מה היטלר חשב באמת על טבעונים וטבעונות?

19/12/2013 ב- 12:36 | פורסם בהמדור לשירות הציבור | סגור לתגובות על מה היטלר חשב באמת על טבעונים וטבעונות?
תגים: , ,

אינכם יכולים לדעת מיהו האדם באמת עד שאינכם נתקלים בו מחוץ לסביבתו הטבעית. במקרהו של האדם המודרני – זוהי הסביבה הטבעית מקדמת דנא שנעשתה זרה לו. וכך גיליתי שהידידה עימה יצאתי לטייל בערבה היא מופרעת. פקדה אותנו סופת חול וכשרצתה לחפוף את שיערה הנה התברר ששכחה להביא עימה שמפו. לא היינו רחוקים מסביבת יישוב, אולם היא סירבה בתוקף לקנות שמפו מסוג אחר בטענה שמא נוסה על בעלי חיים. אז היא חזרה הביתה עד תל-אביב והשאירה אותי שם לבד.

אני מכבד את אלה הרוצים להחרים מוצרי קוסמטיקה שנוסו על בעלי חיים בתהליך פיתוחם, אך אני סולד מכל אלה שכופים עלינו את רצונם ואת האמת הבלעדית שלהם, שאינה חופפת בדרך כלל את האמת המוחלטת. אי אפשר, בשם החרם, לעוות את האמת כאילו הינה פלסטלינה ולספר לנו שקרים על מנת לברוא מציאות יפה יותר; במיוחד כשהדברים קשורים בצורר אדולף היטלר. גם הוא סלד מאד ממוצרי קוסמטיקה בשל הפגיעה בבעלי החיים והיה נחרד בכל פעם שאווה בראון היתה מתאפרת לידו.

היטלר היה רגיש מאד לרווחת היצורים בטבע. כמה פעמים כשנתקלו עיניו בסצנה מבוימת בסרטי קולנוע שנראתה בה התאכזרות כלפי חיות, היה הצורר מכסה אותן בכוח באמצעות כפות ידיו, ולא מוכן היה להסירן משם עד שהבטיחו לו עוזריו כי הסצנה הסתיימה. כזה היה האיש.

היטלר היה מרבה לדבר באירועים חברתיים על הסבל הכרוך בהריגת בעלי חיים לצורך מאכל. סוגיה זו היתה לדידו חשובה מן המעלה הראשונה והוא פיתח כלפיה אובססיה. היה נוהג לתאר באוזני אורחיו בצורה הגראפית המזעזעת ביותר את קולות הייסורים, את הצווחות, את הנשימה האחרונה לפני מותן של החיות. וכשהיה מתאר זאת במילותיו היה נרעד כולו כאילו סבל ממש כמותן. קצף היה יוצא מפיו.

היטלר האכזר היה צמחוני אדוק ולא מטעמי בריאות בלבד, כפי שמספרים לנו הנוכלים. בריאותו דווקא ניזוקה מכך. בשנת 1931 החליט לחדול מזלילת בשר אחרי שהשווה אכילה של ירך חזיר לאכילת גופה של אדם, ומאז ניזון מכמויות גדולות של ירקות מימיים, מרוסקים או מעוכים, שגרמו לו לייסורי מעיים ולתחלואי בטן קשים. כך הפך למטיף למען צמחונות וטבעונות, וגם חרג הרבה מעבר לכך. לא לשווא כונה "ג'ינגיס חאן הצמחוני". תפישת עולמו היתה כה מגובשת עד כי ביקש אפילו לדחות ארוחות על טהרת הפירות והירקות, אותם אכל כנראה רק בלית ברירה. מנקודת ראותו, סבל עז היה נגרם לאומללים הללו בכל פעם שנתן בהם נגיסה. לפיכך, נמנע גם מלהעניק זרי פרחים לנשים בחייו באומרו שלא ירצח מיני צמחים למען אף אחת!

היטלר הביע פעמים רבות את שנאתו כלפי המלחמה, אותה יזם, כמובן. היה מסביר לרעיו ופקודיו כי בגלל התארכותה אינו מסוגל לשנות את תפריטם של הגרמנים, וייחל משך כל שנות המלחמה לבוא השלום על מנת שייכפה על הזולת סדר יום צמחוני וטבעוני. אכן, זוהי האמת. ההיסטוריה היא לפעמים כה משונה.

היטלר לא היה יוצא דופן מבין האנשים המרושעים ביותר שחיו עלי אדמות. יוסיף סטלין בערוב ימיו ביקש להיזון רק מגוויות של דגים שקפאו בנהר, שלא יצטרך חלילה לפגוע בנפש חיה. פול פוט, שהשמיד 1.7 מיליון קמבודים בני עמו, היה טבעוני רדיקלי שחס על עלי חסה פן ילעס בשגגה זחל חסר ישע. ואידי אמין, מגדולי הרוצחים באפריקה, ניזון כמעט אך ורק מתפוזים בשנותיו האחרונות, וסירב לאכול גזרים כי הוצאתם מהאדמה תביא כליון על הצמח כולו. כשהיו מתבוננים בו בפליאה, היה מתרץ מבלי מבוכה כי הפרי הכתום יסייע לכוח הגברא.

אינני יודע להסביר מדוע האנשים האלימים ביותר במאה ה-20 היו רגישים כל כך למצוקת בעלי החיים והצמחים. ביניהם ובין מרבית הטבעונים והצמחונים אין דבר וחצי דבר למעט רגישותם זו, ואני מכבד את דרך חייהם. ברם, כמה מן האלימים ביותר שפגשתי בימות חיי היו טבעונים וצמחונים. אלה הם אנשים שאינם מתייראים לכפות בכוח זרועם את האמונות שלהם. אלה הם אנשים ששבויים באובססיות ואינם מסוגלים עוד להיחלץ מהן. ואלה האנשים שישקרו לכם במצח נחושה כי היטלר לא היה צמחוני, וכי זהו שקר שאנו טופלים עליהם ועליו.

לעיון נוסף:

H. R. Trevor-Roper – Hitler's Table Talk 1941-1944: Secret Conversations

Bee Wilson. 1996. Mein Diat – Adolf Hitler's diet. New Statesman Vol. 127, No. 4406

Adam Leith Gollner – The Fruit Hunters: A Story of Nature, Adventure, Commerce, and Obsession

מילות מפתח: אדולף היטלר צמחוני, צמחונות, טבעוני, טבעונות, Vegetarianism, Adolf Hitler, Idi Amin, Pol Pot, Iosif Stalin.

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: