הפגישה בבית הלבן: אובמה חלק על דעת נתניהו ביחס לאיומים שנשקפים מאיראן

04/10/2013 ב- 07:54 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על הפגישה בבית הלבן: אובמה חלק על דעת נתניהו ביחס לאיומים שנשקפים מאיראן

החודש תתקיים פגישה נוספת בין איראן המתגרענת לשש המעצמות. זו תהא פגישה מכרעת עבור המערב. יתברר בה האם יש תוקף מבית להצהרותיו מרחיקות הלכת של הנשיא רוחאני או שהינו רק שליחו החייכן של עלי ח'אמנאי, המנהיג העליון, שמבקש לשטות בעולם בדרך לפצצה. מה תהא עמדת ארה"ב? האם תלך לקראת האיראנים או שתישאר זעפנית ותחמיץ פנים כמו ישראל?

אלה שאלות שאינן הרות גורל. כפי שדיווחתי ברשת החברתית לפני נאומו של נתניהו באו"ם, הקבינט הביטחוני החליט לבלום בדרך צבאית את פיתוח הנשק הגרעיני באיראן – לפני ייצורו. יום אחרי כן סיפר זאת ראש ממשלת ישראל גם לעולם. אם לא תסייע הדיפלומטיה, תישמע שאגת מטוסי הקרב מעל ארץ האייתולות. צה"ל מסוגל להכריע את איראן בקלות בלתי נסבלת. היא אינה מסוגלת להתגונן מפנינו. אין ברשותה כמעט שום יכולת הגנתית. לפיכך, היא מחזיקה בזרוע טרור הרסנית בלבנון השכנה. אבל אובמה אינו סבור שצריך להיחפז. בניגוד לדברים שמתפרסמים בתקשורת חדשות לבקרים, נודע לי אתמול כי מפת המודיעין של ישראל אינה תואמת את מפת המודיעין של ארה"ב. בזמן שנתניהו קורא לסלק את כל כמות האורניום המועשר משטחה של איראן, חלק עליו הנשיא האמריקני בפגישתם בבית הלבן. אובמה טען בפני נתניהו כי העשרת אורניום בדרגה נמוכה על ידי איראן אינה מסכנת את ישראל. האם יהא זה גם קו הפעולה של המערב במו"מ המתחדש עם איראן?

אין משמעות הדבר שאובמה אינו מחויב לביטחונה של ישראל. אפשר כי תפישת נתניהו היא לדעתו מחמירה מדי ואין צורך או אין סיכוי ליישמה. אז מדוע שלא ילך הוא מעט לקראת האיראנים? ברם, אובמה אינו רשאי להסיר את מרבית הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן ללא אישור הקונגרס, וכידוע, נתניהו אהוד ביותר על חבריו. אז כל מה שיכול אובמה לעשות כעת הוא להילחם נגד עמדת ישראל בזירה הבינלאומית. והוא נלחם ממש.

כידוע, אני חשפתי באופן בלעדי את הקשר המתחמם עם סעודיה ושכנותיה עוד בזמן שכלי התקשורת היו רדומים ולא תיארו כלל כדבר הזה. רק כעבור יומיים יצא ערוץ 2 בהכרזה כזאת, וכמובן ייחס לעצמו בלעדיות. והרי הדבר הוא כה מגוחך מפני שהציבור מחובר יותר לאינטרנט מאשר לטלוויזיה בימינו. והנה אני חושף כי ו'ושינגטון מפעילה לחצים כבדים על מצרים כדי שתגמיש את עמדתה בסוגיית איראן. הבית הלבן ומחלקת המדינה מבקשים לפרק את הציר החדש ישראל-מצרים-סעודיה. על הסעודים הם כבר אינם יכולים להשפיע. מצרים היא החוליה החלשה. ארה"ב יכולה להפעיל מנופים רבי-עוצמה על משטרו הצבאי של הגנרל א-סיסי.

בקרוב תתקיים פגישה בין נתניהו למלך ירדן על מנת לעדכן אותו בהתפתחויות המדיניות, ולחזק את הציר המתון במזרח התיכון נגד מאווייה של איראן ונגד רוח הפייסנות שמפגין המערב. יש לומר בבירור: לעת עתה, האמריקנים נחשבים גמורים במזרח התיכון. הסעודים פגועים מהם, המצרים פגועים מהם, הטורקים פגועים מהם והישראלים פגועים מהם. אלה הם ארבעת העמים החזקים ביותר באזור. לעומת זאת, האיראנים מקדמים בברכה את רוח הסכם מינכן, בדיוק 75 שנה לאחר שהמערב הפקיר את צ'כוסלובקיה. אולם ישנו הבדל עצום מאז. לישראל יש את היכולת לנצח את ההיטלרים החדשים בכל פינה עלי-אדמות. אם זו איראן חדשה לנגד עינינו, בקרוב נדע. הספירה לאחור החלה.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.