איך מתעדים התפוררות של אימפריה?

20/04/2013 ב- 14:05 | פורסם בענייני דיומא | סגור לתגובות על איך מתעדים התפוררות של אימפריה?

מישל פטרוצ'יאני היה איש קטן-קומה במיוחד. במשך שנים התהלכה אגדה כי ייצרו עבורו פסנתר כנף זעיר-מידות. אחרי מותו נודע לי שידיו היו בגודל נורמאלי. בליל ה-29 באפריל 2003 האזנתי לנגינתו בחווילה נאה שבמבשרת ציון. שעת חצות כבר חלפה, ומתוך המוסיקה השקטה צלצל פתאום הטלפון: "הדליקו את הטלוויזיה. היה פיגוע במייק'ס פלייס".

מייק'ס פלייס? הייתי שם פעם אחת, הרהרתי לעצמי. אבל פתאום התברר כי לא בסניף הירושלמי מדובר. ומרוב ההמולה שהתרוצצה במוחי נשתכח ממני שביליתי לא מעט בסניף התל-אביבי בחברתה של ד"ש.

שעה אחר כך הייתי בטיילת של תל-אביב, עיר הולדתי. מאות בני-אדם, אולי אלפים, היו שם לכל אורכה. בשעה שלוש לפנות בוקר יכלו גם פעוטות למנות באצבעותיהם את מספר ניידות המשטרה. מישהו בא ושאל מה קורה. אחר ענה לו: מסתובב פה מחבל חי ומסוכן. וכך נסתיימה השיחה. למחרת נפלטה גופתו מן הים. בלי פאניקה.

סגירת הטיילת למעבר הולכי רגל? פינוי הרחובות הסמוכים?

תרועות ניצחון? חגיגות שמחה?

למה, בעצם?

בעוד מאה שנה, כשההיסטוריונים יספרו על נפילת אמריקה, הם ודאי לא ישכחו לכתוב: לאחר שנודע על לכידת המחבל שביצע את הפיגוע במרתון בוסטון, יצאו המונים לרחובות. הם קראו "U-S-A, U-S-A", הניפו את דגלי ארה"ב ושרו את ההמנון, ובכל פעם שחלפו לידם שוטרים הם קראו קריאות שמחה והריעו להם.

לא כך זה נראה לפני כן. במשך כמעט יממה היו מיליוני תושבים נתונים בעוצר. אין איש יוצא ואין איש נכנס. עיר שלמה היתה משותקת. בכל פינה מרחובותיה צעדו בסך רבבות חיילים ושוטרים. כלי רכב משוריינים חצו את הכבישים בבהילות. מסוקים חגו ממעל בלי הפסק. תפאורה של מלחמה כוללת. מעולם לא נראה מחזה כזה. אף פעם לא התנהל מרדף גרנדיוזי ומטורף אחר אדם יחיד כלשהו, אשר ספק אם יכול היה בכלל להתגונן, ודאי לא לתקוף מחדש.

מבחינת יחס של עלות-תועלת היתה זו פעולת הטרור המוצלחת ביותר בהיסטוריה. המעצמה החזקה ביותר נכנעה לפחד, לאיום הזעיר שבזעירים. אמריקה יצאה מדעתה מרוב היסטריה, והשתגעה עוד יותר לאחר שהביסה את הקטן שבאויביה. נתפס המחבל החובבן. מפגני צהלה כאלה לא נראו כמותם בעולם. נאמנות עיוורת לשיגיון. כך נראית אימפריה מתפוררת. הפטריוטיות היא נשקם של החלשים. אין לי מושג אם מישהו אמר זאת לפניי, אבל אם אמר, הוא צדק. וכשיצורים חיים מפגינים חולשה, מיד עטים עליהם אוכלי הנבלות. עוד טרור, עוד תהלוכות שמחה, עד שבא הקץ.

.

Boston_Marathon_bombings-1

.

Boston_Marathon_bombings-2

.

Boston_Marathon_bombings-3

.

Boston_Marathon_bombings-4

.

Boston_Marathon_bombings-5

.

Boston_Marathon_bombings-6

.

Boston_Marathon_bombings-7

.

Boston_Marathon_bombings-8

.

Boston_Marathon_bombings-9

.

Boston_Marathon_bombings-10

.

Boston_Marathon_bombings-11

 

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.