בעומאן קיבלה ישראל אור צהוב מסעודיה לתקוף את איראן

02/10/2013 ב- 13:19 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על בעומאן קיבלה ישראל אור צהוב מסעודיה לתקוף את איראן

בחודשים האחרונים הבהרתי שוב ושוב כי התקשורת משקרת. בניגוד גמור למסופר, ממשלת ישראל היא המתנגדת החריפה ביותר של משטר אסד. הדיווחים כאילו נשיא סוריה לא רע כל כך ליהודים היא המצאה שאין לה שום אחיזה במציאות. בנימין נתניהו ממוקד רק בניסיונותיה של איראן להתחמש בנשק גרעיני, וכל מאורע שיוכל להחלישה יתקבל בירושלים בברכה. נפילת אסד, על פי משנת נתניהו, היא טובה ליהודים.

עוד רבות יסופר בעתיד כיצד סייע המודיעין הישראלי באופן אקטיבי ובאופן פסיבי למורדים הסוריים, אולם הצלחותיו המרשימות לא תאפלנה על הישגי הדיפלומטיה הישראלית בתקופה מעניינת זו. אומנם אהוד אולמרט, רה"מ לשעבר, ביקר בסעודיה (לפי המסופר), אבל עיקר הישגיו, כפי שדווחו לי, היו ויתור פלשתיני על "זכות השיבה", וכמו כן, ויתור פלשתיני על ריבונות בהר הבית תמורת בניית גשר משטח פלשתיני היישר אל רחבת המסגדים. ואילו בנימין נתניהו השיג הרבה יותר מכך. הוא השיג הבטחה עמומה מסעודיה כי לא תיענה ללחצי ארה"ב בכל הקשור לתקיפה ישראלית באיראן. לכך פילל רה"מ מזה זמן רב.

בחודש שעבר נפגשו בעומאן נציגים מישראל ומסעודיה. הם שוחחו ביניהם על אינטרסים משותפים שיש לשתי המדינות במצרים. השיחה כולה נסבה על הענקת סיכוי למען שרידות המשטר הצבאי בקהיר. אולם, ברקע היתה הסכמה סעודית מוקדמת לתת לישראל דבר-מה שרצתה מאז ומתמיד.

כאשר מודעים לאותה הסכמה שבשתיקה, מובנת פתאום ההתנהגות הישראלית המוזרה כשסולק מוחמד מורסי משלטונו. נשיא מצרי מטעם 'האחים המוסלמים' היווה נקודת משען בטוחה לאסטרטגיה הישראלית מאז כינון הסכמי קמפ דיוויד. לפתע, השלום לא היה רק חתום על הנייר עם שלטון דיקטטורי. לפתע, השלום היה מקובל על מפלגה אסלאמית קיצונית שנבחרה בקולות העם. אם מורסי שמר על השלום, התקצרה הדרך לשימורו עד קץ הימים, כפי שאמרתי בעצמי בימים ההם. אבל נתניהו דחק באמריקנים לנטוש את מורסי ולא למחות על הפלתו. אובמה היסס והיסס, אבל ראש ממשלת ישראל לא הרפה עד שהחזרת הדיקטטורה הצבאית במצרים התקבלה על ידי ארה"ב והמערב. זהו המצב העכשווי. נתניהו ידע מה היתה תרומתו של שלטון מורסי לחיזוק השלום עם ישראל. הוא ידע כי קיים סיכוי לא מבוטל ש'האחים המוסלמים' ישובו לשלוט בקהיר באחד הימים, ואולי יתנקמו בישראל מפני שפעלה נגדם. אבל נתניהו, כמו במקרה הסורי, מעוניין בהשגת דבר אחד ויחיד: החלשת איראן. והוא השיג זאת.

הסעודים, שנודעו כיריביהם הגדולים של 'האחים המוסלמים', היו המומים מן האמירות שהושמעו בבית הלבן בגנות ההפיכה הצבאית בקהיר. לדידם, הנשיא אובמה מבקש למסור את העולם הערבי לידי הקיצוניים. הם הפעילו לחצים כבדים בו'ושינגטון, אבל האמריקנים לא נסוגו מאמירותיהם, עד שישראל התערבה לטובת הגנרל עבד א-סיסי. נתניהו גמר אומר לכרות כעת ברית עם הצבא המצרי, במחיר שיהא אולי כבד בעתיד. וסעודיה החליטה להוקיר תודה לישראל וביקשה לחמם את קשריה עימה כמעט באופן גלוי. קשרים חשאיים כבר מתקיימים מזה שנים ארוכות וראשי מוסד פוקדים את הממלכה השכנה מפעם לפעם.

הסעודים תפשו כי אובמה לא ינקוף אצבע לטובת האינטרסים של ממלכתם באזור. הוא לא יתמוך מרצונו במשטר פרו-מערבי במצרים, הוא לא יתמוך בסונים שנלחמים נגד אסד בסוריה, ובסופו של דבר, הוא לא יתנגד להפיכת איראן למדינת סף גרעינית. ועבור הסעודים, זהו אסון של ממש. ולכן, לאחר מאמצים לא מפרכים במיוחד הגיעו ישראל וסעודיה להסכם משלהם. ישראל תחתור ברצינות לשלום עם הרשות הפלשתינית תמורת ויתורים טריטוריאליים, וסעודיה לא תציית לארה"ב אם זו תדרוש ממנה לא להעניק "אור ירוק" לישראל כשזו תרצה לתקוף באיראן.

התקשורת מעולם לא ידעה מהו "האור הירוק" הזה. ובכן, כל עוד התנגד הבית הלבן לתקיפה ישראלית הוא לחץ על סעודיה לא לאפשר מסדרון אווירי בשטחה עבור חיל האוויר. "אור ירוק" פירושו היה שארה"ב לא תלחץ על סעודיה. עתה הבטיחו הסעודים כי לא ימנעו מסדרון אווירי. ישראל לא תיאלץ לעבור מעל שטחי ירדן ועיראק בדרכה להסיר את האיום הקיומי מעל ישראל.

וזהו אכן איום קיומי. כפי שסיפרתי בעבר, האורניום המועשר אינו מהווה איום קרוב על ישראל, אבל האיראנים החלו לחתור לשם השגת פלוטוניום, והקבינט הביטחוני הצביע בעד תקיפה ישראלית כדי למנוע זאת. לפי המידע שיש בידי ירושלים, אם משטר האייתולות יימצא על סף תהום, אפילו על רקע פנימי, הוא ישתמש בפצצות הפלוטוניום שברשותו כנגד ישראל. נתניהו לא יכול היה אתמול לאיים על איראן במלחמה מעל בימת האו"ם ללא הסכמת הקבינט. ישראל היא מדינה דמוקרטית, ורק החלטת ממשלה רשאית להציב אולטימטום צבאי כלפי מדינה אחרת.

אני סיפרתי על ההחלטה הזאת ברשת החברתית בזמן אמת יום לפני נאומו של נתניהו, וגם סיפרתי בשעה ההיא על הציר החדש ישראל-מצרים-סעודיה, שהתהווה מבלי שהתקשורת בכלל ידעה על קיומו, והנה הזכיר נתניהו ברמז מפורש את דבר הציר שחשפתי באופן בלעדי:

אם ישראל תאלץ לעמוד לבד, היא תעמוד לבד. אולם ישראל יודעת שכאשר היא עומדת לבד, היא מגינה על רבים אחרים. הסכנה של איראן עם נשק גרעיני והופעתם של איומים רבים אחרים באזורינו הובילו רבים משכנינו הערבים להכיר בעובדה שישראל איננה האויב שלהן. זה מעניק לנו הזדמנות להתגבר על עוינות ישנה ולבנות יחסים חדשים, ידידויות חדשות ולהפיח תקוות חדשות. ישראל מקבלת בברכה יחסים חדשים עם העולם הערבי הרחב. אנו מקווים שהאינטרסים המשותפים לנו והאתגרים המשותפים שמולם אנו מתמודדים יובילו לבניית עתיד של שלום.

בכלל, ניתן להסיק מנאומו של נתניהו כי אובמה יודע שישראל קיבלה "אור צהוב" מסעודיה וכבר לא אכפת לו כל כך. ניתן להסיק מן הנאום של נתניהו כי בדברו על איום במלחמה, יימנע המערב מהסרת הסנקציות מחשש שישראל תתקוף, וניתן להסיק כי בטהראן יודעים כי ישראל תממש את האיום הזה. היא תמיד תקפה בסופו של דבר מתקנים גרעיניים צבאיים במזרח התיכון.

איראן יודעת מהן יכולותיה שלה ומהן יכולותיו של צה"ל. אם צבא סוריה, אשר לו מערכות נ"מ חדישות, לא הצליח לדעת בשום פנים ואופן כי מטוסי חיל האוויר מצויים מעל דמשק עד שהופלו הפצצות, אז לאיראנים אין שום סיכוי לדעת גם כן. הצבא שלהם מיושן ביותר וסובל מנחיתות מכרעת ביחס למטוסי הקרב של ישראל. חיל האוויר מסוגל במשך שלושה ימים ולילות להשמיד לחלוטין את כל המתקנים הגרעיניים באיראן, ובמידה והאייתולות יחליטו לשגר 500 טילי שיהאב שיש ברשותם לעבר ישראל, מטוסינו יכולים להפוך את מתקני ייצור החשמל, בנייני הממשל ומוסדות הצבא לאבק של מדבר, מבלי שחייל איראני יוכל לעשות דבר.

החשש הישראלי הוא מפני תגובת חזבאללה, ולכן ישראל פועלת באופן נמרץ להבהיר באמצעים דיפלומטיים שקטים לעולם כולו: לבנון תוחזר לתקופת האבן בעימות הכולל הבא. המספר אינו מדומיין ממוחי: צה"ל נוקב במספר של 10-20 אלף הרוגים לבנוניים במלחמה טוטאלית בת כשבועיים. העולם צריך לדעת על כך מראש.

עדכון: כמה שעות אחר כך פרסם גם ערוץ 2 כי בכירים ישראליים נפגשים עם מקביליהם מהמפרץ הפרסי על רקע האיומים מאיראן.

ראו גם:  אישיות ישראלית בכירה ביותר נפגשה לאחרונה עם מקבילתה מאבו-דאבי

מודעות פרסומת

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.