העסקה עם ארה"ב: ישראל הסכימה להתפייס עם טורקיה תמורת היתר לתקיפת מערך הנשק הכימי בסוריה

06/05/2013 ב- 12:48 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על העסקה עם ארה"ב: ישראל הסכימה להתפייס עם טורקיה תמורת היתר לתקיפת מערך הנשק הכימי בסוריה
תגים:

לפני למעלה מחודשיים נתקלתי בהודעה מעניינת. "היוזמה הקטארית" קרא לה כותבה. בפורום הזה הוא סיפר על הצעה שקטאר תשלם לישראל תמורת מיגור שלטונו של אסד. כוחות צה"ל ישמשו שכירי חרב של הערבים. לפי דבריו, רק הציונים מסוגלים לבצע את המלאכה הזאת בזריזות. מה עלה בגורל ההצעה הזאת, אינני יודע. מאז, ראש ממשלת קטאר הודיע על יוזמה חדשה של הליגה הערבית: גושי ההתיישבות יסופחו לישראל תמורת מתן שטחים אחרים למדינה הפלשתינית.

אני כבר שכחתי מ"היוזמה הקטארית" כשב-3 במאי, בארבע בבוקר, העירו אותי מטוסי קרב מעל שמי תל-אביב בדרכם דרומה. באותן דקות בישרתי על המאורע המוזר. זו היתה הידיעה הראשונית בכל אמצעי המדיה הקיימים שרמזה על פעילות בלתי שגרתית של חיל האוויר. מאוחר יותר התברר כי ישראל הפציצה בסוריה. אז האם היתה עסקה עם קטאר? התברר לי שהיתה עסקה עם אובמה. הן הוא והן נתניהו הביעו דאגה לגורל הנשק הכימי בסוריה לאחר נפילת אסד. הם שוחחו על כך בטלפון לפני פגישתם בירושלים. נתניהו בישר לנשיא האמריקני כי בכוונת ישראל להפציץ בסוריה. אובמה הסתייג בשל ההבנות שהיו לו עם פוטין: רוסיה לא תסייע מבחינה צבאית למשטר אסד, והמערב לא יסייע למורדים מבחינה צבאית, אפילו לא בעקיפין. משעמד נתניהו על דעתו, החליט אובמה להשיג פיוס ישראלי עם טורקיה. נתניהו ושרת המשפטים החליטו בצוותא להיעתר לבקשתו. גם הטורקים מוטרדים מגורל הנשק הכימי.

עדכון (9 במאי 2013): דני איילון, שגריר ישראל בארה"ב וסגן שר החוץ הקודם, טוען אף הוא כי הפיוס עם טורקיה סלל את הדרך לתקיפה בסוריה.

מה שקרה מאז עזב אובמה את אדמת ישראל היה מסך עשן שנועד להסוות את תכנית הפעולה הישראלית. ב-23 באפריל הכריז תא"ל איתי ברון, ראש חטיבת המחקר באמ"ן, כי למיטב הבנתו עושה אסד שימוש בנשק כימי כנגד המורדים. ביום ההוא הייתי קול בודד שטען כי לא היה ולא נברא כדבר הזה. התקשורת בחרה להאמין לקצין הבכיר. בזמן שאני סיפרתי כי סוכני המוסד לא מצאו ראיות כאלה, התרבו הדיווחים על מבוכת אובמה לכאורה. הלה הודיע בירושלים כי התנהגות כזאת מצד אסד תהווה חציית קו אדום מבחינת ארה"ב. עתה גרס אמ"ן כי נחצה הקו. ברם, אובמה לא הובך. הוא היה בסוד העניינים. כל מה שאמר תא"ל ברון ביום ההוא היה מצוץ מן האצבע ונאמר בהוראת הדרג המדיני. ישראל ביקשה להכשיר את דעת הקהל בעולם להפצצותיה בסוריה דרך תיעוב-יתר של אסד. ואכן, הוועדה העצמאית של האו"ם בישרה היום כי לא נמצאו שום ראיות שאסד השתמש בנשק כימי. ישראל ידעה מכך, ארה"ב ידעה מכך, ועתה גם העולם יודע מכך, ובינתיים הספיקה ישראל להפציץ בסוריה כמה פעמים.

עדכון (17 בדצמבר 2013:): העיתונאי זוכה פרס פוליצר סימור הרש מפקפק באמירה כי אסד עשה שימוש בנשק כימי וטענותיו קשיחות במידע מוצק.

ב-25 באפריל הודיעה ישראל כי הפילה מל"ט ממערב לחיפה שטס לעברה. האצבע המאשימה הופנתה כלפי חזבאללה. אני כתבתי אז כי ספק רב אם יצא מלבנון ואם בכלל היה מל"ט אי-פעם. דובר צה"ל לא פרסם את סרטון ההפלה; לא נמצאו שברי הכלי בים; האו"ם טען שלא קלט מאומה; אוניה של נאט"ו ששהתה מול חופי לבנון ומסוגלת לקלוט בלון הליום שברח לילד בפארק תמנע, העבירה שדר שאינה יודעת על מל"ט; וגם חסן נסראללה הודיע לבסוף שמדובר בפברוק ציוני.

