נמלים רובוטיות קונות דיסקים מזויפים בתחנה המרכזית

02/04/2013 ב- 09:46 | פורסם בדברים מעניינים יש בעולם | סגור לתגובות על נמלים רובוטיות קונות דיסקים מזויפים בתחנה המרכזית

היה זה סתם עוד יום בשנת 1994. נדברתי להיפגש עם ידידה אחת בתחנה המרכזית של תל-אביב. רצינו לרכוש בחנות תקליטורים כמה אלבומים. אני נזכר בערגה בימים ההם. היינו מדפדפים במשך שעות בין אריזות הפלסטיק המרובעות, ממתינים בתור הארוך כדי להקשיב באוזניות לאריכי נגן בלתי מוכרים, ואחר כל זאת מפשפשים ומפשפשים בארנק, עד שמוצאים כמה שטרות שהספיקו בקושי לזוג תקליטורים חדש באוסף. הדרך הארוכה דאז התקצרה היום ללחיצת עכבר אל מול המחשב. ולמי בכלל אז היו טלפונים סלולאריים, וכך רצה הגורל שידידתי אבדה לה במבוכים הבלתי נגמרים של תחנת האוטובוסים.

לא התעצלתי. ניגשתי למשרדי הנהלת התחנה. הצגתי את עצמי כחוקר נמלים מאז גיל רך, ומיד ביקשו לסלק אותי משם. התעקשתי להישאר. הסברתי כיצד נמלים מוצאות את דרכן, כשהן עוקבות אחר אותות כימיים שהשאירו חברותיהן על השביל, והצעתי לעשות אותו הדבר בתחנה המפותלת. חומר כימי יונח בהצטלבויות שבין הפרוזדורים הארוכים, ומי שידרוך עליו, ימשיך ללכת בתוכם על משטח מגע אלקטרוני. ככל שהעקבות תצטברנה על אותו משטח, כך יזהר השובל באור חזק יותר, והציבור יוכל להשתמש בחוכמת ההמונים הזאת על מנת לנווט את דרכו. ואז פנה אליי איש גס רוח ואמר: אתה אידיוט או עושה את עצמך? המטרה שלנו היא בדיוק לגרום לאנשים לתעות בתחנה. אנחנו רוצים שיגיעו גם לחנויות שנמצאות מחוץ לדרך הקצרה שלהם אל האוטובוס.

הסיפור הזה כבר הפך לאגדה בקרב חבריי ורעיהם, ומי שאינו מכירני מהם אולי סבור שלא קרה באמת. אלא שהמציאות טופחת על פני הספקנים. מדענים פיתחו לאחרונה שיטה דומה. הם ייצרו רובוטים זעירים בצורת קובייה, שמופעלים באמצעות מנועי שעונים ונעים על גלגלים בגודל מטבע. הרובוטים תוכנתו לנווט על ידי שלושה כללים: נסיעה אקראית בכיוון נתון, התרחקות ממכשולים בהם נתקלו, ומעקב אחר שובל אור שמפיצים רובוטים אחרים. בניסוי נתגלה כי הרובוטים הצליחו למצוא את המסלול הקצר במבוך.

אולם, גם שיטה מעניינת זו הינה מוגבלת. הרובוטים נזקקים לקלוט אור ממקור ראשוני כדי לנווט במבוך. כלומר, הם תלויים בנוכחות פיזית של רובוטים אחרים בקרבתם. אצל הנמלה מפותחת השיטה לבלי היכר. היא אינה נזקקת לרעותה כדי למצוא את דרכה. די לה רק באותות הכימיים שהותירה אחריה. זו היתה גם הצעתי למנהלי התחנה המרכזית. יש לומר כי במסגרת לימודיהם פונים אליי סטודנטים בדואל ומבקשים רעיונות לפיתוחים הנדסיים שיש בהם מחיקוי הטבע. הצעתי להם לפתח את הרעיון שלי, אבל עד כה אף אחד לא יישם אותו בפועל. אפשר להצטער על כך.

לקריאה נוספת:

Simon Garnier, Maud Combe, Christian Jost & Guy Theraulaz. 2013. Do Ants Need to Estimate the Geometrical Properties of Trail Bifurcations to Find an Efficient Route? A Swarm Robotics Test Bed. PLOS Computational Biology.

מודעות פרסומת

בלוג בוורדפרס.קום.
Entries וכן תגובות feeds.