוקרי הקוטב הצפוני, הם גיבורים עבורם והם היו נורבגים. תור היירדאל ששט על הרפסודה 'קון טיקי' מאמריקה הדרומית לפולינזיה הוא גיבור עבורם והוא היה נורבגי. וכמובן, גיבור בעיניהם הוא לייף אריקסון, ויקינגי שהוטבל לנצרות בנורבגיה בידי המלך אולף ה-1 בכבודו בעצמו, ובשליחות שהטיל עליו היה לאירופאי הראשון שדרך על אדמת אמריקה.

תהילת הנורבגים נסמכת על העבר הרחוק שלהם. הם נבונים דיים להבין כי בעידן של אימפריות ענקיות לעם הנורבגי הקטן יש תפקיד שולי בהיסטוריה החדשה. אולי משום כך הם גאים בהענקת פרס נובל לשלום לברק אובמה מיד לאחר שנבחר לנשיא. הנה, בכל זאת חרף ספקנותם הצליחו לחולל שינוי עצום. לתפישת הנורבגים, הפרס שניתן לאובמה כבל את ידיו ואת רגליו ובעיקר מפני כך לא יצא למסעות קטל סביב העולם. לפרט השולי לכאורה כי לאובמה יש אישיות משלו – ואולי בגלל זאת בחר להותיר את צבאו הרחק מעימותים חדשים – אין חשיבות בעיני הנורבגי המצוי. ההישג הוא נוצרי ולבן והוא של ארצו בלבד. אין הכוונה היא שאובמה הוא בובה והנורבגים הם שמושכים בחוטים. לא ולא, כי לדידם לאובמה אין חוטים. מדויק יותר לומר כי הנורבגים הם כולם סבא ג'פטו שבראו נשיא אמריקני כדמותם וכצלמם, אם כי חצי שחור.

ההערכה לנשיא אובמה, שהיא בבואה להערכת הנורבגים כלפי עצמם, מטילה אותם על סלעי הדילמה: כיצד נוהגים כלפי אדוארד סנודן. אותה ההתלבטות אינה קיימת עדיין ביחס למייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג'. הוא עדיין חשוד באונס סקנדינביות ונמלט מעונש בחפשו מקלט מדיני בשגרירות אקוודור שבלונדון. הרבה שוכחים כי אסאנג' נרדף באירופה לא בגלל שפרסם את המסמכים שגנב החייל האמריקני ברדלי מאנינג. עבירות המין המיוחסות לו הן שבעוכרו. כל עוד השבדים השכנים דורשים את הסגרת אסאנג' לידיהם קטן הוא הסיכוי שנורבגיה תעניק לו פרס נובל לשלום.

אותה ההתלבטות אינה קיימת עדיין ביחס לנשיא הרוסי ולדימיר פוטין. הנורבגים מעריכים מאד את ההישג העצום שלו בשנה שעברה, עת הגיע להבנות עם משטר אסד בסוריה על פירוק הנשק הכימי שלה. אולם רוסיה, אשר לה גבול משותף עם נורבגיה, אינה אהודה שם. השבדים מכונים שכנים. הרוסים מכונים אויבים פוטנציאליים. על כן, פרס נובל לשלום בשנת 2013 הוענק לארגון למניעת הפצת נשק כימי בעולם. קרי, מכבדים את ההישג של פוטין, אבל מבלי להעניק לו הכרה רשמית. כמו כן, מכבדים את צו השחרור של בנות 'פוסי ריוט', אולם זוכרים שחיללו בטומאתן כנסייה. מחד, הנורבגים הם ליברלים. מאידך, הצלב הנוצרי קבוע בדגלם. התנגשות הרגשות קיימת גם ביחס לסנודן "היהודי".

אין נכונה הטענה כי נורבגיה דחתה את בקשת המקלט המדיני של אדוארד סנודן בגלל לחץ אמריקני ובגלל הכבוד שהיא רוחשת כלפי הנשיא אובמה. הדחייה נעשתה באותה פרוצדורה שנדחתה הבקשה של מרדכי וענונו. זו הוגשה פעם אחר פעם על ידי בת זוגו הנורבגית Kristin Joachimsen – אשה מוזרה שמשמשת כפרופסור ליהדות אך אינה מחבבת את מדינת היהודים. כעת, היא פועלת במולדתה למען מתן פרס נובל לשלום עבור וענונו. לדידם של תומכיו הרבים בקרב אנטישמים נורבגיים הוא אביהם הרוחני של מאנינג, אסאנג' וסנודן. אם הם ראויים לקבלת הפרס, אזי הוא ראוי מהם.

אדוארד סנודן עודו חוסה תחת המקלט המדיני שהעניק לו פוטין. אולם, לכולם ברור כי אם יקבל את פרס נובל לשלום כי אז אפשר שלא יזדקק עוד לחסות הרוסית. האם אובמה, חתן הפרס בעצמו, יורה לעצור באשמת בגידה וריגול את סנודן, עם פרס נובל באמתחתו? ברי שהאפשרות היא קלושה.

אז מה עושים עם סנודן "היהודי" – הדעות חלוקות ברחוב הנורבגי.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.