חיוכו המבויש של האסיר איקס ואז הוא נעלם

25/04/2013 ב- 19:44 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על חיוכו המבויש של האסיר איקס ואז הוא נעלם
תגים: , ,

בחג הפסח הגיע לידיי סרט וידאו בן 20:12 דקות. סרט פרטי שבו נראה גם בן זיגייר בחברת חוגגים אחרים. הוא צולם בתקופת שירותו במוסד. כמה מן האנשים סביבו עבדו יחד איתו. כבר אינני יכול למנות את הפעמים בהם צפיתי בו, שר, מניף ידיים לצדדים, מסתיר חיוך מבויש מן המצלמה. לפתע הוא שולח מביט מרצין בן שבריר שניה שדועך בבת אחת, כאילו עיניי המתבוננות בו חשפו פתאום את המתחולל בנפשו. ואז המצלמה עוברת אל זוג אחר שישב לצידו. וזיגייר נעלם מן הסרט עד תומו. ובכל עת, אני מבקש להבין מהי הסיבה הדחופה להיעלמותו. מה קרה שם שגרם לו לעזוב בחופזה. בדקה ה-9 נשמע קולו של זיגייר. הוא אומר: רותי, הנעליים לבנו… ואז נקטעים דבריו בפרץ צחוק שבא מחוץ לתמונה.

אבל הדבר שלוכד במיוחד את תשומת הלב פעם אחר פעם הוא המבט שמפנה בן זיגייר כשמישהו ברקע קורא: דן, דן. זיגייר מסתכל עליו כאילו קרא האלמוני בשמו. זהו זיגייר כחול-העיניים שם, ובעת ההיא מישהו קרא לו דן.

בשבוע שעבר שוחחתי עם חברו של זיגייר לספסל הלימודים. הוא פגש אותו באוסטרליה בשנת 2009. הוא לא ידע ששמו כבר אינו זיגייר. באותה תקופה פעל בזהותו בנג'מין זיגייר אחר במילאנו. חשוב להדגיש בגלל הבלבול שזורעת התקשורת: ישנם שני בנג'מין זיגייר. האחד היה באוסטרליה בשנת 2009 והיה קרוי בנימין אלון, והשני היה באיטליה באותם מועדים ממש. האחד נולד עם השם הזה והשני השתמש בשמו לצרכי המוסד. בנג'מין זיגייר הבדוי הסיר את הפרופיל שלו מאתר 'פיפל' כמה שעות לפני חשיפת הפרשה בטלוויזיה האוסטרלית. הוא עשה זאת מארצות הברית. הוא נכנס לחשבון שלו ומחק אותו. מדוע המתין כה הרבה זמן? זיגייר האמיתי כבר היה מת תקופה ארוכה. אינני יודע מדוע התעכב. מכל מקום, אני פרסמתי באותו יום ממש כי הפרופיל הוסר מ'פיפל', וכי בנג'מין זיגייר כלשהו פעל במילאנו. רק למחרת נודע הדבר גם בכלי תקשורת זרים.

בנג'מין זיגייר האמיתי גויס למוסד רק בגלל דרכונו האוסטרלי. אחרי שעיינתי בתיקו הצבאי הדבר ברור כשמש. כפי שכתבתי ב-22 בפברואר, זיגייר סבל מטראומה נפשית. אין שום אפשרות ששירות הביטחון הכללי, שבדק את מידת התאמתו לעבודה במוסד, לא הבחין בדף בן 28 שורות. הוחלט במוסד להעלים עין מן הממצאים. האזרחות הזרה היתה חשובה יותר.

בחקירת סיבות המוות, שפורסמה היום, נרשם: במהלך בדיקות פסיכיאטריות מיום ה-14 בנובמבר 2010 ציין הפסיכיאטר הבודק ד"ר ש.ד. כי המנוח דיווח על שני ניסיונות התאבדות בעברו וכי אובחן כסובל מהפרעת חרדה.

חודש אחרי כן התאבד זיגייר בתאו. כפי שבמוסד הוחלט להעלים עין מבעיותיו הנפשיות, כך קרה גם בכלא איילון. איש מעולם לא התעניין בצרותיו. לא רק בבית הסוהר היה חסר זהות, אלא גם במוסד. הכירו אותו, כמובן, אך זהותו האמיתית נשללה ממנו. היא שימשה מישהו אחר במילאנו, וזיגייר עצמו לא עניין אף אחד.

פרסום חקירת סיבות המוות של זיגייר סותם את הגולל על הפקפוקים ביחס לידיעותיי אודות הפרשה בהשוואה לעיתונאים שפרסמו דברים שהמציאו ממוחם, וחלק מהציבור נטה להאמין להם.

אני פרסמתי באופן בלעדי כי נוצר קרע בין משפחת האלמנה לבן זיגייר בגלל משפטו, וכי שב"כ חיפש מכתב בתאו שנודע על קיומו לאחר שהתאבד. בשום כלי תקשורת לא פורסמו הדברים הללו. ואילו השופטת-החוקרת מציינת כי הקרע בין האלמנה לבן זיגייר וקיומו של אותו מכתב היו אלה שהובילו להתאבדותו, כפי הנראה.

כך כותבת השופטת דפנה בלטמן-קדראי: ב-15 בדצמבר 2010, ביום מותו, "בשעה 11:10 נכנסו לתא המנוח אשתו ובתו הקטנה אשר אותן ליווה מש"ק המודיעין. בשעה 12:05 נכנס מש"ק המודיעין לתא על מנת ללוות את בני משפחתו של המנוח החוצה, ובעדותו מסר כי הבחין שהמנוח בוכה, עצבני ונסער. המנוח ביקש למסור לאשתו פתק שהחזיק, אולם מש"ק המודיעין סירב ובתגובה לכך קרע המנוח את הפתק והביע זעם".

"בחומר הראיות נכללות עדויות לגבי תכני המפגש בין המנוח לרעייתו. מאלה נלמד כי אלה כללו הודעה קשה למנוח".

אני יודע מה קדם לפגישה המשפחתית האחרונה בתאו של זיגייר. במהלך החודשיים האחרונים הוטחה כלפיי ביקורת קשה ביותר על כך שחשפתי שלא לצורך פרטים אישיים רבים מדי אודות המשפחה. אני טענתי להגנתי כי בגלל הסיפור האישי התאבד זיגייר וכי חשפתי קצת שבמקצת. עתה התברר לכול כי כך סבורה במידה רבה גם השופטת, ואני צדקתי בטענתי.

אני חשפתי קצת שבמקצת. יכולתי להוציא לאור ספר עב-כרס אם חפץ הייתי לדווח את מלוא פרטי הרכילות החושפניים שהגיעו לאוזניי על המתחולל בין שתי המשפחות, זו של זיגייר וזו של האלמנה. אי אפשר להאמין עד כמה גדול היה הקרע ביניהן, ואולי אף התרחב מאז. אני התקשיתי להאמין והמקור שלי התעקש כי הוא איננו מגזים.

כך כתבתי ב-19 בפברואר:

גם מידע רכילותי מוצא את דרכו אליי ואני נמנע מלשתף את קוראיי משום צנעת הפרט ומכיוון שחלקים ממנו אינם חשובים לפענוח התעלומה. אולם, ישנם שני נדבכים מעניינים שאני מבקש לספר, אפילו אם אינם מהימנים לחלוטין או שיתבררו כחסרי מהות בסופו של דבר.

בשיחות הרקע שלי עם המקור במשפחה האוסטרלית שאלתי שאלת תם האם הצד שלה ממשיך להיפגש עם שתי בנותיו של איקס. להפתעתי, הדיון הוסט מיד לכיוון אחר. אז חקרתי בעדינות את ידיד המשפחה, שהתגלה עד כה כמקור לא אכזב, ושטף של אינפורמציה זרם אליי, אך רק במעמד צד אחד. גרסת המשפחה האמריקנית אינה ידועה לי.

לדבריו, עוד בזמן מעצרו של איקס התגלעו חילוקי דעות קשים בין שתי המשפחות. הצד האוסטרלי ביקש לשכנע אותו לכפור באישומים נגדו, ואילו הצד האמריקני שידל אותו להודות תמורת הקלה בעונש (כנראה, בלחץ הרשויות הישראליות). נוצר קרע בין המשפחות שקרע עוד יותר את ליבו של איקס. בניגוד לדבריו של אביגדור פלדמן, שטען כי מצא אותו שליו ורגוע, איקס היה במצב נפשי ירוד ביותר בימיו האחרונים. הוא לא הצליח לאחות את הקרע בין המשפחות, וכולו היה פקעת של עצבים מרוטים. הלחץ עמד להכריע אותו.

האם הלחץ הזה תרם להתאבדות?

לפי המקור, כך באמת טוענת המשפחה האמריקנית. לסברתה, איקס התאבד בגלל שמשפחתו במלבורן כפתה עליו לא להודות ולא להגיע לפשרה, על מנת שלא יביכה וימיט קלון עליה.

אינני יודע מהי ההודעה הקשה שמסרה האלמנה למנוח. היא אינה רוצה לשוחח איתי. כל מי שאני פונה אליו מבקש את סליחתי ואומר כי הרשויות נקבו בשמי במפורש כמי שנאסר לדבר עימו.

ניתן לנחש מה היתה הבשורה בפיה, וכיצד נשבר זיגייר בשל דבריה.

מה הוא רשם במכתב שביקש למסור לה? אינני יודע.

אבל עתה יודע אנוכי כי מש"ק המודיעין דיווח לאנשי שב"כ אודות מכתב זה. אלה הגיעו לתא הכלא מיד לאחר ההתאבדות, סילקו את כל האחרים מן הזירה ומנעו את כניסתם אליה במשך שעה ארוכה. בזמן הזה הם חיפשו אחר קרעי המכתב, שמא הטמין אותם זיגייר היכן שהוא. הם לא עזבו עד שמצאוהו.

כך כתבתי ב-15 בפברואר:

איש מבני המשפחה, למיטב ידיעתי, לא הורשה לצפות בסרט האבטחה שתיעד את רגעיו האחרונים של איקס. אף לא בשעות שאחרי כן, כשאנשי שב"כ חיפשו בתא מכתב כמוס – כך סופר לי – שאולי הסתיר שם האסיר.

שמורה אצלי התכתבות עם פרשן בטחוני שטען בפניי כי זיגייר לא רשם שום מכתב אישי ביום התאבדותו. היום שלחתי לו תזכורת. הוא טרם ענה לי.

המשך יבוא.

זה היה אחד השירים האהובים ביותר על בן זיגייר. כך סיפרה לי חברתו לשעבר.

קראו גם את רשימותיי:

הסיפור האמיתי אודות האסיר איקס: כרוניקה של מוות ידוע מראש

בלעדי: גילויים חדשים בפרשת האסיר איקס

הסיפור שלא ידעתם: כך גויס האסיר איקס למוסד הישראלי ונתפס

תעלומה אמיתית: האם האסיר איקס בדה את א' מליבו כסיפור כיסוי לפעילות במילאנו?

הותר להביע: נתבררה אשמתו של האסיר איקס

מדוע חידת מותו של האסיר איקס לא רצתה להתברר?

מה היו הכשלים בפרשת האסיר איקס?

פרשת האסיר איקס: הקללות, חומרי החיטוי, והאמת שצצה פתאום

כיצד שר האוצר יאיר לפיד קשור אל האסיר איקס?

מה אינני יודע על האסיר איקס?

דר שפיגל יצא מדעתו: האם האסיר איקס הוא הבוגד הגדול בתולדות המדינה?

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: