דר שפיגל יצא מדעתו: האם האסיר איקס הוא הבוגד הגדול בתולדות המדינה?

29/03/2013 ב- 21:16 | פורסם בהמדור לשירות הציבור, ענייני דיומא | סגור לתגובות על דר שפיגל יצא מדעתו: האם האסיר איקס הוא הבוגד הגדול בתולדות המדינה?
תגים: , ,

כשנודע לוילי זיגייר, דודו של האסיר איקס, כי דר שפיגל הכריז בכתבה סנסציונית כי בן זיגייר הוא הבוגד הגדול ביותר בימיה של ישראל, הוא נתקף בתדהמה מרוב זעזוע. מעולם לא שוחחתי איתו. הוא מסרב לדבר עימי. אבל אני מצוי בקשר עם סביבתו הקרובה ביותר. וילי זיגייר, כנראה, הוא האדם שהדליף לרשת ABC האוסטרלית את המידע אודות התאבדות אחיינו. והוא חושש. בניגוד לאחיו השתקן והמופנם, וילי הוא המרדן במשפחה.

שניהם מוכרים מאד במלבורן. האב ג'פרי הוא ממנהיגי הקהילה היהודית. וילי הוא מוסיקאי נודע ביבשת. היה זה וילי שהוציא השנה את האלבום בעל השם המצמרר 'סיפורי רוחות המתים'. מותו המסתורי של האחיין האהוב אינו מותיר לו מרגוע. המשפחה באוסטרליה עדיין המומה. רבים מבני הקהילה מחזקים את ידה. זוהי משפחה נודעת שם. והיא זועמת. משפחת האלמנה, לעומת זאת, שומרת על דממה. האם האמריקנית היא אשה חביבה אבל קשוחה, והיא מגוננת על בתה כמו לביאה. סיפרתי לה בטלפון כי אני מאחל לכל ילד בעולם אמא כמותה. ואכן, כבר כששוחחתי ביום פרסום הפרשה עם טולי, אחותו של המנוח, היא אמרה לי: היא לא תדבר. וצדקה.

מה הביא את דר שפיגל להודיע בראש חוצות כי בן זיגייר הוא גדול הבוגדים בתולדות המדינה? מתחת לכותרת המבעיתה התפרשה כתבה צנועה בה למדתי כי האסיר איקס, הבוגד הנודע לשמצה, הושב בכלא מפני שבגללו נתפסו שני חבר'ה לבנוניים עם משדר רדיו. הם נשפטו לחמש-עשרה שנות מאסר בעוון שיתוף פעולה עם האויב הציוני. וזו כל אשמתו של זיגייר האומלל? אכן, כך לפי גרסת דר שפיגל. זהו, אפוא, הבוגד הגדול ביותר בתולדות ישראל!

דר שפיגל, בגרסת האינטרנט שלו, נבהל מהזעקה הציבורית ומהטמטום הכביר שפקד אותו לרגע כשייחס לזיגייר את התואר הנורא והמופרך "גדול הבוגדים", ומחק היכן שיכול היה. אולם את הנעשה אין להשיב. אפילו העיתון אינדפנדנט הבריטי ציטט בכותרתו את השטות הדר שפיגלית (תוכלו לקרוא שם עוד ציטוטים משונים).

independent-x

דר שפיגל ידוע כעיתון שנוטה להנפיק ידיעות מרעישות בכל הזדמנות. בפעמים שאני בדקתי את מהימנותן ביחס לישראל התברר שכולן היו עורבא פרח. זכורה במיוחד ידיעתו הבלעדית על דיראר אבו-סיסי, אשר בה צוטט מקור מודיעיני שטען מהו הרקע לחטיפתו של המהנדס הפלשתיני מאוקראינה. היה זה המידע שברשותו על מקום הימצאו של גלעד שליט בשבי חמאס. בה בעת, אני כתבתי כי הוא נחטף בגלל שתכנן לייצר פצצות. מי צדק?

המקורות המודיעיניים של דר שפיגל שווים בדרך כלל לפח. ובכל זאת, בידיעה ההזויה על הבוגד האיום והנורא, בן זיגייר מיודענו, צדה את עיניי פסקה בלתי רגילה. נרשם בה כי זיגייר הקים על דעת עצמו רשת ריגול שפעלה בלבנון, ולמוסד לא היה ידוע דבר על כך. לפי דר שפיגל, כפי שניתן להסיק, בן זיגייר השיג את שמות הסייענים של ישראל, יצר עימם קשר והפעיל אותם תקופה ארוכה דרך סייען נוסף שגייס, וזה רצה להפיל אותם ואחרים בפח, המתין ככל האפשר ולבסוף הסגיר את סודם.