ב-29 באפריל החל תרגיל פתע אוגדתי ברמת הגולן, אליו גויסו כאלפיים מילואימניקים. למחרת בישרה התקשורת כי שר הביטחון לא ידע בכלל על קיום התרגיל בעת המתוחה הזאת עם סוריה. אני תמהתי באותו יום כיצד אפשרי הדבר. כתבתי כי לדעתי פועל בוגי יעלון באותה שיטה "אהוד ברקית" לפני מבצע צבאי, ומטעה את כולם. ואכן, צדקתי. מבצע צבאי יצא לדרך כעבור ימים אחדים. התברר לי כי בנימין נתניהו בכבודו ובעצמו אישר את קיום התרגיל. אם תפרוץ מלחמה עם סוריה בשל ההפצצות הישראליות, תהיה לו הוכחה שהממשלה נערכה לה היטב.

חיל האוויר, כאמור, הפציץ את סוריה לפני ארבע בבוקר ביום שישי שעבר. אחד מקוראיי דיווח לי כי גם הוא שמע את המולת המטוסים בדרכם צפונה. הוא מתגורר באחד מיישובי הבקעה. כך התברר נתיב הטיסה: מטוסי הקרב המריאו מבסיסי הדרום, טסו מעל בקעת הירדן, פנו מזרחה מעל אפיק הירמוך, וחדרו לתוך שטח סוריה דרך ממלכת ירדן. כך הם פעלו גם בגיחות הבאות. ירדן עצמה מעלימה עין במכוון, כפי שפורסם בהרחבה ב-22 באפריל.

אבל, כתבת אמריקנית החליטה על דעת עצמה לספר כי חיל האוויר הישראלי חושש להיכנס למרחב האווירי של סוריה. הרי מרטין דמפסי, ראש המטות המשולבים של ארה"ב, הזהיר מפני מערכת ההגנה האווירית "הצפופה והמתוחכמת" של הסורים. והתקשורת הישראלית, שאין לה מקורות משל עצמה, ציטטה בהרחבה את הטענה ההזויה הזאת. אני כתבתי שחיל האוויר פעל מעל סוריה עצמה, ואילו העיתונאים המשיכו לספר כי מטוסינו שיגרו טילים מעל אדמת לבנון בגלל החשש מנ"מ סורי. 'הארץ' ואתר YNET אף הגדילו לעשות והסבירו לנו על טילי 'פופאי' שבהם עשו שימוש מהמרחב האווירי של לבנון. אך כדבר הזה לא היה ולא נברא. ראשית, מדוע לפעול מעל שטח לבנון אם אפשר לשגר את הטילים מעל שמי רמת הגולן בקלות רבה. שנית, צבא לבנון דיווח שלא זיהה שיגורי טילים ממטוסי הקרב שחגו מעל שמי ארצו. שלישית, בהפצצות הבאות העידו מאות אלפי תושבי סוריה כי שמעו מטוסי קרב מעליהם, וכמו כן, כפי שניתן לראות בסרטוני החובבים, לא נעשה שימוש בטילי אוויר-קרקע, אלא בפצצות חודרות בונקרים (עשויות מאורניום מדולל, החזק יותר מפלדה, כדי לחדור את הביצורים).

ופתאום הסנטור ג'ון מקיין מלגלג ואומר: הגנרל דמפסי העיד שוב ושוב שמערכות ההגנה האווירית הסוריות הן בלתי ניתנות לפיצוח – נראה שהישראלים הצליחו לחדור אותן די בקלות. ואילו אתר וואלה מסביר היום כיצד פעלה ישראל מעל שמי סוריה.

ב-3 במאי אחר הצהריים נשמעה אזעקה עולה ויורדת ברמת הגולן. כעבור כמה שעות היא נשמעה מחדש. התושבים התבשרו בשתי הפעמים כי מדובר באזעקת שווא בשל תקלה, אך התברר לי כי היה זה ניסוי צופרים בהנחיית פיקוד העורף, במסגרת הוראות כלליות של המטכ"ל. רא"ל בני גנץ התכונן לגרוע מכל. אי אפשר היה לדעת אם סוריה תבחר להגיב אחרי ההפצצות הבאות. ואכן, ב-5 במאי הפציצה ישראל בשנית את דמשק וסביבותיה.

אז מה הופצץ בסוריה? בראיון לערוץ 10 ששודר ב-1 במאי גילה אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, כי יתכן שחזבאללה כבר מחזיק בנשק כימי. לאולמרט יש אינטרס ברור להראות לציבור שהוא מצוי בפרטים, ואילו לעמוס גלעד שגרס ההיפך ממנו יש אינטרס להוליך שולל את מאזיניו. לכן, התבססתי על רמזיו של אולמרט וכתבתי בכל הימים האחרונים כי המטרה המרכזית של יעדי התקיפה בסוריה היו מתקני הנשק כימי, מטילים שמסוגלים לשאתם ועד מעבדות הפיתוח. התקשורת טענה כי מדובר אך ורק בנשק קונבנציונאלי, והתעקשה לספר זאת שוב ושוב ושוב, עד שהתברר כי ישראל עמדה בהסכם שלה עם האמריקנים ופגעה במערך הכימי של סוריה – הנשק האסטרטגי שלה. לכן, הסורים זעמו כל כך ואיימו בתגובה צבאית. ואילו צה"ל נערך לה בעוד מועד באמצעות תרגיל אוגדתי וניסוי צופרים. בניגוד גמור להודעות המתבשרות בתקשורת, ישראל בכלל לא ניסתה להרגיע את אסד, אלא העבירה לו באמצעות גורם אירופי מסר חד וברור כי במקרה של מתקפה נגדה יושמד חיל האוויר הסורי וכל מבני הממשל של אסד, ובינתיים פועלת ההרתעה בעוצמה רבה.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.