הבה נניח לרגע לתימהון, להשתאות ולעיניים הדומעות מרוב צחוק. הרי כולנו יודעים כי המידור הגבוה במוסד אינו מאפשר לזוטר כמותו – פקיד מכירות לפי דר שפיגל שגם במלאכתו זו לא צלח – לקבל לידיו את שמות הסייענים. השאלות המעניינות יותר הן האם זיגייר שילם לסייענים מכספו שלו, כי הרי הם אינם עובדים לשם שמיים ומשתכרים כסף רב בשל הסתכנותם, ואיך לכל הרוחות הסייענים, שהינם אנשים חשדניים ביותר מתוקף עיסוקם, לא אמרו דבר וחצי דבר למפעיליהם הוותיקים במוסד. הרי הם מצויים עימם בקשר כל הזמן. כיצד מסוגל היה זיגייר להיכנס לתמונה מבלי שהמוסד ידע על כך לאורך תקופה ארוכה? זה בלתי אפשרי, אלא אם קרתה תקלה איומה. ברם, זיגייר על פי רמת כישוריו לא יכול היה להפעיל סייענים אפילו אם היו טריים מהקופסא. הוא חסר ידע, ניסיון ואופי מחושל לצורך מלאכה זו. הבחור היה דג רקק במוסד, שגויס רק בגלל דרכונו האוסטרלי ותו לא. הוא עצמו לא עניין איש בארגון.

אינני יכול לספר באילו עבירות הואשם בן זיגייר, כפי שנודע לי. הדבר הוא אסור. בסיפור הדמיוני רשמתי כי שימש סוכן כפול, ביודעין או שלא ביודעין. אולם, אני רשאי לספר לכם: בכתב האישום נגד בן זיגייר לא נרשם כי פעל על דעת עצמו כדי להקים רשת ריגול. הידיעה הבלעדית של דר שפיגל היא המצאה. אפילו המצאה גרועה במיוחד. כנראה, לכותבים אין את הידע הדרוש להבין כיצד פועלים ארגונים חשאיים. לא בן זיגייר ולא אף אחד אחר במוסד יכול ליצור קשר עם סייענים מבלי שהמפעיל שלהם יגלה זאת מיד. הסייענים הלבנוניים נתונים למעקב תמידי מחשש שיהפכו לסוכנים כפולים ויפעלו נגד ישראל. האם זאת לא ברור לכותבים?

ואז חשבתי לעצמי, מדוע שלא אחקור מה קורה בדר שפיגל? אני מצוי בקשר עם כתבים רבים מרחבי העולם שפנו אליי בעקבות פרשת האסיר איקס, ובמיוחד שמו לב לתחקיר שלי אודות התקיפה האווירית בסוריה. זכיתי מהם לשבחים על כך שגיליתי אילו מתקנים צבאיים ממוקמים ליד החניון המופצץ, בניגוד לכזב ששידרה הטלוויזיה הסורית.

ואז פניתי לעיתונאית דוברת גרמנית שהייתי מצוי עימה בקשרים של חילופי מידע מאז שביקשה לכתוב על מכשול הגדר בגבול המצרי. כידוע לכול, אני הייתי זה שחשף כבר בחודש מאי אשתקד כי ארגוני זכויות האדם מתכננים לעתור לבג"ץ לאחר סיום בניית הגדר בטענה שהיא ממוקמת בתוך שטח ישראל, ולכן מחובת המדינה לאפשר לאלה שמצויים מעברה האחר להיכנס. זכיתי למבול של נאצות, גידופים וקללות שלא פסקו במשך שבועות. ברשתות החברתיות סיפרו שאני מטורף ושקרן, ובפורומים השונים התלקחו ויכוחים ממושכים. לדוגמא, בפורום של פרש. ומי צדק? שלושה חודשים אחרי חשיפתי הוגשה עתירה כזאת לבג"ץ, והארץ רעשה.

העיתונאית שאלה האם יתכן כי המידע שהגיע אליי אודות כתב האישום היה מצונזר בעצמו. למשל, המשפחה קיבלה כתב אישום דליל מפאת סודות מדינה, ואילו כתב האישום השלם הכיל גם את ההאשמות שהופיעו בדר שפיגל. לדעתי, קיבלתי את המידע המצונזר, אולם גם בו יש די והותר כדי להפריך לגמרי את הסיפור של דר שפיגל. זיגייר לא הפעיל רשת ריגול משלו על דעת עצמו. ההאשמות כלפיו היו שונות לחלוטין.

ואז ביקשה היא שאמתין יום-יומיים כדי שתגשש בעצמה, וחזרה אליי עם הסיפור הבא: דר שפיגל טוען בתוקף כי מקור בטחוני סיפק את המידע הזה מתוך החקירה של האסיר איקס. זאת כל מה שאמרה.

עתה מסוגל אני לשחזר מה שאירע, בהנחה שהכתוב בדר שפיגל אינו המצאה של הכותבים או בדיה מניפולטיבית של גורם ישראלי. הממונה על החקירה היה שב"כ. המוסד אינו חוקר את אנשיו, אפילו לא בתהליך קבלתם לארגון. לפיכך, אין זה מן הנמנע שהחוקרים הטיחו בזיגייר את ההאשמות הכבדות הללו בתחילה. גרימת הלם ראשוני היא אחת משיטות החקירה המשובחות ביותר. אני טלפנתי למשפחת זיגייר כבר ביום פרסום הפרשה כי ידעתי שאחרי כן אתקשה לדבר עימה. ההלם שהיו שרויים בני המשפחה סייע בהשגת המידע להמשך החקירה. אז זיגייר הואשם בהפעלת סוכנים לבנוניים, ברצח ארלוזורוב ומי יודע עוד מה. הוא, כידוע, לא נשבר בחקירה ולא במהלך המשפט. ויש להעריך אותו על עקשותו. על פי קו זה של תיאורי, המדליף לדר שפיגל הוא מישהו משירות הביטחון הכללי שהיה עד שמיעה לחקירה בשלביה הראשונים, וסבר לתומו גם אחר כך כי השאלות ששמע קשורות באמת ובתמים לאשמתו של זיגייר. את המידע הזה הוא העביר הלאה.

עתה, מכיוון שהחבר'ה מהשירות קוראים בצמא את דבריי ומעריכים את התחקיר שלי מבחינה מקצועית, אני מציע שיזמנו לבדיקת פוליגרף את האנשים המתאימים, אחרי שיבררו האם הוצגו לזיגייר אותן שאלות בחקירה. הגיעה העת להילחם ברצינות גמורה במדליפים.

מכל מקום, כאמור, זיגייר לא הודה במאומה. הפרקליטות נכנעה בסופו של דבר והציעה לו הסדר טיעון. אינני יודע מתי הוגשה לו הצעה זו. יתכן כי בשבוע האחרון של חייו. אנו יודעים שהוא מיאן בתוקף לקבלה. הוא ביכר למות מאשר להסכים לה. האם גם הסדר הטיעון, אשר לו ציפה כל כך, היה מכביד לטעמו ושבר עוד יותר את רוחו? אולי לעולם לא נדע. המדינה עודה מסתירה מן הציבור את דו"ח נסיבות המוות, אף על פי שלא יכולים להיות בו פרטים שמסכנים את ביטחוננו בזמן הזה.

העיתונאי אורי משגב ברשימתו האחרונה, המרתקת למדי, הציג שאלה עניינית:

ומיהי השופטת שמעדיפה כי ההחלטה על הסרת החיסיון תתקבל "באופן מקצועי ולא תחת דיון ציבורי דווקא"? זוהי כבוד השופטת דפנה בלטמן-קדראי עצמה! כלומר, השופטת שאת דו"ח החקירה שלה אנחנו רוצים לבחון בזכוכית מגדלת, היא גם השופטת שמעכבת את פרסומו.

ברשותכם, אני רוצה להפנות שאלה למר משגב: מה שאתה אומר, בעצם, מקביל לתלמיד שבודק בעצמו את הבחינה שעשה ומעניק לעצמו ציון. אם ישנה הפרדה בין שני הדברים כבר בכיתה א', מר משגב, איך אתה מסביר שהחידוש הזה טרם טיפס והגיע לבית המשפט המחוזי בישראל? ממתי נותנים לחתול לשמור את השמנת? ראוי שהשופטת הנכבדת תפסול את עצמה מלדון בדרישת כלי התקשורת. דומה כי היא הולכת ומסתבכת.

כפי שרשמתי לפני כמה שבועות, מתברר כי פרשת האסיר איקס שוב חושפת את הבעיה המרכזית של המערכת המשפטית בארץ. היא מסכנת את הדמוקרטיה בהתבטלותה מול הארגונים החשאיים. בבואם להגן על המדינה בשם ביטחונה עלולים השופטים לשכוח כי הכרסום המתמשך בדמוקרטיה הוא הפגיעה הקשה ביותר לישראל. מדוע ההתבטלות הזאת? לא מפני יראה היא נעשית, אלא אך משום שלמערכת המשפטית אין יכולת לפקח על מנגנוני הביטחון ולבדוק את טענותיהם. בלית ברירה היא נכנעת לגחמות שלהם.

'אסיף' הוא אחד השירים האהובים עליי בעברית. התרגשתי משנודע לי כי בן זיגייר גם אהב את השיר.

קראו גם את רשימותיי:

הסיפור האמיתי אודות האסיר איקס: כרוניקה של מוות ידוע מראש

בלעדי: גילויים חדשים בפרשת האסיר איקס

הסיפור שלא ידעתם: כך גויס האסיר איקס למוסד הישראלי ונתפס

תעלומה אמיתית: האם האסיר איקס בדה את א' מליבו כסיפור כיסוי לפעילות במילאנו?

הותר להביע: נתבררה אשמתו של האסיר איקס

מדוע חידת מותו של האסיר איקס לא רצתה להתברר?

מה היו הכשלים בפרשת האסיר איקס?

פרשת האסיר איקס: הקללות, חומרי החיטוי, והאמת שצצה פתאום

כיצד שר האוצר יאיר לפיד קשור אל האסיר איקס?

מה אינני יודע על האסיר איקס?

חיוכו המבויש של האסיר איקס ואז הוא נעלם

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com.
Entries וכן תגובות feeds.

%d בלוגרים אהבו את זה: